Kerékgyártó István: HUROK a Jurányi Inkubátorházban

2019 február 23 1:43 du.2 hozzászólás

Először Puzzle címmel írt Kerékgyártó darabot, majd ebből készült a szerző Hurok című regénye. Bagossy László a darabnak a Stuttgarti Theater tri-bühnében rendezett német nyelvű előadásában a regényből is beemelt részeket. Annak az előadásnak a szövege alapján készült, ez a magyarországi ősbemutató.
Az előadás kegyetlenül éles reflektorfénnyel pásztázza a magyar társadalom szinte teljes keresztmetszetét, a minisztertől a drogos fiúig, a nagyvállalati vezérigazgatótól a bolti eladóig.
A történet mintázata régről ismert, Arthur Schnitzler a huszadik század fordulóján írt Körtáncának szerkezetét eleveníti fel a szerző, de míg ott a történet továbblendítője az erotika, a szexuális aktus, – a társadalom különféle bugyraiból újabb és újabb csábítók és elcsábítottak tűnnek föl – addig a Hurokban napjaink emberének alávetettsége, kiszolgáltatottsága mozgatja a történetet. A megalázottból a következő jelenetben megalázó lesz, aki éppoly kegyetlenül kínozza áldozatát, ahogy őt kínozta nemrég valaki, akinek ez hatalmában állt. És persze mindenütt ott a pénz, az anyagi haszon, a mohóság. Fájóan hiányzik viszont a szolidaritás, az irgalom, és ahol ez mégis megjelenik, ott…de ez, kiderül az előadásból.

Orlai Produkciós Iroda – Füge Produkció

Szereplők:
MÉSZÁROS MÁTÉ
DEBRECZENY CSABA
JÁRÓ ZSUZSA
NAGY DÁNIEL VIKTOR
EPRES ATTILA
RÁBA ROLAND
GOMBÓ VIOLA LOTTI
DÉKÁNY BARNABÁS
……………………………….
A csembalónál – KÁKONYI ÁRPÁD/Lengyel Zoltán

Szerző: Kerékgyártó István
Dramaturg: Bagossy László

Látvány: Bagossy Levente/Virág Vivien
Zenei vezető: Kákonyi Árpád
Rendező munkatársa: Szakács Zsuzsa

Rendező: Bagossy László

Producer: Orlai Tibor

(forrás: színház)

Fotók: Gergely Bea

 

2 hozzászólás

  • Koszonjuk a beszamolot. Tudod mi hianyzik itt Kanadaban legjobban otthonrol_- A SZINHAZ’

  • az élő színháznál nincs jobb ha élményt akarunk, igazit persze!
    az itt és moston kívűl az élő beszéd és az, hogy a fantáziánkra van bízva a díszlet és kosztümök „megértése” szimbólikája (de szépszó?) mindig szerettem, már a színház illata is ahogy a függöny felmegy a színpad felől áramló különös illat már leköti az embert: varéázslat készül!

    és ráadásul mondani is akarnak valamit

    még voltam Bánk bán on a Blaha Lujza téren felújított Nemzetiben, de a Madách, Víg, Pesti színház, Mikroszkóp és persze a zene fellegvárai
    a darabot úgy lehet megítélni (köszönet a képekért) ha az ember ott van…