Tűz van!

2019 január 29 8:58 de.1 comment

Ám – reméljük – ennél a tűznél senki sem hívja majd a tűzoltókat, noha februárban lángba borul a Fővárosi Nagycirkusz. No nem az egész, csak a porondja! A világhírű Rippel Brothers rendezésében, nemzetközileg elismert magyar artistaművészek előadásában, kirobbanó sikerű produkciók láthatók március 10-ig Főnix – Tűzcirkusz címmel a Fővárosi Nagycirkusz műsorán!

Az elmúlt években jég és víz borította a porondot, most tűzbe burkolózik a jól ismert manézs. A klasszikus cirkuszi produkció tematikája a tűz köré épül, amely mindent megváltoztatott az emberiség fejlődésében. A tűz eredete, ereje és fontossága elevenedik meg a porondon a világhírű magyar artistaművészek látványos produkcióiban, akik a cirkuszművészet varázslatos nyelvén idézik meg az őselem különböző formáit. A tűzből születik meg a Főnix, e különleges, mitikus lény, mely a történelem során számtalan halandó képzeletét rabul ejtette. E szent madár életének végén meggyullad, és saját hamvaiból újjászületik, mint az önmagát megújító lélek, így vált az idők folyamán a megújulás, a feltámadás, a tisztaság, az erő, a gyógyítás, az alkotás, a teremtés szimbólumává. Látványos tűzshow-val kelti életre a tüzet az Anima Prizma tűzzsonglőr-csapat, Nagy Molnár Dávid, az illúzió mestere pedig tűzmágusként varázsolja el a közönséget.

 

Könnyű helyzetben volt az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális államtitkára, Fekete Péter, mert egy olyan új műsor bemutatására vállalkozhatott, mely a szívéhez legközelebb áll. Korábban ugyanis ő volt a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója. Államtitkári kinevezésekor határozta el; a magyar artistavilág legnevesebb képviselőit kérik fel, hogy az elkövetkezőkben rendezőként segítsék a cirkusz munkáját. A mostanit megelőző előadásokban ez már így történt és így lesz majd a nyári produkció esetében is. Most a Rippel Brothers, a Rippel testvérek vállalták ennek a műsornak színpadra állítását. Már alkotó művészekként is igen jó együttműködést alakítottak ki a cirkusz műszaki gárdájával, ráadásul az Akadémiájuk, a felnövekvő új artista generáció fontos műhelye lett. A magyar artistaművészek komoly hírnevet szereztek a világban, sokat utaznak, folyamatosan jelen vannak a világ különböző színpadain és ezért nagy öröm, ha néha haza is hívhatjuk őket – erősítette meg az államtitkár. Ilyen például Simet László, aki a londoni Olimpia záró rendezvényén a Wembley stadion felett kifeszített kötélen motorkerékpárral ment végig, most pedig egy szédületes halálkerék-számban fogja lenyűgözni a közönséget.

De ilyen világsikerű művész Rippel Viktor és Rippel Ferenc is, ők nemcsak rendezői, hanem aktív közreműködői is az előadásnak. Egy óriáskockán mutatják be erőemelő-számukat mesterfokon. Már harminc éve, hogy a porondon vannak, jól ismerik annak miden titkát. Szerencsére a cirkuszművészet örök és olyan nemzetközi nyelvezete van, amihez nem kell magyarázat. Évek felkészülése összpontosul abban a pár percben, amit a közönség tőlük a manézsban lát. Ennek a műsornak a szereplőit úgy válogatták össze, hogy a legjobb magyar artisták mutatkozhassanak be. A műsorban a tűz áll a középpontban, az őselem, ennek köszönhetjük az összes eszközt, ami a kezünkben van, hiszen a tűzből keletkezett a fém, abból pedig minden, amit ma használunk! Ezt most az artistaművészet segítségével kívánják egyértelművé tenni.

A Rippel Brothers Akadémia már tíz éve létezik, tíz–tizennégyéves növendékei – a jövő nemzedéke – is porondra lépnek a Fővárosi Nagycirkusz műsorában: a négy főből álló Rippel Brothers Akadémia Tűzangyalai egy lenyűgöző légtornász-bemutatóval kápráztatják majd el a nézőket. A mozgások, a fellépő táncművészek koreográfusa, a Junior Príma Díjas táncművész, Moussa Ahmed azt hangsúlyozta, hogy ezen a pályán a belső tűz, a lélek tüze nagyon fontos! A XXI. század közönségének magas ingerküszöbét csak olyan mozgással lehet átlépni, ami szintén tüzes. Ezért minden előadónak minden alkalommal olyan teljesítményt kell nyújtani, mintha tudná, hogy életében most táncol utoljára! A műsorban lévő táncszám címe a szél. A szél a tűznek szerves része, mert elolthatja és akár fel is lobbanthatja.

Tavaly márciusban, itt a Fővárosi Nagycirkuszban a Győztesek Karneválja előadásán, egy fiatal művész Guinness-rekordot állított fel. A többszörös díjnyertes Richter-család ifjú tagja, az akkor még tizenhét éves Richter Kevin két lovon állva, egyszerre tizennyolc lovat vezetett! Most egzotikus teve- és zebraprodukciót mutat be a manézsban, valamint a magyar virtust idéző, dinamikus zsokészámmal lép fel a Richter Kevin lovasakrobata-csoport.

Porondra lép a Főnix Tűzcirkusz műsorában a TwirlinGirls – Jerabek Csenge és Faludi Szilvia – egy lendületes görkorcsolyaszámmal, Faludi Szilvia pedig önállóan – egy látványos karikaszámmal ejti rabul a nézőket. Az előadás egyetlen külföldi fellépőjeként az argentin Diaz Brothers egy nem mindennapi gaucho-táncot mutat be a porondon.

Révay András

1 Comment

  • Cirkuszosok.
    Egy valoban kulonleges embertypust kivetelo eletmod am az.

    Allnadoan az uton vannak.
    Nicsen otthonuk sehol.
    Igazi vagabund elrtmodot elnek.
    Rengeteget gyakorolnak ami nekik az a ‘munka;.
    Gyermekeiket a leheto leg-fiatalabb kortol keszitik a cirkusi eletmodra.

    S aki kora miatt vagy testi kepessege nem modosit az akrobatukumra, hat lehet bohoc.

    Talan politika mentesek is.
    Meret hol regisztralhatnanak szavazni, hiszen nincsen allando jellegu otthonuk.

    De bizonyara a leg-szabdabbaknak erzik magukat.