A főkormányzó feloszlatta a kanadai parlamentet

Stephen Harper, Stéphane Dion, Gilles Duceppe és Jack Layton.
Vasárnap reggel egy elÅ‘rehozott választás elÅ‘tt találtuk magunkat Kanadában, miután Stephen Harper konzervatÃv miniszterelnök felkérte Michaelle Jean fÅ‘kormányzót, hogy oszlassa fel a parlamentet. II Erzsébet királyzÅ‘ hivatalos képviselÅ‘je ezt meg is tette. „Eljutottunk egy olyan ponthoz, amikor választani kell egy határazott irány és a bizonytalaság között”–mondta Harper.
Október 14-én kerül sor a választásokra és a legtöbb elemzÅ‘ úgy látja, hogy különösen negatÃv választási hadjáratra számithatunk. Ezt jelezte Stéphane Dion, az ellenzéki Liberális Párt miniszterelnök-jelölt szavai is, aki szerint Harper egy „titokzatos, centralizáló és jobboldali” vezetÅ‘. De Harper jelenleg sokkal jobban áll mint Dion. A konzervatÃvok több pénzt gyüjtöttek össze az elmúlt hónapok alatt mint liberális ellenfelei és a jelenlegi kormányfÅ‘ népszerűbb mint a liberális miniszterelnök-jelölt, akinek angol nyelvtudása még most is korlátozott és kampánybeszédei sokszor inkább száraz is komplikált tudományos elÅ‘adásokhoz hasonlÃtanak. Ez talán nem meglepetés, hiszen Dion évekig professzorként dolgozott a Montreáli Egyetemen.
Négy parlamenti párt és egy tucat kisebb párt közül választhatnak a kanadai szavazók. A konzervativokon és a liberálisokon kivül, a szeparatisa Bloc Québécois továbbra is a harmadik legnagyobb párt a kanadai országgyűlésben, bár jelölteket csak Québec tartományban inditanak. Gilles Duceppe, a Bloc vezetője nagy kihivás előtt áll, mivel a konzervativok egyre erősebbek a francia többségű tartomány vidéki választókerületeiben és elképzelhető, hogy a liberálisok megerősitik poziciójukat Montreálban. Justin Trudeau, a néhai miniszterelnök fia Papineau-ban indul a Liberális Párt szineiben, ahol 2006-ban a Bloc nyert.
Az Új Demokrata Pártnak (NDP) sem lesz könnyű dolga. A hagyományosan baloldali, szociáldemokrata párt miniszterelnök-jelöltje, Jack Layton feladata, hogy megakadályozza a baloldali szavazók átvándorlását az egyre erősebb Zöld Párt irányába, illetve a liberálisok balszárnyá felé.
A konzervatÃv fÅ‘pillérek közé tartozik a közbiztonság, a gazdasági stabilitás, a kanadai szuverenitás növelése az északi-sark felett és enyhe adócsökkentés. A liberálisok inkább a környezetvédelemre koncentráltak idáig és erÅ‘teljesen ellenzik a Harper kormány azon döntését, mely állami támogatást vont meg a művészektÅ‘l és kulturális egyesületektÅ‘l. A baloldali és szeparatisa Bloc Québécois üzenete most nem annyira a Kanadától való leszakadás, de sokkal többet hallhatunk arról, hogy Duceppe pártja az egyedüli mely kereszülhúzhatja a konzervatÃvok álmait egy többségi kormányról. Az NDP pedig az átlag családok érdekeirÅ‘l beszél, különösen a munkahelyek megÅ‘rzésérÅ‘l, az egészségügy modernizációjáról és a környezetvédelemrÅ‘l.
Harper miniszterelnök konzervatÃv kormánya 2006 januárjában került hatalomra, de mivel csak kisebbségi státuszban volt, bizalmatlansági inditvánnyal megdönthette volna az ellenzék. Ugyanakkor a kormányfÅ‘ joga, hogy feloszlassa a parlamentet a fÅ‘kormányzó segÃtségével, még akkor is ha éppen a konzervatÃvok szavaztak meg egy olyan törvényt melynek értelmében a következÅ‘ választásokra csak 2009 októberében került volna sor.
Kanadai Magyar HÃrlap
Comments are closed