Gazdasági nacionalizmus Magyarországon?

Gyurcsány Ferenc
Amikor Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök bejelentette hétfÅ‘n, hogy patrióta gazdaságot kell folytatni Magyarországon és, hogy az élelmiszer üzletláncok polcain legyen legalább 80 százalékos a magyar áru aránya, elÅ‘ször nyúlt valóban baloldali retórikához a jelenlegi szocialista kormány. Gyurcsány alatt a szocialisták retórikájukban inkább neoliberális gazdaság politikát képviseltek, mely Kanadában többnyire a kormányon lévÅ‘ KonzervatÃv Párt politikájához hasonlÃt, minthogy a balközép Liberális Párthoz, vagy éppen a tényleg szocialista Új Demokrata Párthoz. De most úgy tűnik, hogy a gazdasági kérdésekben baloldali hangvételű Fidesz toronymagas népszerűsége tükrében, Gyurcsány is a gazdasági nacionalizmushoz fordult.
Gyurcsánynak igaza van abban, hogy az adófizetés hazafias kötelesség. Lehet a nemzetről és a büszke nemzeti hagyományokról szónokolni, vagy éppen trikoloros és árpádsávos zászlókat lengetni, de a valódi hazafiasság inkább arról szól, hogy milyen konkét lépésekkel hajlandó az állampolgár hozzájárulni országa boldogulásához. Az adófizetés fontos kritérium, de a jótékonyság, a közösségért való dolgozás és az önkéntes munkát szintén szorgalmazni kéne.
A szocialista kormány azon kitétele, miszerint az élelmiszer-boltokban az áru 80 százaléka magyar legyen már sokkal problémásabb és fÅ‘leg azért, mert nem lehet a privát cégeket arra kényszerÃteni, hogy ezt be is tartsák. Gráf József szocialista agrárminiszter ezt többnyire be ismerte a Napkelte cÃmű műsorban, ahol elmondta hogy az Európai Unió szabályzata az ilyen féle pozitÃv diszkriminációnak nem ad lehetÅ‘séget, mivel magyar árut nem lehet külön kezelni az egyéb európai termékektÅ‘l. EttÅ‘l függetlenül, a 80 százalékos szabály pozitÃv lépés lenne, hiszen a magyar árut, agráriumot és ipart támogatná. De a jelenlegi limitált lehetÅ‘ségek azt jelentik, hogy a magyar vásárlók dönthetnek arról, hogy támogatják-e a magyar árut pénzükkel, még akkor is ha a külföldi termékek olcsóbbak.
Kanadai Magyar HÃrlap
Comments are closed