Szemtanú–tüntetés és megszállás a clevelandi Szent Imre templomnál
2010. június 30-án délután három órakor a templom elÅ‘tti téren a clevelandi Szent Imre egyházközség megemlékezést tartott templomunk nyitva maradásáért vÃvott küzdelmünkrÅ‘l, majd egy méltóságteljes szentségimádást tartott bent a templomban, ami szentségáldással és a magyar himnusszal végzÅ‘dött. A szertartás befejezése után a hÃvek és vendégeik tovább tartózkodtak a templomban, és másfél órán át orgonakÃséretes egyházi énekekkel emlékeztek vissza a templom dicsÅ‘ múltjára. Este 6 óra után kezdett ürülni a templom, a jelenlévÅ‘k nagy része könnyes szemekkel távozott. A templom hivatalos bezárási idejét aznap éjfélre idÅ‘zÃtette a püspöki hivatal.
            Másnap, csütörtökön reggel 9 óra 25 perckor Deacon Jim Armstrong, az Egyházmegye templombezárási ügynöke felhÃvott az irodámban, és erélyes hangon közölte velem, hogy ott állnak a templom elÅ‘tt, hogy az ajtók zárát kicseréljék. Azonban nem tudnak behatolni, mivel a kapuk belülrÅ‘l vannak bezárva, és hogy többen elfoglalták a templomhelységet, és a kapukat eltorlaszolták. Továbbá emlÃtette, hogy az ablakon át élelmiszereket, ivóvizet és egyéb ellátási készleteket láttak egy teremben, ami azt jelzi, hogy a benntartózkodók hosszabb lejáratú ott tartózkodásra készültek. Felindult hangon figyelmeztetett, hogy a püspök errÅ‘l a rendelete ellen kihágó eseményrÅ‘l sürgÅ‘sen értesÃti a Vatikánt ahol jelenleg a bezárás leállÃtását kérvényezÅ‘ fellebbezésünk folyamatban van. Figyelmeztetett, hogy a püspök fellebbezésünk felfüggesztését kérvényezi, és elképzelhetem, hogy mily módón viszonyul majd a Vatikán ehhez az eseményhez. Ugyanakkor Deacon Armstrong közölte velem, hogy a püspök megegyezése a cserkészekkel és a többi szervezetekkel, amelyeknek a püspök e héten megadta a helységek további használatára, kivéve mise bemutatásra az engedélyt, érvénytelen. Közöltem Deacon Armstronggal, hogy bár hallottam, hogy talán egyesek virrasztást tartanak szerda éjfélig, a hivatalos templombezárás idÅ‘pontjáig, nekem errÅ‘l a megnyilvánulásról, a templomba való bezárkódásról semmi tudomásom nem volt. Válaszában kételyét fejezte ki, hogy én, mint az egyházközség fellebbezési ügyvivÅ‘je, nem nyertem tudomást. Közöltem vele, hogy ne vádoljon engem egy valótlan állÃtásával. Erre Deacon Armstrong kissé megtorpant, majd kérdezte, mit tudnék tenni. Mondtam, hogy egy folyamatban lévÅ‘ hivatali gyűlésem befejeztével, körülbelül másfél óra múlva ott leszek. Tizenegy óra után megérkeztem a templomhoz.
            A templom elÅ‘tti tér ekkorra már tele volt a televÃzióállomások és a sajtók riportereivel. Már több egyházközségi hÃvÅ‘nk és a clevelandi magyar cserkészet vezetÅ‘i megjelentek eddigre, és tárgyalásban voltak Deacon Armstronggal. Röviden beszéltem Deacon Armstronggal a magyar cserkészek vezetÅ‘ivel karöltve. Felajánlottam, hogy a bent tartózkodó tüntetÅ‘kkel beszélek telefonon. A tüntetÅ‘k vezetÅ‘jével lezajlott beszélgetésem tudatta velem, hogy hajlandók elhagyni a helységet, ha a püspök tárgyalásba bocsátkozik szóvivÅ‘jükkel. Továbbá a tüntetÅ‘k hozzáállása az, hogy eddig a püspök nem mutatott semmi hajlandóságot a bezárt templomok hÃveivel való tárgyalásra, és a Vatikán sem nyilatkozott ez idáig a 12 bezárt templom egyéni fellebbezésének eldöntésérÅ‘l. Ha a püspök beleegyezik a tárgyalási kérvényre, elhagyják a helységet.
            A lezajlott beszélgetésrÅ‘l beszámoltam Deacon Armstrongnak. Közöltem a tüntetÅ‘k a püspökkel való tárgyalási kérvényt. Mivel Deacon Armstrong szerint a püspök értesÃteni készül a vatikáni közegeket, félÅ‘snek tűnt elÅ‘ttem a fellebbezésünk megbuktatása. Ezért kifejezetten kértem Deacon Armstrongot, hogy emlÃtse meg a lezajlott beszélgetést a püspöknek, és kérje a püspököt, hogy lépjen érintkezésbe a tüntetÅ‘kkel, amit a deacon megÃgért. Az egyházmegye ügynökei ezennel eltávoztak. Közben a templomon kÃvül megjelent egyházközségi hÃvek, köztük én is, röviden beszámoltunk a riportereknek, és közöltük velük, hogy nincs tudomásunk arról, hogy kikbÅ‘l és hány személybÅ‘l áll a tüntetÅ‘k csoportja, és hogy mi annak ellenére, hogy a tüntetÅ‘kkel karöltve tiltakozunk templomunk bezárása és annak kivitelezése ellen, nem értünk egyet ezzel a véleménynyilvánÃtási eszközzel, azonban mi nem vagyunk feljogosultak annak a meggátolására. Közöltük velük a püspök fenyegetését és megfélemlÃtését azzal kapcsolatban, hogy a Vatikánnal leállÃtja a beadott fellebbezésünket, és mi azért gyűltünk ide a templom köré, hogy csökkenthessük a helyzet veszélyességét és esetleges kirobbanását egy nagyobb megnyilvánulásnak.
            Délután négy óra táján rendÅ‘rök jelentek meg a püspök kérésére, közülük egyet beengedtek a tüntetÅ‘k a templom helységébe. KésÅ‘bb kitudódott, hogy a püspök beleegyezett a tárgyalás lebonyolÃtására, bár idÅ‘pontot nem adott meg. A tüntetÅ‘k erre a hÃrre elhagyták a templomot elÅ‘zÅ‘leg megadott Ãgéretükhöz hűen. Deacon Armstrong délután fél öt órakor telefonon értesÃtett, hogy az ügy megoldásra talált.
            Az egész eseményfolyamatról 30 percenként tudósÃtások jelentek meg a televÃzión, majd az Interneten az egész világot elárasztotta a hÃr.
            Egyházközségünk mindenegyes hÃvÅ‘je és Cleveland összmagyarsága egyhangúlag tiltakozik a püspök döntése, cselekedete és elbánási módja ellen, azonban a fennálló tüntetési módszerrel nem mindenki ért egyet. Mára virradó éjszaka rendÅ‘ri Å‘rizet alatt állott a templom és környéke. A rendÅ‘ri Å‘rizet a mai nap is folyamatban van. Plébánosunk, Sándor atya reggel egy rendÅ‘r után belépette a templomba, hogy kihozhassa a sekrestyében tartott bibliáját. A rendÅ‘r kitessékelte, és kivette a kezébÅ‘l a bibliát. A huszonegynéhány éves rendÅ‘r kijelentette, hogy Sándor atya oda nem léphet be, és semmit sem hozhat el. Sándor atya megjegyezte a fiatal rendÅ‘r Å‘rszemnek, hogy huszonöt éven át mindennap itt misézett és itt vezette hÃveit, és nagyon elkeserÃtÅ‘, hogy a püspöki rendelet megtiltja még a saját bibliájának a birtokbavételét, sÅ‘t még templomába a belépést is. Még ma reggel felhÃvtam Deacon Armstrongot ezzel kapcsolatban, aki megÃgérte, hogy azonnal elvezet a Szent Imre templomhoz, és kinyitja a templom ajtaját Sándor atya elÅ‘tt. A püspöki iroda viszont közölte Sándor atyával, hogy papi beosztását a püspök megsemmisÃtette az egyházmegyében. Nem lehet tiltakozás nélkül elkönyvelni az ilyen lélektelen és embertelen eljárást.
            Bár nem szentesÃtem a tüntetés módszerét, a tüntetÅ‘k vezéreszménye megegyezik mindannyiunkéval. A templom megszállása békésen végzÅ‘dött. A püspök beleegyezett, hogy leül tárgyalni egy szóvivÅ‘vel, bár idÅ‘pontot nem határozott meg. A tüntetÅ‘k pedig betartották szavukat, és a püspök megbeszélési Ãgéretére elhagyták a templom épületét. Nincs tudomásunk, hogy a püspök értesÃtette volna a vatikáni közegeket és arra sem, hogy a cserkészettel való megegyezés megsemmisült volna, amit Deacon Armstrong elÅ‘ttem fenyegetésül felhozott. Ugyanakkor reméljük, hogy az eseménynek nincs kihatása fellebbezésünkre.
 Peller Miklós
A Szent Imre egyházközség fellebbezési ügyvivője
12:01 du.
szia lehet hogy a teveben uj musor lesz.