Scheppele: Magyarország nem alkotmányos demokrácia
Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem oktatója, ma reggel publikált egy részletes cikket Magyarországról a New York Times online változatában, melyben egyértelműen kijelenti: Magyarország nem egy alkotmányos demokrácia, és hogy egyre gyorsabban „csúszik az autokráciába.”
Scheppele elemzésében szinte bűnlajstromként sorolja fel az Orbán-kormány anti-demokratikus intézkedéseit. „Az új alaptörvény körüli mozgás a jelenlegi kormány és hatalom hosszú távon való berendezkedését szolgálja, hiszen elmozdították a kormánypártot kordában tartó alkotmányos fékeket”–irja Scheppele.
Az amerikai tudós szerint az ügyészségen, illetve a bíróságokon végezte az Orbán-kormány a legveszélyesebb rombolást. „A magyar alkotmánybíróságot három féle módon nyírták ki. Elsőként: megnövelték a bírák számát, aztán feltöltötték az újonnan létrehozott helyeket politikai szövetségeseikkel. Ezt követően, megnyírbálták a bíróság jogkörét, az által, hogy többé nem dönthetnek olyan ügyekről, melyeknek költségvetési vonatkozásai lehetnek. Ilyen ügyek például az adózással, vagy a megszorítással kapcsolatos törvények. Ezen kívül egyéni magyar állampolgárok csak abban az esetben kérdőjelezhetik meg egy adott törvény alkotmányosságát, ha először egy hosszú jogi procedúrnak vetik alá magukat. Az Alkotmánybíróság – mely kulcsfontosságú szerepet játszott Magyarország unikamerás parlamenti rendszerében – tulajdonképpen hallott”–írja Scheppele.
Az amerikai professzor a Választási Bizottság eddigi felállásának szétverésére is kitért. Eddig az öt tagú bizottság politikailag sokszínű volt és a mindenkori kormánypárt az ellenzéki erőkkel konzultálva döntött a bizottsággal kapcsolatos személyi kérdésekről. De a 2010-es választások után – és mandátumuk lejárta előtt – eltávolították a választási biztosokat és a kormány konzultáció nélkül jelölt ki öt új személyt ezekre a posztokra, akik egytől egyig a Fideszhez kötődnek.
„Az új jogi rendszerben az ügyészségre, a számvevőszékre és a Magyar Nemzeti Bankra is pártpolitikai menedzsment vár”–írja Scheppele.
A Fidesz olyan hosszú időre tolta ki az újonnan kinevezett szövetségeseinek megbizatását, hogy a jelenlegi kormánypárt még elvileg egy elvesztett választás után is hatalomban marad. Az ügyész 9, a állami számvevőszék vezetője 12 és a médiatanács elnöke 9 évig maradhat hivatalban.
Scheppele arra is rámutatott, hogy a költségvetési tanács tagjait is 6 évtől 12 évig tartó ciklusokra nevezte ki a kormány és csak kétharmados parlamenti szavazás révén lehet őket eltávolítani ciklusuk végén (azaz, ha a képviselők kétharmada megegyezik egy új jelöltről).
Szintén a költségvetéshez kapcsolódik, hogy az új alkotmány szerint március 31-ig kell a parlamentben elfogadtatni az éves büdzsét. Amennyiben ez nem sikerül – például ha egy erős ellenzéki párt obstruálja ezt a folyamatot, akár a költségvetési tanácson keresztül – a köztársasági elnök feloszlatja a parlamentet és új választásokat írhat ki.
Scheppele szerint a Jobbik is repülhet hamarosan, bár megjegyzi, hogy ez valószínű nem okozna sok aggodalmat Európában. Ugyanakkor ha a Jobbikot be lehet tiltani – azért mert a párt ellenzi az új alkotmányos rendet – akkor feltehetően a szocialistákat is hasonlóképpen lehet büntetni.
„Magyarország nem egy alkotmányos demokrácia hanem – ahogy Paul Krugman is írja – az autokráciába csúszik”–fejezi be Scheppele.
3:33 de.
és Izrael alkotmányos demokráciában él? Köszi a kioktatást, az látom nagyon megy, elvégre önök a kiválaSZTOTT FAJ.
10:58 de.
Gödikém, nekünk már régen elegünk van ebből a „kiválasztottságból”. Mint Tevje, a tejes ember is mondta vala, „Uram, most már válassz valaki mást is.” Tanácsolhatnám pl. most a Magyarokat? Nem biztos, hogy „képesek lesznek értékelni”. Állitólag nagyon macerás.
2:09 du.
Godi István, nem vagyok ugyan zsidó, de elegem van az ilyen zsidózó, a saját tehetségtelenségük elfedése érdekében másokra mutogató alakokkal. Mi köze ahhoz a magyar demokrácia-helyzetnek, hogy Izraelben mi van?! És persze bizonyosan az elmúlt 8 év miatt van bajban a haza. Ez a másik kedvencem. Á, nem, még véletlenül sem az utóbbi 22 év miatt! Mit kell úgy csinálni, mintha akartuk volna a rendszerváltást? Óhajtottuk, kívántuk, de tenni nem tettünk érte semmit. Egyszerűen az ölünkbe hullott. Na, nem is becsüljük semmire. Ezért viseljük el az ilyen Orbán féle sudribunkókat, azért engedjük nekik leépíteni azt a kicsike demokráciát, ami már megvalósult.
És akkor jön egy ilyen féművelt, korlátolt hülye zsidózni. Magyarországon nem azért van, vagy nincs demokrácia, mert Izraelben van, vagy nincs demokrácia. Sikerül felfogni, vagy írjam lassabban?