Negyedik ciklusért száll harcba a québeci Liberális Párt
2012 szeptember 4-én dönthetnek a québeci szavazók a 2003 óta regnáló Jean Charest tartományi miniszterelnök sorsáról. Ha csupán a történelmet nézzük, nehéz feladat elÅ‘tt találják magukat a québeci liberálisok, hiszen utoljára több mint félévszázaddal ezelÅ‘tt, Maurice Duplessis klerikális, autoriter rendszere alatt nyert négy egymást követÅ‘ választást québeci kormánypárt. Ráadásul Charest sohasem volt népszerű Québecben, az épÃtÅ‘ipar korrupciós botrányaitól hangos a sajtó és a kormányfÅ‘ québeci lojalitását, hazafiasságát folyamatosan megkérdÅ‘jelezték. Ennek ellenére, eddigi riválisait egytÅ‘l-egyig mind a történelem szemétdombjaira hajÃtotta igencsak kegyetlen, de rendkivül hatékony  támadásaival, kezdve Bernard Landry egykori szeparatista miniszterelnökkel, aztán André Boisclair szeparatista kormányfÅ‘-jelölttel és végül a karizmatikus, fiatal és dinamikus Mario Dumont-tal, a jobboldali Action Démocratique vezetÅ‘jével.
Charest mindig megtalálta és pártja számára kijelölte riválisa gyengeségét és ez jelentette számára a folyamatos, jól fókuszált támadási felületet. Â
„Amikor tanácsadói javaslatot tesznek arra, hogy kit, hol és hogyan  kéne támadni, Charest egy támadó-gépezetté válik. Nézzük csak, hogy kinek a karrierjét tette tönkre: Bernard Landry-jét, André Boisclair-ét és az enyémet is”–mondta Dumont, akit Charest annak idején azzal támadott, hogy szélkakas, opportunista politikát folytat. Egyszer a baloldali szeparatistákkal szövetkezik, késÅ‘bb pedig csak nacionalista, de mégis Kanada-párti és végül  jobboldali pártot hoz létre.
Az 54 éves Charest jelenlegi ellenfele a 63 éves Pauline Marois, a szeparatista Parti Québécois miniszterelnök-jelöltje. Marois több mint harminc éve politizál, 15 miniszteri kinevezést kapott az elÅ‘zÅ‘ szeparatista kormányok idején és 2007 óta vezeti a Parti Québécois-t. Férje – Claude Blanchet –  a Société générale de financement, a québeci állam legnagyobb holding vállalatának vezérigazgatója. Marois elÅ‘ször 1981-ben lett nemzetgyűlési képviselÅ‘, 1982-ben kapta elsÅ‘ miniszteri kinevezését René Lévesque néhai kormányfÅ‘ kabinetjében. 2001 és 2003 között miniszterelnök-helyettes Bernard Landry kormányában. Az elmúlt hónapok utcai zavargásai alatt és még a legerÅ‘szakosabb diáktüntetések és randalÃrozások idején is nyÃlt szolidaritást vállalt a radikális baloldali csoportokkal az által, hogy a szélsÅ‘baloldal szimbólumát – a vörös kockát – kitűzte. Ez jelentheti a középpárti Charest számára a támadási felületet. Az a lehetÅ‘ség is fennáll, hogy több mint harminc éve elÅ‘ször nem elsÅ‘sorban a szeparatizmusról szól a választási kampány, hanem az állam szerepérÅ‘l és méretérÅ‘l. Ebben a vitában a liberálisok képviselik a jobbközép álláspontot.
Maroisval szemben, Charest Ottawában – a kanadai szövetségi politikában – kezdte politikai pályafutását. 1993-ben Kanada miniszterelnök-helyettese, aztán 1993 és 1998 között a ProgresszÃv-KonzervatÃv Párt vezetÅ‘je és kormányfÅ‘-jelöltje. 1998-ben jelentÅ‘s nyomás alá került – különösen a québeci üzletivilág szereplÅ‘itÅ‘l – amikor arra kérték, hogy vegye át a québeci Liberális Párt vezetését. Nagy nehezen elvállalta a feladatot, de az 1998-as választást mégis elveszÃtették és 2003-ig kormányon maradt a Parti Québécois.
Charest alatt Québec továbbra is többet fizet az épÃtÅ‘iparnak mint bármelyik kanadai tartományi kormány és jelentÅ‘s népszerűségvesztést okozott az áram és közüzemi dÃjak, valamint az autóbiztosÃtás árának emelése. Charest lehet az elmúlt évtizedek leginkább Kanada-párti québeci miniszterelnöke, ugyanakkor többek között a kanadai parlamentben is elmondta, hogy szerinte Québec egy nemzet és növelni próbálja a tartomány profilját a nemzetközi porondon. Kormányzása alatt szerzett  Québec képviseletet az UNESCO-ban.
A legújabb Léger felmérés szerint a Parti Québécois két ponttal előzte meg a liberálisokat. A szeparatista PQ 33, Charest liberálisai 31 és a markánsan jobboldali (ám szeparatista múlttal rendelkező) Coalition Avenir Québec csupán 21 százalékot tudhat magáénak. A szélsőbaloldali Québec Solidaire 8 százalékon áll. A liberálisok biztosan kimagaslóan szerepelnek a 35 montreáli választókerület többségében, ahol nagy arányban élnek angolok és nemzeti kisebbségek, a vidéken és esetleg  Laval-ben azonban a PQ tarolhat.
4:44 du.
Mit tanácsolsz, ezekután, kire szavazzunk?
8:51 du.
Vegre!!! Canadai dolgok. Remelem, nem valik magyar nacizassa!!!
9:59 du.
Meggyözödésem, hogy mindenkinek egyedül kell döntenie, hogy kire szavazzon, tanà csot kérni -de tanà csot adni sem teljesen erkölcsös – sem annak aki a tanà csot kéri, sem annak, aki a tanà csot adja.
Én sejtem, kedves Klà ra, hogy Ön meg én melyik pà rtra – pà rtokra NEM fogunk szavazni…
8:43 de.
Számomra is inkább az az egyértelmű, hogy melyik pártokra semmiképpen sem szavaznék. Eddigi québeci választásokon eléggé következetesen a liberálisokra szavaztam…most azonban már csak azért sem tehetem ezt, mert Ontarioban élek és az itteni tartományi választásokon voksolok.
9:08 de.
Köszi Christopher!
Csak azért kérdeztem, mert rendikivüli kritikával Ãrtad le, mind az összes pártot. Provinciális választáskor, mindig Liberálisra szavaztam, félve a szeparatistáktól.
Mikor elÅ‘ször bejött a PQ, akkor is a liberálisokról nagyon rossz volt a vélemény. a harmadik pártra szavaztak sokan, Ãgy megoszlottak a szavazatok és a PQ jött be——- remélem, a mostani választáskor, ez nem történik meg!.