In memoriam Gerő G. András
Van tehát egy történelmi determinációjában vesztes, folyamatosan újra meg újra, felemelkedéseiből is biztonsággal lecsúszó nép, akit már „szent” királya is harmadában megritkított, mint valami túltermő fát (a német lovagok segítségével) azt a saját maga által is propagált hitet megtagadva, miszerint legyünk színesen sokfélék.
Historikus és geopolitikai adottságainál, lehetőségeinél fogva még a legsikeresebbnek látszó periódusaiban is csupán néhány milliós létszámúvá gyarapodva. Egy eredeti gyökereihez és misztériumaihoz túl hosszan és túl makacsul ragaszkodó, környezetébe folyamatosan integrálódni képtelen nép, amelyik kezdetben sikeres, – mert harcmodorában egy rövidebb terminusban eredményes lehetett, – nem tudott soha időben elszakadni hamis mítoszaitól és beteg tradícióitól.
Hagyományai őrzésében túlzásokba eső, abban túl sokáig megragadó, azt önálló értékként fejlődésének gátjaként makacsul fenntartó nemzet, sorozatos sikertelenségeivel és ezért önmagával sem volt képes kibékülni. Kellett tehát valami, amivel önbecsülését megtarthatja. Ezek többnyire az önnön hősi múltjának túlértékelt és jellemzően hamis eposzaira épített, önigazolás áfiumai.
E törzsi vonásait körömszakadtáig fenntartó magatartás akadályozta fejlődésében, ezért szükségszerűen maradtak el az új, európai közegbe tagozódás lehetőségei s így saját, jól megérdemelt sikerei is.
Ázsiából vele érkezett s kultúrájában megragadt érzelmi túltöltöttsége egyszerre volt képes azt a látszatot kelteni s elhitetni önmagával, hogy nagy, erős törzsszövetség utódaként maga is azzá vált s közben feledtetni magával, hogy mégsem.
Nem volt könnyű dolga azonban, lévén hiába volt kötelező nemzeti tradíció az önáltató mítosz, egész kultúráját arra kellett felépítenie, hogy keleti szokásként, önmagával elnéző módon ne kelljen feltétlenül ragaszkodnia a tényekhez és a valósághoz. Ezzel a rugalmas önképpel és egy képzelt hősi eposz kultúrává emelésével lehetett őrizni egy nemesnek tűnő, ám hamis illúziót.
Az idők során felgyűlt kudarcok s eltagadásuk, utólagos megszépítésük egyfajta törzsi-nemzeti frusztráltsággá gyűlt fel közösségi tudatában. Ennek az elemzésnek nem célja kitérni a folyamat leírására, így beéri annak közreadásával. Miközben jelentős művészeti értékek is születtek e népi mítosz kultúrává gazdagodása során, rengeteg történelmet hamisító vízió torzította el e nép valós identitástudatát.
Gondolkodásmódjának, szokásainak építőelemévé kövesült múltjának, identitásának hamisítása. Valós sikerek, tényleges eredmények híján, azok tetszőlegesen kedvező színben való feltüntetése, a szégyenletes kudarcok kritikátlan eltagadása. Afféle szómágia segítségét igénybe véve. Bár minden előző háborúját elvesztette, arra volt érkezése, hogy a föld legnagyobb, legerősebb országait megtámadja, papíron. Ezzel ringatva magát a hatalmasság illúziójába, melyben sohasem lehetett része, de amelyre éppen ezért oly régóta s oly erősen vágyakozott.
Íme egy ország, amely történelme során pótmegoldásként kereste önmaga megnyugvására s bíztatására a tündérmeséket s közben észre sem vette, hogy mentalitásává rögzült az önbecsapás, hamisítás, hazudozás. Mindenkori vezetői akkor sem átallottak megtéveszteni népüket, ha véletlenül a tényszerűség felismerésében képességük adatott. A nép pedig rákapva, mint gyönge jellem a kábítószerre, szinte már elvárta, hogy olyan képet vetítsenek neki, amelyikkel képes szembenézni, amely bíztatást, reményt ad neki, lemondva arról, hogy híven tájékoztassák valós lehetőségeiről.
Nem tudott még felemelkedni a realitások elfogadásához, a valósággal való szembenézéshez, ezért inkább népmeséket hallgat, melyek simogatják érzékeny lelkét, semmint reményei illuzórikus voltával szembesítsék. Kultúrája és történelme nem engedte még megtanulni, hogy több esélye adódik elérni céljait, ha megküzd démonjaival s tényleges győzelmet vív a nehézségei felett, inkább vállalja a hamis operett sikerboldogságait, hiszen, ha mégis szembesülnie kell majd az újabb kudarccal, lehet újabb hamis mesével fedni azt. Minden eltagadott sikertelenség újabb hazugságba kényszeríti hát s nem mond még le a jótékonynak vélt mákonyról.
Itt van egy nemzet, amelyik szinte mindig a dolog könnyebbik végét fogta meg s nem tudott igazi sikersorozatokban a nagy küzdelem örömében, a jól végzett munka birtokában valós sikerélményekhez jutni. Egy nép, amely megszokta, hogy nála valamivel tanultabb kormányzói megtévesztik, becsapják, félrevezetik s ezt mintha meg is kedvelték volna, újra, meg újra várják is tőle, hogy csak azt mondják nekik, amit hallani akarnak s nem kíváncsiak arra, mi a valóság, mert azt valóban többnyire kényelmetlenebb hallani.
Operettet az opera helyett, nótát és műdalt az igazi dalok helyett. Műmesét a dráma helyett, ponyvát az irodalmi próza helyett. Számukra még könnyebb befogadni Munkácsyt, Moholy Nagy helyett, Petőfit, Ady helyett. Jókait, Thomas Mann helyett, Csirkefej helyett a János Vitézt, hiszen annak megértéséhez kevesebb energia szükséges, a többletráfordításhoz viszont sikerélmények adta önbizalomra volna szüksége.
E történetben olyan nemzet szerepel, amelyik nem tudta még szétválasztani a vágyait a valóságtól, illúzióit a realitásoktól s reményeit a ténylegesen elérhető javak körétől. Egy igazi jövőtől. – Van tehát egy nép, amelyiktől, nem először, de most különösen fájdalmas módon – mert már éppen elérni látszhatott egy fejlettebb társadalmi szintre emelkedés lehetősége – elvették szinte mindenét.
Elvették tőle – a XXI.század kezdetén – törzsi-feudális-utópisztikus fékei levetésének lehetőségeit. – Elvették elért, bár nem munkában szerzett szabadságát, – Elvették intézményeit – Elvették javainak többségét – Elvették épülésének lehetőségét – Elvették önállóságának megteremtését – Elvették jövőjét s abba vetett, jogos hitét – Elvették tisztességes gyógyulásának esélyeit – Elvették gyermekeitől a méltó tanulási feltételeit – Elvették megélhetését – Elvették reményeit.
Mindezekért cserébe kifizetik eszement hazugságokkal és újabb hamísított reményekkel. De mint akit kómába sodort a rossz hír, ül otthon és mindenkivel pöröl, aki és ami elé kerül. Nem leli ellenfelét, nem érti helyzetét, így pótcselekszik, vagy apátiában lapít. Most kifosztva, kisemmizve,, megalázva, zavarában s kínjában egymásba s önmagába marva lapul, pedig ha nem dolgozik meg a változásért, akkor megint nem lesz képes értékelni és könnyen újra elveszítheti mint ebül szerzett, érdemtelenül ölébe pottyant kincsét. Ül otthon és nem tudja, hogy mit kell tennie. Nem tudja, hogy nem pártot, hanem saját hazát kell választania és nem tudja, hogy ehhez mi mindent kell tennie. Ül otthon, elkaparja sebeit, de bénultan újabb csodákban reménykedve várja a sült galambot. Ül otthon, ha még van neki otthona. Vagy éppen végleg elhagyja.
Még nem tudja, hogy nem is a megfelelő kérdéseket teszi fel neki a politika, a közvélemény kutató, aki eleve hibás módszerekkel faggatja mert nem az az érdekes, hogy melyik pártra szavaz, hanem az, hogy bármelyik a jövőjéért felelős politikai csoportosulásra adja voksát. Elvileg s részben már nyert is, mégsem tudja, hogy nem a miniszterelnök személye fontos, hanem az a demokratikus törekvés, amelyben önmagáért kell dolgoznia s közösségéért kell küzdenie s ne egy bűnözői kör legyen a választottja. Ne a politikai s gazdasági maffia legyen a szavazásnál a kedvezményezettje. – Kedves, drága, szegény kis Magyarország,,, aranyos magyar nép,,,- kifosztottak, már alig maradt, ami tőled elvehető.
Azért azt még megvárod ?
Gerő G. András
(A cikk eredetije a Hírhatárban jelent meg.)
8:45 de.
Karját adta volna egy jó poénért..
Ragyogó ember volt.
R.I.P.
8:47 de.
Ez egy feneketlenül gazdag zsák, alja sincs már, de még mindig lopnak belőlünk és tőlünk.
Időnként megdöbbenek azon, hogy még mindig akik közel üldögélnek az üsthöz, bográcshoz? Nevezhetném akár az uram-bátyám-keresztfiam-sógorom-barátom-meg annak családja-ivadékok stb. – tehát EZEK no meg AZOK, még mindig ki tudnak lopni belőlünk és tőlünk.
*
Még mindig élénken él bennem a taxis-sztrájk. A Ferenc krt-on, a Petőfi-hídnál laktunk akkoriban. Irgalmatlanul félelmetes volt. Az emberek bespejzoltak, a zöldséges a krumplit csillagászati áron adta.
Féltem, nagyon.
A sztrájk után költöztünk Rákoskeresztúrra. Amikor előadtam, a friss szomszédaimnak, hogy pár nappal ezelőtt milyen félelmetes volt a Ferenc-József krt.és Üllői út kereszteződése is. Pedig puskaropogás sem volt.
Az emberek befásultak, próbák voltak a kitörésből, de minden meghiúsult. Még élénken él bennünk az, hogy a tömegbe lövettek, meg vétlen embereket is összevertek a Szabadság téri moccanáskor.
Voltak menetelések is, de lassan és biztosan az emberek elkényelmesedtek. Félnek?
Igen, az is elképzelhető. Inkább nyelik a könnyeiket.
Békét, biztos megélhetést, becsületes vezetőket, jó egészséget kívánnék és munkát. Minden magyar és nem magyar embernek.
8:55 de.
No igen, még ezt pótolom, amikor az új szomszédaimnak elmondtam, mennyire féltem. Ők is mondták, hogy ott is volt ám forgalom lebénitása az ELÁG-nál.
Elágazás, a Ferihegyi útnál – Rákoskeresztúron. Akik ott élnek, csak ELÁG-nak hívják.
Ők vittek forró teát, ennivalót az ott posztolóknak.
Ez akkor békés volt.
A Ferenc köruti lakás, ahová 1960-ban költöztem a Nagyszüleimmel, azt 1956-ban kilőtték. Szó szerint. Az egyik hatalmas szárnyasajtón a festék beolvadt. Hiába festettük le, a göcsörtök megmaradtak. No meg látszott, hol csináltatták újból az ablakot körülvevő fa-kazettákat. Rettenet volt ott.
Már a Szabadság téri, meg a későbbi „koccanásban” is kevesebben vettek részt. Félve a megtorlástól.
*
Hát igen. Amikor körbenézek, -olvasok sok helyen bűzlenek a vezetők, nagyban megy a bűnözés, a dagonyázás a „sárban”, ahonnét bizonyos elemek kibányásszák maguknak a pénzt. Azt a pénzt, amihez verejték és vér tapad. Mert nem hozzák azt nyilvánosságra, hányan is lettek öngyilkosok az utóbbi időkben.
Nagyon pocsék a magyarországi statisztika, mint ahogyan az életünk is.
Személy szerint félek ettől az paksi ügylettől is. Hogyan is van ez? Előbb kizavartuk „őket”, aztán meg behívjuk, sőt még ünnepeljük is a „bejöttüket”. Észre sem vesszük, falnak minket ők is.
Irgalmatlan idők elé nézünk.
11:03 de.
Kár hogy nem ismerhettem meg sem őt sem az irásait még életében. Ez a cikk a fene sem tudja mikor iródott, de hogy ennyire frappánsan és tisztán látva dolgokat meg lett irva az első osztályú. Benne van a lényeg ami cáfolhatatlan. Igen, a mai napig ebben élünk. Hamis minden de ahogy fentebb irva van inkább otthon ül és várja a sült galambot, vagy magába sziva mint a mákony együtt ordít kiabál és élteti a hazugságok kitervelőjét és azokat akiknek ez köszönhető. Szegéyn Gerő úrnnak azért még megmaradt az optimizmusa és remélem, hogy egyszer valóban felfognak ébredni az emberek. Apám is optimista volt. A forradalom leverése után amikor végre ki is emgedték meg is engedték, hogy ujra a családjával legyen egyszer azt mondta: gugolva kfogom bírni amikor egyszer eljön az az idő, hogy a ruszkik mindenhonnan ktakarodnak ahova bementek. Sajnos nem birta ki, de az optimizmusa az megmaradt végig.
11:36 de.
Bizony-bizony,kár hogy a rablógyilkossággal szerzett vagyon sem tart örökké.Igaz vagy 45 évig volt miből részegen jókat rókázni.De hát nincs az a sok,ami el nem fogy.A mai világban maradt a koldulás.Európától-Európát gyűlölve. Oroszoktól-Oroszországot gyűlölve.Lényeg,hogy Valaki fizesse a mindennapi pia-cechet. „Úri véreim”,kellemes gyomormosást!
11:42 de.
Kedves Modorizáló!
Hozzáírásomra azt a megjegyzést kaptam, hogy a bejegyzésem már előfordult.Ez nem így van,de így is jó.Köszönöm!
12:03 du.
Jól írt! Hirtelen halt meg? Még a hó elején írt a facebookba.
Szívesen olvasnám több írását is.
2:08 de.
avi ben: a hírhatár linkjén több írását is olvashatod. az idézett cikk 2013.08.24-i. semmit nem vesztett aktualitásából.
2:10 de.
bocs, gyuri, valamiért a spamok közt volt.
9:02 de.
Őszintén remélem, hogy az „árja nagy -magyarok” is olvassák ezt a cikket, talán még meg is értik……….
11:01 de.
todorka..magyarazd el hogyan kellene erteni,reszletesen alaposan.hosszasan
12:22 du.
Ilyen és hasonlo Profétàk lehettek Gyurcsàny,Bajnai tanàcsadoi.
Ne kormànyozzatok,kurjàtok jol el,hazudjatok,csinàljàtok a legnagyobb hibàkat….! Ez a nép ugysem küld el benneteket a sivatagba,nem lesz 2/3-a az ellenfeleiteknek,nem tudjàk-Solyom-ideiglenes Alkotmànyàt ujra irni,megbuknak,hiszen 2012-töl még a mi
kölcsönünket is vissza kell fizetniük,meg a megnövelt adossàg utàni kamatterheket,nem tudnak mitkezdeni a meghagyott problémàkkal!
12:29 du.
erős elvtárs, ekkora degeneráltságra már válaszolni sem érdemes. szóljon, ha lesz egy világos pillanata!