A liberálisok szerint extrém szélsőjobboldali irányba fordult az Ontario-i konzervatív párt

2014 június 2 10:35 de.6 hozzászólás

„Jobboldali, extrémista, radikális”–így jellemezte a kormányzó ontario-i Liberális Párt a Tim Hudak tartományi miniszterelnök-jelölt által vezetett Progresszív Konzervatív Párt politikáját. Eric Hoskins liberális fejlesztési miniszter szerint Hudák az elmúlt hónapokban tárgyalt az Egyesült Államokban olyan szervezetekkel, melyek a Republikánus Párt „radikális” jobbszárnyához tartoznak. Ilyen például a Heritage Foundation, a Cato Institute, a Brookings Institute és az American Enterprise Institute. Valamennyi szervezet arról ismert, hogy feltétel nélkül támogatja a szabad piacgazdaságot, miközben a kanadai liberálisok a szociális piacgazdaság hívei. Ezzel szemben a Progresszív Konzervatív Párt egyik fontos választási ígérete, hogy ha kormányra kerül a június 12-ei választások után összesen 100 ezer közszolgát fog elbocsátani és drámaian leépíti a tartományi közigazgatást.

Tim Hudak

Tim Hudak

Hudak konzervatívjai viszont azzal reagáltak, hogy az elmúlt években a kormányzó liberálisok is fordultak amerikai tanácsadókhoz. Például 2003-ban a tartományi liberálisok David Axelrod demokrata tanácsadóval konzultáltak.

„Nem az a baj, hogy konzultált. Hanem az, amire felhasználta azt az információt amit ezektől a jobboldali szervezetektől szerzett, melyek végül egy szélsőjobboldali, extrémista politikához vezettek”–mondta Hoskins.

Azonban Hudak szerint Kathleen Wynne miniszterelnök liberálisai ezzel a „felmelegített” botránnyal akarják elterelni a figyelmet kormányzásuk alatt elért gyenge foglalkoztatottsági adataiktól, illetve a 11 éve regnáló Liberális Párt saját skandálumaitól. Ezzel szemben Hudak azt ígéri, hogy egy konzervatív kormány alatt egy millió új munkahely jönne létre a 13 millió fős Ontarioban. Ezt adócsökkentéssel és vállalkozói adókedvezményekkel próbálná elérni, annak ellenére, hogy közgazdászok szerint irreális a jobboldal terve.

A legújabb, május 31-én közzétett mandátumbecslések szerint a Progresszív Konzervatív Párt esélyes arra, hogy 11 év után megbuktassa a liberálisokat Kanada legnépesebb tartományában. A ThreeHundredEight mandátumbecslő honlap szerint a konzervatívok 49, a liberálisok 37 és a markánsan baloldali Új Demokrata Párt (NDP) 21 mandátumot szerezhet a tartományi törvényhozásban. Ezek az arányok azt is jelenthetik, hogy végül a magyar származású Andrea Horwath által vezetett NDP beállhat a liberálisok mögé, különösen akkor ha gyorsan megbukik Hudak jobboldali, kisebbségi kormánya annak megszorító, a közszférát leépítő politikája miatt.

6 hozzászólás

  • Kerekes Sandor

    Nos, igen. Tim Hudak csak annyiban kulonbozik Mike Harristol, hogy o meg hulye is raadasul. Harris egy ravasz rombolo volt, neki az ideologia mellett volt valami terve is. Hudaknak csak ideologiaja van, nem banja magat megszegyenulni a hulye dumaja miatt. Neki az egyetlen fontos dolog az ideologiai rombolas, tekintet nelkul meg a latszatra is akar. Buta, mint a fold. Ebbol is csak az latszik, hogy a konzervativok teljes intellektualis csodben vannak. Nagy kar, hogy a liberalisok annyira elszurtak a becsuletuket, mert kulonben egy ilyen ellenzek mellett akar szaz evig is elkormanyozhattak volna. Ezzel szemben, a helyzet az, hogy meg ez a hulye Hudak is nyerhet esetleg. Akkor pedig az ur legyen irgalmas Ontarionak: a masodik het szuk esztendo kovetkezik amely meg az elozonel is sokkal rosszabb lesz.

  • Christopher Adam

    Sándor,

    Egyetértünk, Hudak eléggé elképesztő. Az „egy millió új munkahely” ötletét vajon honnan szerezte? 🙂

    És a gazdaságot hogyan lehetne beindítani, ha 100 ezer közalkalmazott (köztük tanárok is) munkanélküliek lesznek? Igaz, hogy Hudak később azt állította, hogy elsősorban nyugdíjazások árán kívánja elérni ezt a leépítést, ugyanakkor mint egyetemi tanár azt látom, hogy már így is alig akad állás diplomázó egyetemisták számára Ontarioban. Ha ennyire leépítik a közszférát, nem tudom milyen jövő felé nézhetnek.

  • honnan szerezte, honnan szerezte…hát orbán viktortól! nagy szellemek, ha találkoznak!
    amúgy kísérteties a hasonlóság más programkoncepcióban is…
    viszont könnyebben borotválja simára az arcát, mint az éceszgéber orbán 🙂

  • Nagyon érdekes.
    Én viszont nem tudom, mit jelent a „szociális piacgazdaság”, miben különbözik a „szabad piacgazdaság”-tól. Nyelvi alapon csak arra gondolhatok, hogy a szociális nem szabad (és a szabad nem szociális). De miben és milyen mértékben nem? És milyen elvek határozzák meg, hogy miben és milyen mértékben legyen szabad vagy szociális?
    Előzetes köszönettel
    Hab Akka

  • hab akka: ha javasolhatom, budapestről ne kérdezzen be olyan nagyon elkötelezetten kanada ontario államának gazdasági belügyeibe. köze?
    ami pedig a tudásának hiányosságait illeti, nem gondolom, hogy itt kellene eldicsekednie vele.

  • Nem dicsekszem, csak nem is szégyenkezem.
    Nem a kanadai belügyekhez akartam hozzászólni, a cikk csak alkalmat adott, hogy kérdezzek. Kérdésem őszinte volt, most is az. Azt reméltem, hogy valaki talán felvilágosíthat. De ha nem, hát nem.
    Sajnálom.
    Az is igaz, hogy rákereshettem volna a Wikipédián, vagy más forrásban. De kíváncsi voltam, hogy itt hogyan definiálják.