Vacsora Krisnáéknál (képriport)
Az Ottawai Egyetem mellett, egy szokványos kis házban működik a Krisna-tudatú hívők helyi közössége, valamint non-profit éttermük, a Govinda’s. Az 1981-ben megnyitott éttermet egyetemista korszakomból ismertem meg. Mint sok más diák, én is egy olcsó vacsorát kerestem az egyetem környékén és inkább egy helyi szervezetet támogattam, mintsem a menzát üzemeltető multinacionális vállalatot. A Govinda’s-nál diákok 5 dollárért (1.100 forintért) annyit ehetnek amennyit megkívánnak, mindenki más pedig 7 dollárért teheti ugyanezt. Egy ideje nem jártam a Govinda’s-ba, de a héten – egy meleg őszi estén – átsétáltam hozzájuk és még mindig egy különös élmény volt.
A 33 éves Govinda’s étterem sokat nem változott az évek folyamán. A vendégeket csupán egy függöny választja el a Krisna-tudatúak templomától. Oda is érdemes benézni a vacsora fogyasztása alatt, vagy azt követően. A helyi Hare Krisna templom 1971-ben alakult a kanadai fővárosban. Az első években a szintén belvárosi Besserer Street-n nyitották meg az ISKCON központot. 1981-ben vették meg a 220 Somerset Street East alatti ingatlant és azóta működk itt a templom és a város legrégebbi vegetáriánus étterme.
A Govinda’s büfé választéka alapvetően szerény, de mindig friss és finom. Ráadásul a helyi koordinátor – egy Shankar nevű középkorú férfi – roppant közvetlen, barátságos, de még soha nem volt olyan érzésem, hogy próbálná téríteni az oda látogató egyetemistákat. Vallásról csak akkor beszél, ha éppen valaki rákérdez, mert az este 5 és 7 között tartó vacsora a diákoknak nyújtott egészséges és megfizethető étkezésről szól. Curryvel fűszerezett lencse, egy enyhén csípős káposztás-krumplis főzelék, Dahl-leves, rízs, tészta-saláta, sima zöldsaláta és banános sütemény — lényegéből ebből áll Shankar büféje.
Shankar több mint tíz éve nem emelt az árakon. Általában egy széken ül csendben az ablak mellett és időnként van egy-egy fiatalabb segítője, köztük egy kelet-európai férfi. Amikor diákként pár hónapig nem látott, rákérdezett, hogy hol voltam? (Amúgy éppen Magyarországon). Az 5 dolláros hozzájárulást egy perselybe lehet bedobni, de ez is „becsületkassza” alapon működik.
Bhaktivedanta Swami Prabhupada alapította a Hare Krisnát és először 1965-ben járt Észak-Amerikában. Ahogy az ember vacsorázik, Prabhupada szobra látható a függöny résein keresztül. Békésen ül egy sarokban, és távolról nézve egészen életszerű.
A Govinda’s-t hétfő és péntek között, este 5-től lehet kipróbálni a 220 Somerset St. East alatt. Ez is a kanadai multikulturalizmus helyi példája, aminek bizonyára örülnek a szűkös körülmények közt élő egyetemisták.
Comments are closed