A jelenlegi ellenzék bírálata
Magyarországon a nyolcvanas évek közepe óta – én azóta érzékelem – nem a “kommunisták” uralták a politikát, hanem a pragmatikusok. Egypárt rendszerben nyilvánvaló, hogy minden politizálni akaró ember abban az egy pártban próbálja a hangját hallatni. (A rendszerellenzék hangja érzékelhetetlen volt a mindennapokban, egészen 1985-ig, amikor Budapesten tartottak egy európai kulturális fórumot, de ennek híre is csak párezer emberhez jutott el.) A hatvanas évek óta tartott fellendülés azt az érzést keltette az átlag magyar állampolgárban, hogy na, tessék: ha nem „ideologizálunk” – vagyis a mindennapokban nem érzékelhető az állandó ideológiai nyomás – akkor jobb lehet a nép élete. (Átlagpolgárról beszélek, nem értelmiségiről.) Megszűntek a munkahelyi Szabad Nép félórák, már nem kötelező, hanem ajánlatos volt részt venni a május elsejei felvonuláson – amely egyébként is egyre inkább egy jó bulivá alakult.
A rendszerváltást nem a „nép” követelte ki, hanem a nagyhatalmi alkuk tették lehetővé. Lett is nagy csalódás Antall uralkodása idején. Akkor lépett rá az MSZP az 1988-ra kitaposott útra, a pragmatizmus útjára, ami hihetetlen sikereket hozott a kilencvenes évek elején. Horn Gyulát és kormányát amiatt zabálták az emberek, hogy nem „ideologizált”, szorgalmasan, az általa ismert politikai eszközökkel egyengette az ország útját a NATO-ba, az EU-ba.
A 72%-os kétharmad utáni vereség 1998-ban sem nyitott új irányba az MSZP, és ezt igazolta, hogy 2002-ben ismét egy „pragmatikus” nyert a szocialisták színeiben – de pártonkívüliként: Medgyesy Péter. Akkor lépett a fidesz az „ideologizálás” útjára. Bár a 2002-es hídfoglaló akciókat (az Erzsébet hidat foglalták el a szélsőjobboldaliak, a szavazatok újraszámlálását követelve) nyíltan még nem támogatta. Medgyesy minden árokbetemetési akcióját nyílt elutasítás fogadta az addigra legerősebb ellenzéki pártként fellépő orbán-fidesz.
2006-ban Gyurcsány Ferenc érzett rá arra, hogy a választóknak igenis, ideológiára, érzelmekre is szükségük van. És tényleg, ahogyan az őszödi beszédében fogalmazott – a szarból hozta vissza a kormányzást. Orbán az újabb ellenzéki éveket arra használta, hogy kicsinált a jobboldalon minden konzervatív, demokrata erőt. És már nyíltan támogatta a szélsőjobbot. Csak emlékezzünk, hogy 2006-ban a „békés” Kossuth téri gyülekezet előtt fideszes prominensek tartottak naponta gyújtó hangú szónoklatokat – köztük a mára EU-konformmá színeződött Navracsics. Az MSZP meg eközben változatlanul a pragmatikus hangokat erőltette, árokbetemetéssel próbálkozott, és nem adott semmiféle érzelmi-eszmei kapaszkodót a híveinek. A düh fojtogatott, amikor a nyilvánvalóan aljas és hazug támadásokra kétségbeesett manőverekkel válaszolt, ahelyett, hogy világos álláspontot szegezett volna szembe, például a Bartus által is helyesen és méltán ostorozott egyházi – főként a rómkat., de a reformátusok se szelíd apácák – nyomulással. Ez az mszp-s pragmatikus politizálás vezetett olyan szégyenteljes epizódokhoz, amikor Mesterházy Kolozsváron kért bocsánatot a 2004-es népszavazásért. Miközben a „nép” – főként az államigazgatási, köztisztviselői, közszolgálati karban dolgozók – azt látják, hogy egyszercsak jön egy „román” főnök, aki nem túl tájékozott a helyi viszonyokban, viszont igen erőszakos, és az előrejutás egyetlen követelménye az orbánhit. A baloldali meg csak kapkodja a fejét – hát ezért szavaztunk 2004-ben a határon túliak szavazati joga ellen, mert tudtuk, hogy nem az Erdélyben, Felvidéken, USA-ban, bárhol élő magyaroknak van erre szükségük, hanem olyan karrieristáknak, akik bosszúval eltelve érkeznek az „anyaországba”. Ahogyan pl. az egyébként ismét győzelemhez jutott miskolci polgármester, ahol a városi képviselő-testületben a többség románra fordítja a szót, ha nem akarja, hogy az ellenzék is tudja, miről beszélnek.
A DK igyekszik ellenállni a szirénhangoknak, de a hangja nem hallatszik túl messzire, arra is kevesen figyeltek föl, hogy Gyurcsány egyre inkább polgári demokráciáról beszél. Az is baj, hogy a Demokratikus Koalíció – a nevében is benne van az együttműködés szándéka – tagjainak, támogatóinak jó része a pártelnök személyében bízik, és nem koherens eszmékben. Ez is a DK egyik baja, szerintem ezért nem tud igazán a fiatalok felé nyitni. Hogy nincs világos, 6-7 mondatban megfogalmazott, és minden lehető helyen sulykolt „ideológiája”, amelyben szerepet kellene kapnia az Európai Unió iránti elkötelezettségnek (ez még a leginkább hallható az Egyesült Európai Uniót szlogenben), az euratlanti külpolitikának, a szekuláris, polgári demokratikus állam ideájának.
Azt, hogy az ellenzék beült a parlamentbe, lehet ostorozni, de inkább vitázni kéne ezzel. Kísértetiesen emlékeztet ez a XX. század eleji szociáldemokrata és a kommunista vitákra: ahol a kommunisták árulással vádolták a nyugati államokban (Spanyolországban, Franciaországban, ahol pl. 1936-tól szocdem vezetésű ún. Népfront kormány volt) a parlamentarizmus eszközeit használó szociáldemokratákat.
Összegezve: nemcsak a baloldaliaknak, hanem a demokratáknak kell/ene visszadni azt a hitet, hogy ma még! lehet (nem annyira a magyar, inkább a nemzetközi helyzet ismeretében) egy normális, parlamentáris, demokratikus, többpárt-rendszerű államot visszaszerezni. De ehhez őszinte hitre, érzelmekre is szükség van. Amitől az ember felemeli a hátsóját és elmegy szavazni.
1:16 du.
bocs, de a hit, mint olyan, maradjon csak meg a fideszbirkáknak. ők hisznek orbánban, hisznek a fideszben, és a hit, mint tudjuk, csodákra képes.
hitre én nem alapoznék ellenzéki tábort.
„…pl. az egyébként ismét győzelemhez jutott miskolci polgármester, ahol a városi képviselő-testületben a többség románra fordítja a szót, ha nem akarja, hogy az ellenzék is tudja, miről beszélnek.”
ez azért elég meredek! akkor már miért nem lovárira? kb. 500 szavas szókincs, egyszerű nyelvtan.
2:23 du.
Hit nélkül nem megy. És nem vakhitre utalok, hanem arra, hogy igenis helyes, ha egy állam (köztársaság) szigorúan az egyházaktól elválasztva működik. De ez nem azt jelenti, hogy az istenhívő ezután ne járhatna templomba: a köztársaságnak nem az istenhívőkkel, hanem az erőszakos egyházaikkal nem szabad közösködnie. De ezt meg kell tudni értetni „Mari nénivel” is, akit a papja évek óta azzal rémisztget, hogy ha visszajönnek a kommunisták, bezárják a templomot, és megpocsékolják az oltárt. Nem egyszerű feladat, de a Bartus által felvázolt módon végképp nem megy.
Látod, én is hiszek, hívő vagyok. Hiszem, hogy az ember – mint az anyag legmagasabb rendű szerveződése – képes az együttműködésre, a szolidaritásra, amely egyébként a törzsi együttvadászásoktól vezetett a nemzetek kialakulásához (nem mindenhol, hiszen Afrikában pl.most nyögik ennek a folyamatnak minden kínját). És erős hit kell ahhoz is, hogy bízzak abban, hogy eközben ez az értelmes állat nem lövi ki maga alól a Földet.
2:46 de.
Nagyon egyetértke Ille István leírt véleményével!!!!!!
S azt régen sajnálom, hogy nem lehet itt helyből megosztani a fb-on az írásokat! Vagy csak számomra nem megy és béna vagyok????:(
5:54 de.
Nagyon..nagyon igaz minden szava ennek az írásnak…
2:25 du.
Nagyon jó összefoglaló cikk.
.
A hitet azonban (Ille) nem hagynám az egyházak, a vallások martalékául.
.
Hiszen az „-izmusok” „–istái”, (tömegei?) nem minden egyes esetben ismerik és értik az egyes „tételeket” teljes mértékben, mélységig, nem politológusok, nem filozófusok, stb.
.
Azonban, néhány jól megfogalmazott elvben, célban hisznek, hiszik, hogy jobb lesz tőlük a világ, de minimum a közelebbi, vagy távolabbi környezetük. Nem csak az önmaguknak, de többeknek, remélhetőleg a többségnek jobb lesz, valami jobb felé haladhatnak.
.
Sőt, mivel nem vagyok orvos, hiszek abban, hogy a kezelő orvosom tudja, és jól tudja, mit kell tennem, mit kell szednem. Stb., stb.
.
Ne adjuk el, ne hagyjuk el a hitet A kérdés, nem az hogy hisz-e valaki, hanem az hogy miben hisz az a valaki.
3:44 de.
Kösz leslie! Én mindig úgy fogalmazok, hogy „hithű ateista” vagyok. Ezen mindig megdöbbennek, legutóbb pl. egy nálunk járt jehovista térítő különítmény. Pedig nekem éppúgy nincs bizonyítékom arra, hogy nincs isten, ahogyan a vallásosoknak sem arra, hogy van. Az is egy hit, hogy szerintem az ember magának teremtette az istent, ki igazolásul, ki felmentésül, ki meg az elmúlástól való félelmében. Ezért nekem az istenhívőkkel nincs bajom.
Nekem a „vallásosokkal” van bajom. Már maga a szó is: megvallom a hitemet. Bocsi, de kit érdekel? A magánügyed, hogy hogyan számolsz el a tetteiddel önmagad előtt. Ha meg bűnt követtél el, akkor a társadalom ítéletével kell szembenézned, nem elég két miatyánkot elmormolni a bocsánatért. Az meg, hogy az egyházak szépen virágzó bizniszt építettek erre – egyenesen szentségtörés.