A fekete sarok pókjai
A napi hírek nyomába kullogunk. S most mégis olyasmire vetemednék, hogy először, puszta időhúzásként egy olyan gondolatkísérletre hívjam fel a tisztelt publikumot, aminek elsőre semmi köze a napi történésekhez. Tekintsük úgy, mint egyfajta szociogeometriai gondolatkísérletet. Amiről elől járóban leszögezném, hogy a szó tetszik. Függetlenül annak tudományos jelentésétől. De máris rátérek a kísérletre.
Először mindenki képzeljen el egy játékteret, ahol egymástól távol elhelyezkedik két pont. „A” és „B” pontok. A lényeg, hogy távol legyenek. Mondjuk, képzelje egy város két végpontjába az említett pontokat. Ez, gondolom, gyorsan megvan. Ezután képzelje odacövekelve magát az „A” pontba. A következő feladat, hogy képzelje el mindenki, hogy heves kényszert kezd érezni, hogy eljusson a „B” pontba. Igazi, belső kényszert. Ennek elősegítésére képzeletben gyújtsa fel maga mögött a város aktuális részét. Azzal a meggyőződéssel, hogy nem mehet vissza a lángok közé, mert hiába van ott mindene, a gyújtogató alig várja, hogy lecsapjon. Tiszta videojáték, nem igaz? Nehezítésként képzeljen maga köré a gyújtogatókból, vagy azoknak vélt emberekből álló bekiabálókat arról, hogy maradjon nyugodtan, mert jó helyen van. Akár még egy pohár vizet is kaphat naponta. A nyájas olvasó is, meg a többi pár száz vagy ezer ember is, aki még ott szorong az „A” –pontban.
Tovább nehezítjük a pályát. „A” és „B” között egy átjáró-házon keresztül vezet az út. Nevezzük el „C”-nek. Itt ugyan utálják, lehet, hogy pár napra a pincébe zárják a nyájas olvasót, de van esély, hogy talál egy vízcsapot, és mégis eljut „B”-be. Kockázatos, nem is látják szívesen, olykor szintén leüvöltenek az ablakon, hogy maradt volna az „A” ponton, de arra van az út. Hezitál, hogy meddig bírja az indulást, mert hátha kialszanak a lángok, hátha elmúlik a bizonytalanság érzete, hátha többet talál egyszer egy pohár víznél, hátha berekednek az üvöltözők. S mégis az a pont van ahhoz legközelebb, ahonnan a lángok miatt elmenekült. Ekkor a „C” –pont irányából azt a hírt kapja, hogy a házmester rendkívüli kapuzárást rendelt el. Ezzel döntéskényszerbe hozva mindenkit az „A” –pontban szorongók közül. Vagy azonnal elindulnak, vagy talán soha nem jutnak el „B”-be. A nyájas olvasóra van bízva a döntés az adott helyzetben. Ha marad, esetleg szomjan hal, mielőtt elülnek a lángok. Ha elindul, esetleg ezredmagával fog feltorlódni az átjáróban. A tömeg hatására a lekiabálók is hangosabbak lesznek, a fejadagok is csökkennek, és a tömegben a kisebb feszültségek is gyorsan nőnek hatalmas fává. Nos? Indul, vagy marad? Szinte borítékolni merném, hogy a többség az esetleg napokig, hónapokig halasztani szándékozott indulást előrehozva, útra kelne. Mert lehet, hogy mégsem zárnák be idő előtt kapukat, lehet, hogy át lehetne mégis jutni később, de elindulni szinte biztos, hogy biztosabb döntés.
S akkor most ebből az előbbi kísérleti helyzetből tekintsük át a magyar kormányzat kommunikációját kerítés ügyben. Természetesen csak a feltételezés, a gondolatkísérlet szintjén. Az világos, hogy ebben az esetben a kerítés-építés hírének feldobása döntéskényszerbe hozott mindenkit, aki a „H” átjárón keresztül szándékozott „S”-ből „E”-be jutni. Az is előre kalkulálható volt, hogy ez tumultust, a sor kivárásának mellőzési hajlamának növekedését (illegális határátlépés) fogja okozni. Amikor tehát a hazai kormányzat bedobta a kerítésépítés ötletét, akkor előre számított arra, hogy meg fog növekedni mind a beérkezők száma, mind az ezzel kapcsolatos törvénysértések száma. Az ugyancsak nem igényel komoly szociálpszichológiai tanulmányokat, hogy kiszámítható legyen: az amúgy is frusztrált tömegben minden nézeteltérés súlyosabbnak fog tűnni a résztvevők számára. Amihez elég a legkisebb szikra, hogy robbanjon. Ennek tükrében azonban az, ami például Debrecenben történt, nem más, mint egy hatalmi provokáció kiszámítható következménye. Egy bizonyos ponton ugyanis már nem kell semmit tenni, mint várni. Az idő, a tömeg, a frusztráltság, az ebből fakadó bizalmatlanság megteszi azt az aknamunkát, amihez különben súlyos pénzekkel, vaskos zsarolásokkal megvásárolt téglák kellenének.
A kormány tehát bedobta a kerítés ötletét és várt. Az nyilvánvaló, hogy a menekültügyi helyzetet nem az Orbán-kormány indukálta, de hatalmi haszonélvezőjévé szegődött. A beérkező tömeg jó jogcím arra, hogy zsúfolt táborokat alakítsanak ki. Az itt előre kiszámíthatóan, előbb-utóbb fellángoló pofozkodások jó jogcímet szolgáltatnak a rendpárti hangulatkeltésre. Globális ellenszenvet szítva. De ami még fontosabb, olyan hangulatot teremtve, hogy mindenki, akik fel mer szólalni a táborok, a kerítés építése ellen, automatikusan a nép ellenségévé lehessen kikiáltható. Mert a kerítés építésének ötletére felpörgött migrációs hullám magának a kerítésnek az építését is elősegíti. Lehet mutogatni a tömegre, mint a kerítés megvalósítását elengedhetetlenné tevő ágensre. Az ötlet bedobásával egyfajta önmegvalósító jóslattá téve. A kialakult, alapvetően kiprovokált helyzetben ezt követően már mindenki nyugodtan elmondhatja a hatalmi forgatókönyv alapján rá jutó szerep monológját.
Kósa Lajos, ha úgy adódik, felszólalhat a debreceniek és a menekülttáborok környékén lakók nevében. Még csak nem is kell hazudnia. A repülőgépes ostobaság esetleges ismételgetése csak bónusz a részéről. Rogán Antal nyugodtan beszélhet tömeges migrációról, az illegális határátlépések hirtelen növekedéséről. Még csak hazudnia sem kell. A jobboldali fórum-trollok nyugodtan sopánkodhatnak, hogy „jajistenkém, szegény hazám”. Még csak alakoskodniuk sem kell nagyon. Amúgy sem menne nekik. A belügyminiszter előállhat a kényszerközmunka-táborok régóta dédelgetettnek tűnő ötletével. Még csak aggódnia sem kell, hogy bevándorlási provokáció hatásaival kellően megpuhított közvélemény komolyan szembe szegül. Aztán fel lehet szólalni a büntetés-végrehajtás költségvetésének, az intézkedésekben résztvevők keretszámának növelése érdekében. A rendpárti fordulat irányába kellően megdolgozott gombnyomogató félautomaták meg fogják szavazni.
A rendszer ezen a ponton már önfenntartó. Pusztán a gyökerénél kellett egy apró, de különben égbekiáltóan aljas, kommunikációs húzást elkövetni. Elhíresztelni a kerítés ötletét. Majd sunyi pókként, a fekete sarokba ülve, kivárni, amíg a hatása nyomán a keretszámokból keretlegények lehetnek esetleg. Mert a Szegedre vonult nagyon-bátrak, és az internetes hozzászólások alapján igény… na, az volna rá néhány humanoid szeméthegy fejében.
10:14 de.
Egyetértek, annyival egészíteném ki, hogy eleinte határzárról beszéltek, ami csak azért fontos, mert e működési mechanizmusban, amiről írsz, még erősebb szimbólum. Illetve még azzal, hogy ami Debrecenben történt, az egy picinek mondható szikra pici robbanása volt. Ami igazán félő, hogy ennek mechanizmusnak a következményei kiszámíthatatlanok. Lehet sokkal nagyobb szikra… Azt nem írom, hogy lesz is….
Tegnap voltam a SOTE Klinikán fogászaton, s mivel én sürgős esetnek minősítettem magam :), mondtam a betegiránytóban, hogy semmiféle időpont-kiadással ne szédítsenek engem, én most akarok menni. A sürgős eseteket (vagy azokat, akik azt hiszik magukról, hogy azok:)))), nyári gyakorlaton lévő hallgatókhoz teszik, akik aspiránsokkal vannak párba állítva, és felügyeli őket egy doki (néha odajön, vagy lehet neki szólni, ha nem tudnak valamit). Nos, a hallgató ázsiai volt, az aspiráns arab, és soha ilyen jól nem éreztem magam fogorvosnál. Minden elmondtak, tehát kommunikáltak, ami nagyon fontos, tele voltak körültekintéssel és empátiával stb — jobban, mint maszeknál. Amíg zsibbadtam, vagy várni kellett valamire, addig beszélgettünk… Miközben baromi ambivalans érzéseim voltak: mert nagyon kedvesek és precízek voltak, az ázsiai mondta, hogy ha végez, Szegeden keres munkát, magyarázta mennyire szereti ezt az országot, az ambereket, az ételeket stb, megdicsért minket, hogy milyen szépen beszélünk és milyen sokan angolul* :-P; ezzel szemben folyton az lebegett előttem, hogy ha itt lesz egy nagyobb szikra, akkor ezzel a két értelmes és kedves fiatallal, mi lesz/lehet. És akkor a többiről még nem is beszéltem…
*Úgy van a klinikán, hogy aki 70 után született, eleve beosztják külföldiekhez, mondván elvileg tud angolul, ha fent kiderül, mégse, akkor vár még egy kicsit, tehát a lány mintavétele a „sok”-ról, nem biztos, hogy korrekt mintavétel :), mindenesetre nekem baromi jól esett hallani — ezért nem is ábrándítottam ki.
12:38 du.
Szerintem, csak önvédekező vagy önmegmentő?
2:12 du.
Akkor eszerint Orbán Viktor és környezete ismeri és alkalmazza a JÁTÉKELMÉLET-et, – fakultatívan tanultak Neumanntól és Morgensterntől !?
2:45 du.
Che: nem, egy harmadik hitsorsosától tanultak, A.Finkelsteintől 😀
Igen okos zsidó, csak egy csöppet kétszínű, és egyik színe se áll jól neki.
Hogy mi a véleménye a Tóráról, nem tudom, de maga biztosan tudja.
2:54 du.
Az miért van, ha valahova odakeveredik che, odakeveredik vele együtt a baromság is? Említett urak az alapokat tették le, majd több megoldó figura után jelenleg a tudomány Nash-nél állt meg, azóta nem lépett tovább senki. Vagy igen, csak arról már lemaradtam. Ő meg a nemrégiben sajnos meghalt. Mindannyian ismeritek amúgy a Tökéletes elme c. könyvből vagy filmből. Az igen tisztelt urakat, akiket che emleget, a játékelméletben emlegetni olyan, mintha „hűtőszekrénybe” (konyhai árnyékosba) várnánk a jeget a kocsistól.
2:58 du.
Audry: Che elvtársnak ezek a határai. Ismer neveket, de nem tud mit kezdeni velük. Sejt dolgokat, de nem képes végig gondolni azokat. Che elvtárs küldetéstudatos, ráadásul vannak képviselő ismerősei is. Vagyis, halmozottan hátrányos helyzetű 😀
3:10 du.
Ille István: szar lehet neki, szánalmas. Viszont ő bizonyára nem így éli meg. Engem már biztos párszor feljelentett. 😀 😛
3:17 du.
Audry: tényleg szar lehet neki. Főleg, a tehetetlensége.
5:11 du.
A tehetetlen ember agresszív lesz. Lehet, ezt látjuk mi is itt…?
3:37 de.
Audry, Ille
Fiuk(?),legalább ti ne legyetek tehetetlenek ! Találkozhatunk egy kis csevegésre az LMBMTKQ büszkélkedésen szombaton 14.20-kor a Nagymező/Andrássy -sarkon !!!
5:18 de.
Che: miből gondolja, hogy a látása megvidámítaná a szívemet?
Az allergiámról nem is beszélve.