Életfogytiglant kapott egy kanadai lelkész Észak-Koreában
Életfogytiglan börtönre ítélték a torontói Light Korean Presbyterian Church lelkészét Észak-Koreában, mert a sztálinista ország hatóságai szerint az egyházi vezető „államellenes összeesküvésben” vett részt, amikor január végén az ázsiai országba utazott, ahol egy árvaházat, egy idősek otthonát és egy bölcsődét látogatott meg. A hatvan éven felüli Hyeon Soo Lim legyegült fizikai állapotban van, de az életfogytiglanos ítélet szerint kényszermunkát kell, hogy végezzen.
A Global Affairs Canada erélyeses tiltakozott az ítélet ellen és elmondta a CBC közszolgálati televíziónak, hogy Kanada képviselői, illetve konzuljai már több alkalommal megpróbálták látogatni Hyeon Soo Lim-t, de eddig az észak-koreai hatóságok mindig megakadályozták a találkozót. Diana Khaddaj, a Global Affairs Canada szóvívője elmondta: „Ez a konzuli kapcsolatokról szóló Bécsi Egyezmény súlyos megsértése…Mr. Lim családjához és barátaihoz hasonlóan, Kanada kormánya is aggódik jólétéért és jogaiért.”
A vád szerint Lim „megsértette a Legfőbb Vezetés méltóságát” és „negatív propagandát terjesztett Észak-Koreáról a tengerentúli diaszpóra közösségekben.” Ezen felül azzal vádolták Lim-t, hogy „vallási alapon próbálta tönkretenni az észak koreai rendszert.”
Az állami ügyészség a halál büntetést kérte, de végül életfogytiglanra és kényszermunkára ítélték a kanadai állampolgárt.
Mint, ahogy a CBC jegyzi: ha egy külföldi szándékosan vagy véletlenül egy bibliát hagy egy észak-koreai közterületen, máris súlyos büntetőjogi eljárás áldozata lehet.
Mind a kanadai, mind pedig az amerikai külügy nem tartja tanácsosnak az Észak-Koreába való utazást kanadai, illetve amerikai állampolgár számára.
Az Amnesty International szerint 130 ezerre tehető azok száma, akik Észak-Korea kegyetlen munkatáboraiban raboskodnak. A rabok szisztematikus és kitartó kínzásban és embertelen bánásmódban részesülnek. Ugyanakkor Lim esetében még van némi remény. Ha a precedenset nézzük, akkor elképzelhető, hogy Lim-t végül kiengedik – amennyiben Kanada konzekvensen ezt követeli és amennyiben egy ilyen döntés valamilyen hasznot hozna az észak-koreai rendszer számára. Az utóbbi időben elítélt amerikai állampolgárok közül, Kenneth Bae összesen 2 évet töltött le 15 éves börtönbüntetéséből, míg Matthew Todd Miller hat hónapot ült Phenjanban, mielőtt kiengedték.
1:48 du.
Kiváncsi vagyok, hogy Miniszterelnökünk tesz e valamit az érdekébe?
5:12 du.
Klárika,
nagyra becsülöm a nemzetközi politikához hozzáértésedet.A kanadai miniszterelnöknek még annyi esélye sincs,mint neked elsőséget szerezni a 42 kilométeres maratoni futásban.
6:58 du.
gyuri, sajnos nem értem , mi bajod van a kérdésemmel.
Kanadai állampolgár vagyok és a fenti esetben, ez felmerült bennem.
7:45 de.
Klárika,
természetesnek veszem elképzeléseidet kanadai állampolgárként. A probléma nem Te vagy.Az észak-koreai rezsimmel sem a kanadai miniszterelnök sem a világ bármely királya, miniszterelnöke, államelnöke nem tud sikeres párbeszédet folytatni.Észak Korea egy kommunista atom hatalom.Rendszere diktatórikus és a világ véleménye nem befolyásolja a diktátor tetteit.Ezért gondoltam,hogy több esélyed van a maratoni győzelemhez.Remélem ez most világosan és érthetően van leírva.
10:14 de.
A KMH szerkesztőinek,pro és kontra beíróinak és elsősorban Chrisnek kívánok kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog,gondtalan, egészségben gazdag új esztendőt.Gy.
12:55 du.
gyuri10
2015 december 18
10:14 de.
Viszont kívánom önnek is.
3:01 du.
Don Ovuz,
gondolom én vagyok az egyik legvénebb beíró,tehát nem”csendőr tegezéssel” kérlek,hogy nyugodtan tegezhetsz is.A válaszod jól esik. Köszönöm