Szükségállapot Albertában — Kontrollálhatatlanul terjed és pusztít az erdőtűz
Összesen 88 ezer embert kellett eddig evakuálni az Alberta tartománybeli Fort McMurray városból, illetve a közeli Anzac, Gregoire Lake Estates, és a Fort McMurray First Nation településekről, miközben eddig több mint 1.600 családi házat pusztított el a kontrollálhatatlan és délre terjedő erdőtűz. A lovasrendőrség szerda este házról házra ment Anzacban, Gregoire Lake Estates-ben és Fort McMurray First Nationben, hogy érvényesítse az egész térségre terjedő kötelező evakuációt. Mindeközben Fort McMurray városát teljesen bekerítette a példanélküli tűzvész–most már a városba vezető országút mindét oldala meggyulladt. Összesen 250 tűzoltó – 12 helikopterrel felszerelve – próbálja megmenteni, ami még menthető a városból — mindeddig kevés sikerrel.
Közben Fort McMurray repülőteréhez is elért a tűzvész, ezért most már innen délre, a Lac La Biche repülőtéren szállhatnak le és fel gépek.
Alberta kormánya az egész tartományra kiterjedő szükségállapotot hirdetett ki a tűzvész okozta példanélküli evakuáció miatt. Összesen 10 ezer albertai lényegében hajléktalanná vált és az olajvállalatok által üzemeltetett munkatáborokban találtak menedéket. De egyre komolyabb gondot jelent, hogy kezdenek kifogyni a táborokban az élelemből. A tartományi kormány viszont bejelentette: csütörtökön CJ-130 Hercules típusú repülőgépekkel szállítanak majd élelmet a táborokba.
Egy további 70 ezer menekülésre kényszerült albertai Lac La Biche-be, illetve a fővárosba – Edmontonba – menekültek a terjedő tűzvész elől. De több százan akik Anzacba menekültek ismét távozásra kényszerültek, amikor az erdőtűz elérte a község határait.

88 ezren menekültek a tűzvész elől Albertában. Több mint tízezren hajléktalanná váltak. Sokan az országút szélén ragadtak, benzin nélkül. Fotó: CBC.
Több száz gépkocsivezető útközben futott ki benzinből, így a kormány most őket is igyekszik kimenekíteni.
Darby Allen, a Fort McMurray tűzoltóság vezetője úgy beszélt a tűzről, mintha egy szörnyeteg lenne. A város még megmaradt részeiről nyilatkozott. „Ez a tűz keresni fogja őket és meg is fogja őket találni. És megpróbálja őket lenyelni. A mi kihívásunk az, hogy ezt kikerüljük”–mondta Allen, aki hozzátette: eddig nem volt halálos áldozata a tűzvésznek.
Eddig 10 ezer hektárnyi terület teljesen megsemmisült Alberta tartományban a tűzvész miatt. És úgy tűnik, hogy ezt már egyedül az időjárás tudja megállítani. A tűz hőmérséklete jelenleg 800 és 1.000 fok között mozog, ami sokszor lehetetlenné teszi azt, hogy helikopterből vagy repülőgépből kíséreljék meg az oltást. A tűz lágjai helyenként száz méteres magasságba nyúlnak. Jelenleg óránkénti 5 kilométeres sebességgel terjed a tűz.
„Hosszú út áll előttünk”–mondta Rachel Notley, Alberta kormányfője. „De mindazok akik érintve vannak számíthatnak a kormány és a nép támogatására ebben a nehéz helyzetben. Hálás vagyok azért, hogy az albertaiak ennyire törődnek egymással”–tette hozzá Notley.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy a szövetségi kormány helikopterekkel és tűzoltó repülőgépekkel járul hozzá a tűzvész elleni fellépéshez, továbbá elsősegély nyújtásában is segít. „Veletek vagyunk. Most is és akkor is, amikor majd eljön az újjáépítés ideje”–mondta Trudeau.
2:33 du.
Szörnyű dolog…nagyon sajnálom az ott élőket,remélhetőleg sikerül megfékezni a tüzet,az itthoni TV,híradó is közölte
az ottani állapotokat,állítólag az erős szél miatt nehéz az oltás.
Kívánom,hogy sikerüljön,minél kevesebb kár nélkül!
3:15 du.
Azért megkérdem innen a lesajnált Magyarországról, hogy a tűzvész keletkezését az ürtechnika világában nem jelzi-e valami automatika, hogy időben el lehessen kezdeni a lokalizálást !? (Egy számitó-gépteremben egy cigaretta füstje már vészt jelez…). Állítólag 250-300 tűzoltó emberfeletti erőfeszítéssel dolgozik s a megváltó esőben bízik már csak …. A kormány napokkal később igéri meg a tűzoltó repülőgépeket, melyek (férjem szerint) végre nyilván vegyszeres elháritásba kezdenek. Ott a nagy Déli Szomszéd, akit mintha nem is érdekelné az ügy…
Tényleg, ilyenkor a felelősség fel se merül ?
5:06 du.
eveline, neked is csak azt tudom írni, mint a másik topikban. Amihez nem értesz, ne szólj hozzá!
Hál ISten Magyarországon az utobbi évszázadban nem volt tűzvész, így nem lehet hozzászólni , akinek nincs tapasztalata ebben.
Talán, gondolnál rá, hogy a hatóságok és a tűzvészben szenvedő emberek, ha „lokalizálni” tudnák a tűzet, amit a szél kerget fáról fára, akkor mindent megtennének?!
6:13 du.
eveline
2016 május 5
3:15 du.
Nézz rá a térképre..
Kanada is, az USA is évente többezer erdőtűzet olt el.
Ez a hely a világvége.A tűz észlelése után azonnal nagy erőkkel vonultak fel a tűzoltók, de a harmincfokos meleg, a szárazság, a száraz avar, fű, nomeg a szél nemigazán segítette elő a munkájukat.
Erdőtűzre nincs recept. Automatika meg főleg nincs.
Legfeljebb, ha az úzeket, medvéket felszerelik okostelefonnal, hogy gyelezni tudják, ha tüzet észlelnek valahol..
6:41 du.
Evettke mindent jobban tud.
Tudjátok, ő egy echte némettanárnő.
Azzé tud mindent sokkal jobban.Operánál lévő lakásablakából.
8:30 du.
Eppenseggel volt segitsegkeres idoben, csak kivalo miniszterlnoknonk (albertai) eloszor nem vette komolyan. Na meg az sem segitett sokat, hogy nekiallt leszerelni a tuzoltosagot egy honappal ezelott.
Kozben a Fort Mac kozeleben dolgozo elettarsam hazajott, oket is evakualtak.
Viszont a jelek szerint mas taborok beindulnak a lezartak helyett, mert az eddig Torontoban levo harmadik baratnom is hirtelen megjelent nalam ma, holnaputan megy vissza dolgozni oda, ahonnan tavaly elkuldtek.
Az elettarsam meghivott hozzank egy not, akinek szinten nem volt hova mennie a tuz miatt. Hogy meddig marad, azt nem tudom, de ma o is distance cooking-ot csinalt, ahogy a legfiatalabb baratnom szokta.
Ez azt jelenti, hogy felteszi az etelt foni, aztan felmegy az emeletre es megfeledkezik rola. A fust-jelzo viszont nem feledkezik meg. Jo, mert ilyenkor osszeroffennek a szomszedok es megismerjuk egymast. 🙂
11:58 du.
Viszont, felhívom mindenki figyelmét, hogy a kanadai emberi segítség, rendezettség és önuralom, igen dicséretes. Amit a TV-n láttunk erről, csak jót mondhatok!
11:28 de.
Néhány éve volt egy komolyabb tűzeset az M5 Inárcs – Újhartyán közötti részen. A tűz „játszi könnyedséggel” jutott át az autópálya egyik oldaláról a másikra. Csak ennyit a lokalizálás lehetőségeiről.
12:55 du.
„sokan az országút szélén ragadtak, benzin nélkül” jól szervezi ott a helyzetet a kormány. Most jönnek csak rá az emberek, hogy mennyit is ér egy liberális kormány. Úgy látszik, nem csak az eu-ban jellemző ez a tehetetlenség a liberálisokra.
1:32 du.
5:06
Figyelő, köszönöm az ismételt kioktatást. Mindenképpen igyekezni fogok, hogy ötven év múlva elérjem a szintedet. -Ev.
2:24 du.
Kedves BakP!
Evekkel ezelott beszelgettem az ausztral bozot-tuzekrol egy ausztrallal. O mondta, hogy amikor naluk beindul egy-egy ilyen bozot-tuz, a szel szabalyos tuz-gomboket fuj at egy-egy kopar resz folott, amik azonnal begyujtjak a meg nem ego szaraz bozotot a masik oldalon. Szinte semmit sem lehet vele csinalni es nagyon veszelyes megkozeliteni is.
Lattam tegnap egy videot a Fort Mac-ben es kornyeken levo tuzrol… hat bizony majdnem elkesett az evakuacio. Nagyon sokan az ut mellett ego fak elott vezettek az autoikat olyan fustben, hogy el nem tudom kepzelni, hogy birtak.
Tavaly valahol Edmontontol nyugatra volt egy kiadosabb erdotuz, de elegge messze, megis vagy 4-5 napig fuldokoltam a fusttol, amikor kileptem otthonrol.
2:26 du.
A tartomány cseszett bármiféle szükségállapotot kihírdetni, némely politikus még szórakozott is rajta, hogy karma. Nem hívták a direkt erre szakosodott legerősebb vízbombával rendelkező repülőt sem, szóval NEM nem hívták a C-130-asokat, még úgy sem, hogy direkt ajánlották magukat, és a kormány engedélye nélül nem is jöhetnek: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153896573471747&set=p.10153896573471747&type=3&theater
http://www.albernivalleynews.com/news/378306981.html
4:23 du.
tropa
2016 május 6
12:55 du.
Bocsi tropa, de azért a kormány nem figyelmeztethet mindenkit, hogy a gázzal töltse meg a tankját. Az ember nem gyerek, hogy ezt is a kormány mondja meg nekik!
Érdekes, hogy egy természeti katasztrófa esetében is mindenki a kormányt hibáztatja.
Úgy látszik ez magyar szokás.
4:41 du.
Kedves újabbvalamilyennév!
(Nem lehetett volna valami rovidebb nevet valasztani?) 🙂
A Che Guevara-t es Chavez-t imado NDP-nek jol jott a tuz. Szerintem nem bannak, ha az osszes olaj-camp leegne.
De hat kb. egy honapja vagtak vissza 80%-ot a tuzoltasra szant evi koltsegvetesbol az albertai bolsik, hogy futna most erre a repulogepre?
Mellesleg eddig azt hittem ezek a gepek a tuzoltosag (az allam) tulajdonaban vannak. Igy meg erdekesebb a dolog. Ezek szerint valoban nincs partunk es allamunk rendesen felkeszulve az erdotuzekre es a mostanihoz hasonlo tragediakra. Ez viszont nem az NDP szegyene, hanem az elozo kormanyoke.
5:04 de.
eveline
2016 május 5
3:15 du.
Vörösiszaptározó? Nem biztos, hogy nekünk kéne kioktatni másokat a kormány felelősségéről …
6:07 du.
Erdekes lesz latni a SNotly kormany intezkedeseit a tuz utan.
Nagyon ugy latszik, hogy a tuz urugyen megtiltottak a varosba valo visszatelepulest. Most egyelore meg csak azt mondjak, hogy „sokaig nem lesz szabad visszamenni”, de meg nem tudjuk ez mit jelent pontosan.
Mindent elkovetnek a bolsik, hogy teljesen tonkretegyek az olaj-biznicet Albertaban, meg azt a keveset is, ami maradt.
1:12 de.
Kedves Moshe, igen, egyetértek.
T.i. most bevallom, felmerült bennem az a kérdés, hogyan keletkezett a tűz? Sehol erről nem hallottam.Viszont olvastam a National Postban, hogy nagyon jól mennő volt a város, sokan azt mondták „Isten megáldotta” stb.
Talán valakinek nem tetszett az ottani gazdagság és olajtermelés.?
Természetesen, nem a kormányzóra gondoltam.
2:45 du.
Kedves Figyelo!
Hat remelem, hogy a tuz veletlenul keletkezett.
Jelenleg repulovel hordjak a szukseges dolgokat a camp-ekbe es ugy nez ki, hogy Snotley megprobalja a varos ujjaepiteset elodazni, amennyire csak lehet.