Szervátiusz Jenő és Szervátiusz Tibor kiállítása a Műcsarnokban
Megnyitó: 2016. július 26-án, kedden 17 órakor
Kurátor: Rockenbauer Zoltán
A kiállítást megnyitja: Temesi Ferenc, író
A megnyitón személyesen köszöntjük az aznap 86 esztendős Szervátiusz Tibort.
A tárlat a két szobrászművész – apa és fia – életművének retrospektív igényű bemutatása. A Műcsarnok reprezentatív szoborcsarnokában, valamint jobbról és balról kapcsolódó termeiben közel százharminc alkotáson keresztül ismerheti meg a közönség a Kolozsvárott született Szervátiusz Jenő és Szervátiusz Tibor életművét.
Az 1983-ban elhunyt Szervátiusz Jenő művészetének fókuszában a szülőföld és a magyar kultúra szeretete állt. Kivételes küldetéstudatát és a magyar nép sorsa iránt érzett elköteleződését fia Tibor is magáénak vallja.
A Műcsarnok nyári tárlatán bemutatjuk a Kolozsvári Művészeti Múzeumban őrzött Szervátiusz Jenő szobrokat éppúgy, mint Szervátiusz Tibor monumentális munkáit: így a Magyar Nemzeti Galériában lévő főművét, a Tüzes trónon címet viselő Dózsa-szobrot, és a ritkán látható több mint 4 méteres Kolozsvári Krisztust is. A kiállításra közel 80 mű érkezik Szervátiusz Tibor műterméből, köztük a hatalmas andezit Ady-fej, vagy a bronz Szabó Dezső-fej. Együtt lesz látható több Petőfi Sándort ábrázoló műve, így a műteremből érkezők mellett a Petőfi Irodalmi Múzeumban őrzött Ispánkút. A Nemzeti Galéria gömbkő Móricz feje és párdarabja a homokkőből készült Napisten lánya is szerepel majd a tárlaton. A nagyméretű főművek látványát egészítik ki a kisebb, intimebb faragások és öntvények, valamint a slide-show segítségével bemutatni tervezett köztéri művek.
Szervátiusz Jenő és Tibor munkái számos európai nagyvárosban voltak már láthatók, azonban igazán jelentős, átfogó bemutatásukra évtizedek óta nem volt példa. A mostani kiállítás ilyen értelemben minden korábbinál komplexebbnek ígérkezik. Egyrészt kitekintést ad Szervátiusz Tibor legutóbbi alkotásaira, másrészt a Kolozsváron és budapesti közgyűjteményekben lévő művek most lesznek először együtt láthatóak.
(forrás: Műcsarnok–sajtóanyag)
Fotók: Gergely Bea
1:00 de.
Köszönjük az értesítést, persze én nem tudom látni. Viszont, már láttam a művészek munkáit még az erdélyi utamon, Kolozsváron-
Megállapítottam már, hogy Te vagy az aki erre lapra mindig érdekes kultúrális magyar eseményekkel tájékoztatsz minket! Ismételten, Köszi!
3:29 de.
Az első kép, illetve szobor, „Dózsa György” szuggesztív módon mutatja meg krisztusi módon vértanúságot szenvedett parasztvezér utolsó üzenetét az utókornak…
Tudtommal a mű a Nemzeti Galéria tulajdonában van. Régebben a Budavári előcsarnokba lépő látogatót döbbentette meg a történelem sülthússzagú rémes valósága.
Ő már „lejött” a Városligetbe…
12:33 du.
….no es Horthy szobor nincsen is? hat milyen szar az ugy nem? orban duzzogni fog……………..na gyorsan faragjon valaki egyet.
3:33 du.
Barlev:
„…no es Horthy szobor nincsen is?”
Nehogy hiányérzete legyen :-), itt láthat néhány:
https://www.google.hu/search?hl=hu&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=608&q=kereki+horthy+szobor&oq=horthy+szo&gs_l=img.1.1.0j0i5i30j0i24l2.7538.11954.0.17259.10.10.0.0.0.0.259.1250.0j4j3.7.0….0…1ac.1.64.img..3.7.1239…0i30j0i8i30.ar88uR1RR2I#imgrc=eMTqNkT-GIfPiM%3A