Minden autoriter, hatalomvágyó személy legszebb álma…
„Az év sportközvetítésekben különösen gazdag időszakában talán nem kellett volna olyanok arcába nyomni a pártpropagandát, akik épphogy a politika elől menekültek a sportba.”
A fenti mondat a Páholyszínezők c. írásban jelent meg, az ÉS 40. számában, október 7-én.
A mondat szellemisége nem egyedülálló, és az ún. baloldali-liberális orgánumokban ennél durvább változatai is általánosak. A mondanivalója – az én olvasatomban – az, hogy a politika valami olyan szennyes dolog, amivel épeszű ember nem foglalkozik.
Mellesleg elég furcsa, hogy épp azok hajtogatják, akik nap mint nap a politikával – vagyis a közügyeinkkel foglalkoznak. Mert a szegény, jobb sorsra érdemes, görög-latin gyökerekkel bíró fogalom mindközönségesen annyit jelent: az állam ügyeinek intézésére tett ajánlat.
De lehet olyan értelmezés is: ha politikával foglalkozol, „rendes” szakmához nincs tehetséged.
És még egy harmadik változat: a legjobb, ha tisztességes ember nem üti az orrát a politikába (vagyis közügyeinkbe), ül otthon, kézben tartja a családja dolgait. Ez a változat minden autoriter, hatalomvágyó személy legszebb álma! Mi jobb annál, mint ha egy közösség tagjainak nagyobbik része békésen üldögél a neki kijelölt karámban, nem érdekli, hogy merre vezetnek az utak, milyen a kórháza, iskolája állapota, hogy lehet, hogy az egyik szomszédja emeletes kastélyban páváskodik, a másik meg a gyerekeinek nem tud téli cipőt venni. Holott nagyjából azonos képességűek, mindkettőnek van munkahelye, családi örökség se segítette egyiket sem.
Csak az egyiknek „jobb” barátai vannak.
Évtizedek, ha nem évszázadok óta ismerős ez a”fúúúj, politika” szemlélet a magyar közösségben. De most inkább csak az általam is ismert évtizedekről beszélnék. Már az mszmp-s időkben is divatja volt ennek, és ez értékelődött föl méltatlanul a demokrácia évtizedeiben. (Jóvanna, még csak két és fél, de az is többes szám.) Számomra teljesen érthetetlen volt, hogy milyen vehemenciával gyalázzák ugyanazok a pártokat, akik korábban a TÖBBPÁRTRENDSZER mellett tették le a voksukat. Miből gondolták, hogy a több párt ugyanazt vallja értékekről, vagy éppen tennivalókról, azok mikéntjéről, mint ők? A demokrácia nem az, amikor nekem van igazam.
A magát jobboldalinak tételező halmazattal nem foglalkoznék: az általuk mantrázott egység, sőt, nemzeti, sőt ÚJ egység semmi mást nem jelent, minthogy úgy vélik: sikerült kilúgozni a gondolkodás, kételkedés képességét a jobb híján magyarnak hívott tömeg jó részéből. Az eddigiek alapján úgy látszik, van okuk az örömre, hiszen csak egy elenyésző kisebbség gondolja úgy, hogy köze van a közügyekhez. Nem véletlen, hogy Magyarország jelenlegi első szolgájának beszédeiből szinte sose hiányzik a „pártpolitika”, a „politikusok” lenézése, sőt a „spekulálás” – ezzel a „spekulálók”, vagyis gondolkodók – elutálása. De ez legyen a valóban konzervatív, jobboldali értékeket vallók gondja.
A szabadon gondolkodók – legyenek akár istenhívők, akár ateisták, akár a hagyományok erejére támaszkodók, akár minden újdonságot lelkesen felkapók, – viszont most szembesülnek a következményekkel. Számos veszélyes, kártékony következménye van ennek az általános társadalmi közömbösségnek – sőt utálatnak – a politika, vagyis közös dolgaink iránt. Nézzük most csak a legutóbbit konkrétan.
A Népszabadság ügyét. Az már jónéhány évtizede világos minden erről spekuláló számára, hogy tömegdemokráciában a közügyek irányítására tett ajánlat egyetlen módon, a tömegkommunikáció közvetítésével juthat el a reménybeli támogatókhoz, vagyis szavazókhoz. Ezek eszközeinek – tévéknek, rádióknak, lapoknak – a birtoklása létkérdés. A mai kormányfő csapata ezt jól tudta, és miközben az ellenoldal apologétái a sajtó „függetlenségéről”, meg a pártpolitika elutálásáról szóltak, szép csöndben, mintegy 15 év alatt uralmuk alá hajtották az egészet. Cakk-pakk, szerkesztőségestül, stúdióstul, hullámsávostul. Erre költötték a legtöbbet, mert tudják, miért kell hatvanszor jobban megfizetni azt, aki el tudja adni a terméket (pl. a „polgárit”), mint azt, aki reszelgeti, tervezgeti, szállítgatja a portékát.
Eközben a helyzet is változott: mi pl. a hetvenes-nyolcvanas években átlagos jövedelmű családként két napilapnak, öt hetilapnak és két havi folyóiratnak voltunk előfizetői. Ma elvétve veszek újságot. (Ezért is jó, ha a pórnépnek épp annyi pénze van, hogy egyen, lakjon – nem kell mindenféle betűvel megzavarni a fejét.) Akár általánosítható is ez a trend, ami a többi között a Népszabadságot is sújtja – a valaha 800 ezer példányban elkelt lapért ma jó, ha százezren adnak pénzt. Ezzel persze számolnak az üzleti hirdetők is – az esetleges kormányzati nyomás nem is kell ahhoz, hogy elforduljanak. Épp ezért Magyarországon rendkívüli jelentősége van annak, hogy a kormányzati hirdetések melyik lapba (tévéprogramba, rádióműsorba) kerülnek. De ezek evidenciák, mint ahogy az is, hogy magántőke nem képes tartósan finanszírozni veszteséges termékeket – se újságot, se Túrórudit, se lépegető exkavátort. Nem azért, mert gonosz, hanem azért, mert elfogy. Megszűnik a tőke, ha nem pótolják. Például előfizetők, újságolvasók.
A Klubrádiót (aminek neve abból ered, hogy eredetileg a Magyar Autóklub kapta meg a frekvenciát, ezért köteles a mai napig félóránként közlekedési híreket is adni) azért nem sikerült megszüntetni, mert tízezrek adták – és adják ma is a pénzecskéjüket a rádiónak, havi rendszerességgel. Igen, azok a lesajnált politizálók, akik között sok idős, banyatankos nénike van, olyan, mint én. Akik fontosnak tartják, hogy hallassák a hangjukat a velük hasonló nézeten lévők. Az ATV-nek már nem volt ilyen szerencséje: ahhoz, hogy ne lehetetlenítsék teljesen el – a tulajdonos szektával együtt – egy szokatlanul nagy tömegű tüntetés kellett. A rasszizmus ellen szólt állítólag, és a jelenlegi kormány is bemutathatta antirasszista szólamait – ráadásul a kormány szónoka* sem helikopteren érkezett (akkor még). De az az ötvenezernyi POLITIZÁLÓ ember elég volt ahhoz, hogy a gyülekezet megkaphassa a törvényhozók többségétől a bevett egyház rangját, az ehhez járó tekintélyes summákkal együtt. (Az mondjuk szintén egy kérdés, hogy miért a törvényhozás többsége dönti el, melyik csoport lehet egyház, és melyik csak szekta a deklarált vallásszabadság idején – de ez egy másik polémia tárgya lehetne.)
De a másik oldalról is van példa. Amikor a jelenlegi Párt (a néhai Fiatal Demokraták Szövetsége) tömeggyűlésén 100 forintot kértek a jelenlévőktől, tekintélyes summa gyűlt össze. Teljesen mindegy, hogy 10, 100 vagy ezer milliót adtak össze a POLITIZÁLÓ tömegek – állítom, hogy semmiféle székházbiznisz, ügyes gázszerelő, spórolós trafikos nem tudott volna olyan biztos tőkét adni a ma regnálók alá, mint az a papírdobozokba gyűlt összeg.
Őszintén szólva, fogalmam sincs, miért tartja magát olyan erősen az a hit milliókban, hogyha nem törődnek a közösség ügyeivel, akkor jobb emberek, tisztességesebb polgárok.
Miközben e sorokat írom, a rádió szerint a legnagyobb ellenzéki párt közleményében kiáll a Népszabadság munkatársaink POLITIKAMENTES tiltakozása mellett. Egy politikai napilap munkatársainak politikamentes akciója van! Ennél már csak az impotens nemi erőszaktevő a jobb…
És még egy utolsó megjegyzés. Hová menekültek a politika elől? A sportba? Hászen a tévé előtt ültek, nem sportoltak! (Az olimpiai közvetítések közé nyomták a „Tudja” rémségeket.) Annak az élsport nevű prostituálódott, korrupt mutatványnak a csúcsgáláját bámulták, ami a legtöbb pénzt tudja manapság néhány ezer idomár (sportdiplomata) zsebébe csorgatni.
*Rogán Antal beszélt azon a tüntetésen a kormány nevében
Rátesi Margit
1:29 de.
Bravó Margit! Míves munka.
4:02 de.
https://www.youtube.com/watch?v=W0aTXPqm44w
4:23 de.
* „Rogán Antal beszélt azon a gyűlésen a kormány nevében.”
Többen meghirdették a neten, hogy majd ott, amikor a-rogáns tóni kiáll és megszólal, ők majd hátat fordítanak neki. Hát egy-két ilyen bátor elemen kívül senki nem merte megtenni. Megaztán a kirendelt apolitikus Hitgyülisek többsége azt se tudta ki ez az alak…
Rogán beszéde, pedig ebben a nagy horderejű témában egyenlő volt a nullával. Sőt, hiszen ott egy harcos kiállást kifejező szónoklatra(!) volt szükség. Persze, hogy nem arról beszélt, amiről a gyűlés szólt. A tőle azelőtt és aszóta is szokott módon mellébeszélt és (ezzel) hazudott, akárcsak főnöke a Vezér.
Az egészet „a Gyüli” szervezte – a tulajdonában lévő ATV gondozásában. Ámde, azzal, hogy Orbán ezt a kretén alakot küldte oda vezérszónoknak, ez a jószándék rögtön kudarcba fulladt, pontosabban beleveszett a szolgalelkű alattvalóság mocsarába, amiről akkor még nem is tudhattuk, hogy ez is egy politikai alku, mégpedig az egyházi státuszuk elismerésének a része volt.
Azóta, már a Jobbik is rendszeresen ott szerepel az ATV repertoárján – Folyt. Köv.
.
4:59 de.
A népszabadságból már csak 37 ezer darabot tudtak eladni, ami a baloldal állapotát látva még szép eredménynek látszik.
….
„A kiadó ajánlatot tett a szerkesztőségnek, mely szerint a Mediaworks haladéktalanul tárgyal a lap finanszírozásáról vagy újraindításáról, amennyiben a szerkesztőség vezetése olyan stratégiát és üzleti tervet tesz le az asztalra, amely alapján biztosítható a hosszú távú gazdaságos működés.”
….
Na ez végképp kiverte a biztosítékot a piacot csak hallomásból ismerő párt-újságíróknál. Évekig mantrázták az újságukban, hogy a magyar lusta, nem piackonform, nem termelékeny, a képzetlen, bőgatyás prolibunkó csak a juttatásokra vár stb. Most, hogy üzleti tervet kéne beadni a sok gazdasági újságírónak, egyből tele lett a gatya.
5:58 de.
Congratulation!
7:35 de.
Ez a kép önmagáért beszél:
https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10154603905168988&id=664393987&set=a.78922293987.75906.664393987&source=48&__tn__=E
7:52 de.
charlie
2016 október 9
4:59 de.
Te fideszes vagy, semmi közöd a jobbikhoz, csak terelsz itt!
http://media.mandiner.hu/cikk/20161008_jobbik_a_nepszabadsag_ugyrol
9:17 de.
terminus, a regnáló hatalmakkal aszerint szimpatizálok, hogy mennyire hasznos a magyarság számára a működésük. Programja és rafinált politikája miatt a Jobbik a number one nálam, a linked is engem támaszt alá. Ahhoz, hogy még nagyobbra nőjünk, kellenek a szavazók. Nem vagyunk finnyásak, ikszelhetnek ránk a balosok is.
10:01 de.
Terminus! Melyik évben kelt a dal? Úgy saccolom, 88-89 lehetett, vagy korábban pár évvel. Vogáék akkor voltak a topon. Jópofa szatíra különben, csak egy baja van: hamis. No, nem zeneileg. Pont azt a szellemiséget tükrözi a szöveg, ami ellen az írás szól. Nem a Népszabadságnak – se másnak – kell „megmondani”,milyen bármelyik ország. A tájékoztatás a feladata – és persze a különböző vélemények bemutatása.
Egyébként: Mondd meg kedves Terminus: hány emberé ma ez az ország????
1:59 du.
talalom
2016 október 9
10:01 de.
Ha nem költői a kérdésed, akkor részemről a válasz:
1.
5:27 du.
Hadd válaszoljak én is a kérdésedre: 1, azaz ogyin:)
Valóban hamis a nóta – szándékosan, mert ezt kivánja meg a groteszk műfaj itt. De a kérdés, hogy érezzük-e a pontos üzenetet? Elég didaktív vagyok?
5:26 de.
Azt mondja az egyik Népszbadságos újságíró, hogy
„a munkáltató egy . o s z t r á k . vállalkozó . m ö g é . b ú j i k”, amikor gazdasági okokra hivatkozik.
Mi van ebben új? A felcsúti juhász gyilkosa is egy. 85 éves . o s z t r á k . aggastyán . m ö g é . b u j t, amikor arra hivatkozik, hogy állítólag az gázolta el Mercedes gépkocsijával éppen a fid SS jelöltje, Mészáros Lőrinc ellen ringbe lépett Várady András polgármester-jelöltet, az egyszeri juhászt az országúton.
A tettest se itt, se ott azóta sem látta senki – de utóbbinak, még azt az ominózus kocsiját sem…
.
5:30 de.
voronyezs !
És Felcsút község becsületes lakossága hol volt? Nem követelik a gyilkos előkerítését ?!
5:32 de.
Tercsi! 5,30
Bizony a kérdésed az költői kérdés… 🙁
.
5:39 de.
H & H
Te Voronyezs/526 !!
Azt az osztrákot véletlenül nem Hitlernek, vagy Hajdernak hívják?
– Ja, hogy ezek már rég halottak? – Akkor csak a szellemük lehet.
.
5:51 de.
˙
Nomegaztán, az az osztrák
85 esztendős vén tata
éjnek évadján száguldozik
a Felcsút és Etyek közötti lakatlan országúton,
ahol pont egy plakátragasztót kell elkapnia.
Hát most mondd meg, hát nem egy reális történet ???
.
Legalább annyira reális, mint a gazdasági ok a NSZ bezárására.
6:07 de.
Brunszvik Teri: az alcsúti polgármester – miután kiütötte az elődjét a polgármesteri székből – komoly adományt juttatott a bicskei rendőrség alapítványának. (az ő hatáskörükbe tartozik Alcsút) Mivel helyben munka nincs, csak közmunka, az meg a polgármesterhez tartozik, a falu derék lakói jól felfogott egzisztenciális érdekből semmit nem követelnek és befogják a szájukat.
6:11 de.
…majd’ elfelejtettem. Az alcsúti polgármester ugyanaz a Mészaros Lőrinc, aki büntetlenül ellophatta Váradi András birkanyájának trágyáját, megvonta az állatok legelőjének bérleti jogát, valamint a Népszabadságot megvásároló Duna-Aszfalt egyik tulajdonosa is.
6:15 de.
Tüske Zsófia
2016 október 10
6:11 de.
Ki is? Melyik Mészáros? Csak nem Orbán Viktor nemstrómanja?
10:11 de.
De ő. Magyarországon azóta mondják, ha valaki túl vehemensen támadja valamelyik mutyivitézt: Mostanában ne nagyon szállítsd a létrádat! (Váradi András ugyanis az autóról lecsúszó létrát állt meg megigazítani, amikor elcsapta valaki.)
11:18 de.
Tüske Zsófi 6,07-6.11
Az se volt semmi amikor a Vezér veje Tiborcz István kivágta az egyszeri felcsúti öreganyó, a szegény asszony akácosát és a kivágott fát mind, ismeretlen helyre szállította – a saját vontatóján. Aztán a lopáshoz használt corpus deliktin, a piros traktoron fényképezkedett ifjú menyasszonyával Orbán Ráhellal…
11:22 de.
Auróra
Lehet hogy a fiatal párnak ez a perverzitása, hogy a bűnjeleken szeretnek összejönni…
.