Nemzeti konzultációt indítanak a liberálisok a választási törvény módosításáról
Több mint tizenhárom millió levelezőlapot postáz ki a szövetségi kormány e hónapban a kanadai otthonokhoz, mivel azt szeretné Justin Trudeau miniszterelnök megtudni, hogy milyen választójogi rendszert látna szívesen a kanadai lakosság. A levelezőlapok az elkövetkező két hét alatt érkeznek meg a legtöbb háztartáshoz és a program célja , hogy egy My Democracy / Ma démocratie (Az én demokráciám) című elektrónikus felmérést töltsenek ki a választópolgárok. Legkésőbb december 31-ig kell válaszolni arra, hogy le kéne-e cserélni a jelenlegi egyfordulós, egyéni választókörzetekre, illetve a relatív többségre épülő first-past-the-post (FPTP) rendszert egy arányosabb, listás szavazásra összpontosuló szisztémára.
A National Postnak nyilatkozó és erre a kérdésre rálátó hivatalnok elmondta: a nemzeti konzultáció nem egyenlő egy referendummal, ugyanakkor hagyományos felmérésnek sem tekinthető. Ebben az esetben viszonylag sok kérdésen keresztül szeretné kideríteni a kormány, hogy a kanadaiak mit tisztelnek és értékelnek leginkább a kanadai demokratikus berendezkedésben. A szövetségi kormány felkészült arra, hogy a konzultáció adatait nyilvánosságra hozza saját elemzéseivel és értelmezéseivel együtt. A cél természetesen az, hogy a lakosság politikailag legitimnak érezze azt, ha végül a kormány úgy dönt, hogy radikálisan megváltoztatja a választójogi rendszert. Tehát nem pusztán – sőt, nem is alapvetően – politikai kommunikációs, illetve propagandisztikus célt szolgál a nemzeti konzultáció.
A National Post becslései szerint összesen 2 millió dollárba kerülhet a nyomtatás és postázás. Persze nem csak ebből áll a konzultáció. A liberális parlamenti képviselők már hónapok óta lakossági fórumokat rendeznek választókerületeikben a kérdésről.
A jelenlegi rendszer egyik alapvető hiányossága, hogy aránytalan helyzetet teremt az Alsóházban. Például: miközben Trudeau Liberális Pártjára a lakosság 40 százaléka szavazott, a 338 képviselőből álló Alsóházban elnyerte a mandátumok 54 százalékát. Ezzel szemben a Zöld pártra országosan 3,5 százaléknyian szavaztak, de csak egy választókerületben nyertek mandátumot.
(Fotó: A kanadai Alsóház)
Trudeau még a 2015-ös parlamenti választás idején ígérte: az volt az utolsó szövetségi voks, amely a régi választási törvény feltételei szerint kerül megrendezésre. A Liberális Párton kívül az ellenzéki Új Demokrata Párt, a Bloc Québécois és a Zöld Párt is támogatja a választási rendszer arányossá tételét. A Konzervatív Pártnak viszont fenntartásai vannak és inkább népszavazást kezdeményezne a kérdésről.
11:56 du.
Nem rossz. Remelem azt is elerjuk majd, hogy nem ceruzaval kell szavazni, hanem esetleg kilyukasztani a szavazocedulat. Ugy talan kicsit nehezebb lenne csalni vele.
Habar… a napokban olvastam, hogy Soros elvtars terveztetett egy szavazat-szamlalo gepet, aminek a computer-je automatikusan atirja a Trump-ra adott szavazatok egy reszet Hillary-nak. Hogy ez igaz-e azt nem tudhatom, de erdekes.
4:09 du.
Hát manapság a politikában sok minden lehetséges sajnos…..ami pedig Sorost illeti,hát tőle aztán minden kitelik…..
Különben itt a példa arra,hogy minden kormány próbálja a lakosság véleményét számára fontos ügyekben megtudni,ami egyébként a továbbiakban a népnek is fontos lehet,ami persze költségekkel jár!
Csak az a furcsa ha nálunk teszik ezt,akkor mindjárt pazarlásról
beszélnek,felháborodnak……
Nézőpont kérdése,meg az ellenzék nálunk mindent kifogásol,ami nem tőle indult!
2:22 de.
11.56
|
V
Moshe Akiva [név ide, név oda], itt ebben a kommentjében végre tisztán elárulta, kimondta az igazi, a maga, v a l ó j á b a n . mélységesen antiszemita mivoltát…
.
12:50 du.
Kedves Jichak!
Latom, neked a nacikat es nyilasokat kiszolgalo Soros nem „antiszemita”, viszont en, akinek nem tetszik ez a nepet es mindent elarulo elvtelen ember (veletlenul sajnos zsidonak szuletett) zsidogyulolo vagyok neked.
De leirom a dolgot idos korodra valo tekintettel.
(A vinpocetin tenyleg hasznal!!!)