Az imént botlottam bele egy tavalyi hírbe, s szégyelltem is, hogy mindezidáig nem tudtam arról, amit a BBC egy kutatás révén megállapított. Hogy az a csapat, amelynek híres tizenegyét álmomból felkeltve is felsorolom (Grosics – Buzánszky, Lóránt, Lantos – Bozsik, Zakariás – Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor), s nem egyedül vagyok ezzel így, szóval, hogy ezek a grundon tanult fiúk minden idők legjobb nemzeti válogatottjában játszották a focit.
Ezt tudni véltem ugyan róluk eddig is, de ezt most kimérték, kiszámították, kimutatták!
És ezeket a játékosokat egyazon csapatban én magam, személyesen láthattam futballozni.
Tizenötévesen a Népstadionban két meccsen is.
Illetve nem mindüket, a Púpos egyiken se játszott. Uramisten, micsoda focistáink voltak! Budai helyére egy labdarúgó zseni, aki a nevéről utóbb elnevezett szögből rúgta a gólokat, nem fért be. Igen egy Sándor Csikar nem fért be ebbe a válogatottba!
Tóth Bozsi volt a jobbszélső mindkét meccsen.
Tóth II József, aki napjainkban a kilencvenedik életévéhez közelít, valahol Csepelen lakik, a Csepeli Vas és Fémműből nyugdíjazták, ahol dolgozott, igen, dolgozott, esztergályozott a Rákosi Mátyás Művekben, amikor nem futballozott.
A fotó a Csepeliek újságja című helyi lapból való, három éve tették közzé, azután és amiatt, hogy Tóth II Józseftől az 1954-es labdarúgó világbajnokság ezüstérmét egy máig ismeretlen tolvaj ellopta.
A magyar bajnoki címet nyert Csepel jobbszélsője volt, azé a csapaté, amelyik a szemem láttára az én csapatomat, a kispesti isteneket, Puskásék Honvédját verte meg, akit a kor pártkorifeusai (“Vörös Csepel vezesd a harcot!) nem engedtek el a Fradiba, de az MTK-ba sem, aki az évszázad mérkőzésén (6:3 az angolok ellen a Wembley gyepén) azért nem játszhatott, mert rokona élt Nyugaton, s az illetékesek tartottak tőle, hogy lelép.
Mindkét meccsen – amelyeken szurkolóként láthattam a világverő válogatottat – lőtt gólt a Józsiból lett Bozsi (aki persze nem volt összemérhetö egy Bozsik Cucuval, de a Púpossal igen, egyébiránt Bozsik Cucuval senki sem).
Meglehet, győztes gólt lőtt Bozsi az olaszok ellen (2:0), amely válogatottat nagyon sok év után győzték le a magyarok (rendkívüli prémiumot is kaptak érte az Aranycsapat tagjai, köztük Tóth II József – úgy tudom – kétezer forintot, mintegy dupláját annak, amit havonta melósként keresett).
Tóth Bozsi nem volt Kocsis Sanyi sem. Az 1954-es svájci vb berni negyeddöntőjében Kocsis két fejesgólja döntött Hidegkuti találata és Lóránt 11-esből szerzett gólja mellett (Magyarország-Brazília 4:2). A képen a beadott labda Hidegkutinak (jobboldalt) magas, a felugráshoz készülő Kocsis pedig (a képen balra) hiába várja azt: a náluk alacsonyabb Tóth II szinte felrepülve is alig éri el, és kapu fölé fejel. Az Aranycsapat e legendás győzelmének azonban vitathatatanul részese.
A magyar-angol simább meccs volt.
A hétvégi találkozókra elővételben az akkor Népköztársaság útjának nevezett Andrássy út elején valami boltfélében hétfőn kezdték árusítani jegyeket, s ezúttal nem ért az Operáig a sor. És az iskolából se késtem sokat.
A stadion is lazán volt tele.
Az alig több mint 92 ezer (!) néző előtt hét egyre győztünk.
És a sokadik gólt rúgta a Tóth Bozsi.
Emlékszik-e még rá valaki?
Aczél Gábor
[supsystic-tables id=’1′]
Author: Aczél Gábor
Korábbi, már elég régóta nem megszerezhető szakképesítésem betűszedő mester. A gimnáziumot nyomdászként, az egyetemet újságíróként fejeztem be. Ez utóbbi pályáról a pécsi Dunántúli Naplónál gyakornokként végzett másfél évi munka után – rendszerellenes tevékenységért kapott rendőrségi figyelmeztetés okán – 1965-ben “eltanácsoltak”. Nagy szerencsémre – és Nagy Jenő főszerkesztőnek köszönhetően – a Dunaújvárosi Hírlapnál mégiscsak elsajátíthattam ennek a másik mesterségnek az alapjait. Innen már főszerkesztő-helyettesként kerültem vissza a fővárosba 1980-ban, s lettem a Központi Sajtószolgálat egyik szerkesztője. Miután 1988 januárjában, immár főszerkesztő-helyetteseként (talán az ország egyetlen vezető beosztású szerkesztőjeként) az elsők között aláírtam a rendszerellenes Nyilvánosság Klub egyesületalapítási felhívását, s nem sokkal később a Központi Sajtószolgálatot nélkülem olvasztották be az MTI-be, a Települési (akkor Tanácsi) Önkormányzatok Országos Szövetsége 1989-ben általam alapított, ÖNkormányzat című országos havi folyóiratát szerkesztettem (előbb mellékállásban, majd kényszervállalkozó főszerkesztőként) húsz éven át. Voltam még megszűnéséig a Képes Sport olvasószerkesztője, aztán a Vasárnapi Hírek főmunkatársa, a rendszerváltoztatást követően mellékállásban folyóiratszerkesztő a Pénzügyminisztérium sajtóosztályán, majd a frissen alapított Új Magyarország olvasószerkesztője, az Esti Hírlap napos szerkesztője, a Magyar Hírlap címszerkesztője, majd az Esti Hírlap főszerkesztője is. Később, 2009-ben – országos önkormányzati kapcsolataimat és tapasztalataimat értékesítendő – nyugdíjas vállalkozóként Vince Mátyás, az MTI elnöke szerződtetett a távirati iroda Önkormányzati Sajtószolgálat című online-kiadványának kialakítására és önálló szerkesztésére. E munkakör sikeresnek minősített ellátása ellenére a szerződésemet 2014. január elsejétől – indoklás nélkül – megszüntették. Van két nagyfiam, hat unokám, második feleségemmel, gimnazista lányommal és Fahéj nevű kutyánkkal Budapesten élek.
11:22 de.
Lassan az utolsó klasszis focistánkra, Détári Dömére se emlékeznek, ki emlékezne Tóth II-re? (s hogy Bozsi, ez nekem is új)
11:30 de.
Emlekszem amikor a magyarok meg tudtak es szerettek focizni. De rem ellustultak, s tobbe az mar nem a magyarok sportja.
De miert nem? Ne mond mert nincsen panz ! A foci am oriasi jovedelmezo, igazi aranybanya.
Hogyan volt kepes a Real Madrid foci csapat tulajdonossa 325 millio US dollart fizetni egy evre a Portugal Christiano Ronaldo-nak ?
Oriasi osszegek a fociban, azert a FIFA valt gazemberre.
4:26 du.
Én még emlékszem az „Arany csapatra”!
Még emlékszem , hogy Budán az angol-magyar meccskor minden ablak nyitva volt és hallottuk ki a rádióban adott meccset. Sokan megálltak ezeknél az ablakoknál…….
8:35 du.
Bendeguz79
2017 augusztus 20
11:30 de.
Minden csapat más és más játékosokból áll. Az akkori csapat egy kivételesen tehetséges válogatás volt. Puskás még a spanyol csapatnál is híres lett!
Akkoriban nem sok jót lehetett mondani a világban a magyarokról.Akkor ez volt magyar a hírnév, ami nem is olyan rossz!
10:00 de.
Nagybátyám aki Canadában él jelenleg járt az aranycsapat meccseire.Én személyesen találkztam ,és abban a megtiszteltetésben volt részem hogy a Kútvölyi-klinikán kezet foghattam Öcsi bácsival.Egyébként én is nyomdász volnék.
1:49 du.
Engelhardt Zoltán
2017 augusztus 27
10:00 de.
Szia kolléga! Akkor veled is megnézették az ólomkukacot? És elküldtek-é egy verzál pontért?
2:00 de.
Persze,elsős koromban.:-)