Közösségi kultúra lentrÅ‘l — Balkonfesztivál Montreálban
Szeret gitározni, zongorázni vagy énekelni? Helyezzen el néhény kerti széket háza elé, álljon ki balkonjára és mutassa be a környékbelieknek zenei tehetségét! Körülbelül erről szól a montreáli Balkonfesztivál (angolul: Porchfest, franciául: Balcon-fête), ami a város angol többségű Notre-Dame-de-Grâce (NDG) nevű kerületében kerül megrendezésre minden májusban. Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a Viktoria-napi hosszú hétvégét Montreálban töltöttem és a családi ház pont NDG-ben van. Ahogy kiléptem az ajtón, már hallottam a közeli utcákból a zenét. Csak az volt a kérdés, hogy merre vegyem az irányt.
Idén körülbelül száz családi ház elÅ‘tt zenéltek és énekeltek helyiek–testvérek, családok, szülÅ‘k, nagyszülÅ‘k. Volt amatÅ‘r operaénekesnÅ‘, aki komolyabb számokkal kezdte, aztán átállt Andrew Lloyd Webber-re. A pár tucatnyi nézÅ‘, aki a ház elÅ‘tt ült kerti székekben, illetve állt a járdán pedig kimondottan dÃjazta a produkciót.
(Porchfest Montreálban. Fotó: C. Adam)
Aztán opera mellett, néhány házzal odébb már egy egészen más zenei világba csöppentem. Tom Petty-tÅ‘l játszott számokat egy amatÅ‘r zenekar. Az utcán több mint ötvenen álltak — gyerekek, szülÅ‘k, nagyszülÅ‘k, biciklizÅ‘k és járókelÅ‘k. A családias zenekartól zengett a Hingston Avenue.
(Porchfest Montreálban a Hingston Avenue-n. Fotó: C. Adam)
(Porchfest Montreálban. Fotó: C. Adam)
A fesztivál egyébként nem csak a zenérÅ‘l szól. A civil szervezÅ‘k Ãgy próbálják megerÅ‘sÃteni a lokálpatriotizmust NDG lakosságában. Hiszen házról házra látogatva, megismerhetjük a helyi épÃtészetet, a történelmi, korai huszadik századi várostervezést, a tavaszi virágokat és kerteket, és természetesen szomszédainkat és polgártársainkat. A fesztivál tehát valóban közösségépÃtésrÅ‘l szól, helyi szintén és kizárólag civil, önkéntes alapon. A rock, blues, opera és country számok mellett a rendezvény közösségi oldala különösen pozitÃv hatással van a kerületre és a helyi lakosság életére.
12:08 du.
Koszonjuk a beszamolot! Minden evben van ez a fesztival egyik lanyom is tamogatoja.
Szerintem, egy kituno modszer az embereket, szomszedokat kozelebb vinni es megismerni. Tudomasom szerint ez minden evben van mar eleg reg ota!
2:21 du.
Az mind szep es kellemes szokasok. De csupan homogenius kozossegekben tarthatok.
Ahol minden lakos a vilagminden tavolseso reszerol ered, s csupan a sajat hagyomanyait es szokasait kovetik, az bonyodalmasabb az egesz utca reszere resztvenni es kovetni. Persze vannak ahoz hasonlo szokasok gyakorolva minden altalanos szomszedsagokban itt a US varosaiban is. De miert nem lett szokassa magyarorszagon ?
2:56 du.
Szép szokás!
3:12 du.
Ez egy nagyon jó, kedves cikk (a képek is jók)! Mivel én többlakásos nagy társasházban lakom és sajnos balkonom sincs,ezt sajnos nem tudom megtenni! Biztosan jó volt a hangulat !
5:59 du.
Az én rezedailatu kisvárosomban is van már vagy harminc éve ilyen rendezvény, de mi utcabálnak hÃvjuk és ilyenkor a városka egyik sramlizenekara szokott -ingyen- a helyi sváboknak, szlovákoknak, cigányoknak és magyaroknak talpalávalót húzni. A városunkban -egyben a sörfÅ‘zde miatt Európa hÃrű utcámban- van egy Európa hÃrű kézműves sörfÅ‘zde, aki ilyenkor kivonul és csapra veri nem túl olcsó, de fergeteges vidámságot -és másnaposságot nem- okozó hordóit. Reggelig tart a buli, de még egyetlen egy összeröffenés nem volt, pedig a kutyagyűlölÅ‘, házsártos özvegy szomszédasszonyom sem hagyja ki soha ezt a potyázást! 😀
12:39 du.
KI eml;kszik meg a budapesti utcabalokra? A fenti esemeny arra emlekeztet!
5:14 du.
Figyelő
2018 május 22
12:39 du.
Kedves FigyelÅ‘, én még emlékszem a budapesti utcabálokra, de a mienk összehasonlÃthatatlanul családiasabb, valószÃnű azért, mert itt sokkal barátságosabbak, befogadóbbak az emberek. Itt fél év alatt tegezÅ‘ viszonyba kerültem a fél utcával, mÃg a fÅ‘városban 25 év után is csak a visszaköszönésig tudtam eljutni az egy emeleten levÅ‘ közvetlen szomszédaimmal.