Nem csak színház, valami más is

2025 február 15 8:27 de.9 hozzászólás

Nem volt olyan régen, bizonyára sokan emlékeznek még egy roppant mulattató francia filmre. Magyarországon 1985-től kezdődően játszották. A címe: Három férfi és egy mózeskosár. A budapesti József Attila Színház most arra vállalkozott, hogy bemutatja ennek színpadi változatát. Elöljáróban annyit máris elárulhatunk: nem fog unatkozni az sem, aki még jól emlékszik a filmre. Valóban franciásan könnyed szórakozást kínál és a jól megválogatott zene is segíthet a nézőknek visszarévedni egy kicsit saját fiatalságukba. Akik pedig most fiatalok, szintén élvezni fogják a humoros fordulatokat. Ám ez az este a nézők számára meglepetést is tartogat. Egy egészen különleges kiállítást is megtekinthetnek.

 Hogy mennyire igaz a franciás hangulat, azt a legelső percek színpadképe is pontosan elárulja. Három gondtalan, vidám fiatalember költségtakarékos módon, közösen bérel egy háromszobás lakást. Szigorú házirend uralkodik közöttük – és ez mindhármukra vonatkozik: egyetlen lány, barátnő sem maradhat a lakásban egy éjszakánál tovább! Jöhet persze akármelyik többször is, de oda senki sem költözhet. Jacques (Fekete Gábor) csinos, sötétkék egyenruhája vonzza a nőket. Ő légikísérő az Air France légitársaságnál. Ebből következően sokat utazik. Most is elmegy, sőt két hét szabadságot is kivesz. Megbeszéli barátaival, hogy rövidesen hoznak neki egy különleges, nagyon fontos csomagot. Tennivaló nincs vele, lerakhatják akár egy sarokba, majd valaki jön érte, annak adják oda. Egyszerű – Nem?

 Mivel már maga, a darab címe is árulkodó, nem követünk el poéngyilkosságot azzal, ha elmondjuk: szinte azonnal, hogy Jacques kihúzta a lábát, le is tesznek az ajtó elé – egy mózeskosarat, benne egy csecsemővel. Az otthon maradt két barát a szállítót nem látta, így hát tiltakozni sem tudott. A csomag valóban különleges, igazán nagyon fontos, de mikor jönnek majd érte, ki jön, és addig mit kezdjenek vele? A kosáron van levél is, a kisbaba – Marie – Jacques kislánya, a küldője az egyik barátnő. A két barát, Michel (Lábodi Ádám) – ő grafikus, festő – és Pierre (Lukács Dániel), az elegáns üzletember, döbbent. Fogalmuk sincs, mit kell egy csecsemővel csinálni. Michel most ébredt, még pizsamában van, Pierre vállalja, hogy leszalad a patikába. Legelsőbben is tanácsot és persze kisbabának való tápszert babaápolási eszközöket kér.

 A kacagtató bonyodalmak sora már a patikában kezdetét veszi, érthető ugye, hogy a történetből ennél többet már nem árulhatunk el. Annyit azért talán – elvégre Párizsban vagyunk – hogy lesz itt narkós banda, nem túl lángeszű rendőrség, még gyermekrablás is, majdnem! A két házigazda jóval dörzsöltebb a rendőröknél, de persze azért biztonságban ők sem érezhetik magukat. Más választásuk nem lévén, beletörődnek, hogy most pár hétig agglegény életet kénytelenek élni, beletanulnak a csecsemőgondozásba és ez apránként bennük is változásokat eredményez. A néző szórakozását segíti, hogy bár eredetileg ez nem zenés színmű, az események által indokolt megfelelő percekben, a kiváló színészi játék mellé kellemes zenéket is kap. Felcsendül az 1967-es Eurovíziós Dalfesztivál győztes dala; a Puppet on a string. Követi 1974-ből a Rubbetes Együttes világslágere, a Sugar baby love és a darab végén a zenei szerkesztő egészen 1947-ig megy vissza. Yves Montand nem kevésbé világslágere, a C’ est si bon, a franciául nem tudó nézőnek is megsúgja, hogy jól van ez így!

Ez az előadás más szempontból is különlegességnek számít. A darab bemutatásával egy időben a színház emeleti társalgójában egy kiállítás is nyílt. Azt eddig is tudtuk, hogy Esztergályos Cecília Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló művész fest és kerámiákkal is foglalkozik, de alkotásaival a színházlátogató közönség most itt is megismerkedhet. Kerámiákat 2000 óta, képeket 2006 óta készít. Alkotásai mély érzelmi és művészi tartalommal bírnak, egyedi látásmódja a színház és a képzőművészet határait is elmosva formálódik műveiben. A megnyitón jelen levő művésznő elárulta; az ihletet három forrásból meríti: az istenből, a színházból, az életből. Többnyire inkább portrékat fest és agyagból is portrékat mintáz, témája a színészet, a színészek, az egész világ.  Az alkotásra ma már több ideje van, mert nagyjából két év óta szinte egyáltalán nem jár próbákra. Kevesebbet is játszik. Havonta öt – hat alkalommal van csak színpadon az Új Színházban. Ilyenkor többnyire este dolgozik, a festés és a kerámiázás nappalra marad. Csak akkor kezd munkába a műhelyében, amikor azt érzi, közölnivalója van a világgal. Sokan el is csodálkoznak azon, hogy nem tanulta, miként ábrázoljon arcokat, helyzeteket, mégis meg tudja jeleníteni ezeket. Nem úgy fest, mint egy festőművész, ő inkább kézzel, az ujjaival formálja a festéket a vásznon. A képeinek címe inkább csak irányadó, mindenki azt lát bennük, amit akar! A kiállítás bepillantást enged Esztergályos Cecília sokoldalú művészi világába, ahol a színek és formák éppúgy mesélnek, mint egy-egy színházi szerep. A tárlaton olyan művek is helyet kaptak, amelyek személyes élményeiből és mély inspirációkból születtek.

9 hozzászólás

  • hat igen….FREVAY UR mar 81 + ….en meg 80 -……udvozlovet bu TT a pestrol….szar hideg mint canadaban…..de itt legalabb mindenki az anyanyelvemen yep=pel = ugat…..bar senki se kutya=DOG…ez a baja a gruz =ormeny szarmazasu BENDE_GRUZNAK is hogy csak itt tud magorul yep=pelni…..dw ebn speciel ezert komalom es szekalom SIKERTELENUL….szerencsere nem olyan mint sztalin apatok aki szinten gruz azaz ormeny szarmazasu

  • FRA-bud.hu….tegnap….a gep tele volt ortodox zsiudokkal…budapest az uj jeruzselemjuk

  • A belpesti elvtarsaknak kotelezo jegyet venni erre! Az o esetukben tenyleg jobb is ha nem nosulnek es szaporodnak.

  • Talan valakit erdekel az a sok csalas, amit a ‘tudos-vilag’ elkovet. A hosszaszolasok is erdekesek:

    https://www.youtube.com/watch?v=shFUDPqVmTg

  • joshua 2025 február 15 9:05 de.

    Azt akarod, hogy a KMH zsidogyuloloje elojojjon az egyik kurucinfo cikkel? 🙂

  • joshua
    2025 február 15
    8:41 de.

    a grúzok nem örmények, Örményország attól délebbre van hataqlmas hegységek választyák illletve kötik őket össze

    mind a kettőt meglátogattam autóval a hegyeken át csodaszép mesebeli táj és ha találkozol egy grúzzal a hegyen akkor megajándékoz mint vendéget és nem szabad adni neki semmit mert az meg sértés

    ebbe kavarnak bele mindenféle „alakok” a netuggykik

    az örményeket sikerült{?}, a grúzok keményen ellenállnak nekik van közvetlen határuk Orosz Federációval
    Tbiliszi {Tiflisz} Grúzia fővárosa csodaszép eredeti kultúra és Yereván Örményországé és ott ég az örök láng az egymillió törökök által legyilkolt örmény emlékére

  • „Mozeskosar” ????????
    Hat az mi ?????

    Musk meg a KMH-t is meghoditotta ?????

    Remlhetoen a kovetkezo USA elnok visszafizetteti majd amit a USA adofizetoktol kapott!!!!!

  • joshua
    2025 február 15
    9:05 de.

    Josh

    milliónyian menekülnek,

    mert az apartheid és cionizmus kombinációja a fasizmussal, már ezeknek is sok

    de nekik van hová, akiket most kiírtanak azoknak csak krematórium örömei maradnak

    képmutató gyilkos szemét banda

  • "tisztelthölgyeimésuraim"

    Anno, az ötvenes években épült kultúr-komplexum nem is épült színháznak. Akkor még „kerületi pártház”, illetve lakóház és kultúrotthon szerepét töltötte be. Minthogy a vele szomszédos – monaharchia kori – általános iskola I-II.évfolyamát volt zerencsém ott tölteni, minden iskolai ünnepséget ott, a ma már József Attiláról elnevezett kultúrházban ünnepeltünk, daloltunk, táncoltuk és szavaltunk, e később világot jelentő deszkákon.
    Érdekesség még, hogy a Horthy érában sréhvizavé vele szemben gyárimunkásként a ma is meg-lévő ún.Hétház nevű abszolút komfortmentes bérkaszárnya lakója volt Kádár János, a később ő-róla elnevezett korszak politikai vezetője, mely korba egész Magyarországon 1-millió összkomfortos lakást épített a gazdasági rendszer…

Leave a Reply


Trackbacks