Sherlock Holmes visszatér – de nem egyedül!
A Thália Színház 2025-2026-os évadának kínálata minden szempontból sokszínű. A teátrum ezúttal is erős nemzetközi és hazai válogatással készül, hat friss bemutatóval bővül a repertoár. A színház nagyszínpada és Télikertje is új előadásokkal várja majd a közönséget, köztük klasszikus vígjátékokkal, kortárs drámákkal és fekete komédiával is. Az intézmény célja, hogy továbbra is sokszínű, minőségi és szórakoztató színházi élményt kínáljon. A következő évad bemutatói ezt a törekvést erősítik, a klasszikus és kortárs darabok izgalmas arányú elegyével. Ezek során két jól ismert, fiatal színművész, Bánovits Vivianne és Dóra Béla csatlakozik a társulathoz, akiket több előadásban is láthat a közönség.
Az évad joggal viseli majd a Rejtélyek Évada megjelölést – tudtuk meg a színház közkedvelt művészétől, Szabó Erikától – aki ráadásul azt is elárulta, hogy új színházi tematikát is útjára indítanak. A Thália Színház új évada műfajilag is rendkívül változatos: magyar vígjáték, angol bohózat, ír fekete komédia, társadalmi szatíra és krimivígjáték is helyet kapott a repertoárban. Ami összeköti őket: a titok és a rejtély. Emberi viszonyok, erkölcsi kérdések és sorsfordító döntések – ezek mozgatják az új bemutatók világát, nagyon szórakoztató, kifejezetten izgalmas színdarabokban. Az előadások egyszerre játszódnak majd a két helyszínen, a mindenki által jól ismert nagyszínpadon és a meghittebb hangulatú Télikertben. A nagyszínpadon mindjárt az első kettő ősbemutató lesz. Amióta a Nagymező utcában a színházi élet kivirágzott, mi is, itt a Nagymező utca közepén, úgy gondoljuk,
hogy kutya kötelességünk a szórakoztatást igen komolyan venni – szögezte le mindjárt az elején Nagy Viktor, a színház művészeti vezetője. Tapasztalataink is vannak az elmúlt évekből, hogy mik azok a műfajok, amiket nézőink leginkább szeretnek és elvárnak tőlünk. Ez pedig a vígjáték és a krimi. A nagyszínpadi előadások sora erre épül. Lesz mindkettő, sőt ötvözetük is, a krimivígjáték. Az első nagyszínpadi bemutató egy magyar származású, kanadai szerző, Dan Rosentől az „Utolsó vacsora”. A következő bemutató itt december 6-án, akár „zászlóshajónak” is tekinthető: Ken Ludwig – Arthur Conan Doyle szerzőpáros darabja, a „Sherlock Holmes – a Moriarty-rejtély”. Valentin-napra, 2026. február 14-re, mi más is jöhetne, mint a „Black Comedy”, Peter Schaffer híres vígjátéka.
A Télikert bemutatóit Kelemen József, a színház főrendezője ismertette. Az elsődleges célunk – mondta – hogy a néző, aki idelátogat hozzánk, jól érezze magát! Hozzásegíti a Télikert különleges atmoszférája, hiszen ide mindössze 140 néző fér be. Lehetőséget ad, hogy nagyon intim térben, bensőségesen beszéljünk az emberről. Olyan szerzők darabjait hozzuk ide, akik az emberi lélekről tépelődnek, mélységeket próbálnak megmutatni és utánuk a néző talán kicsit könnyebben viseli a saját problémáit. Az évadban itt is három bemutató lesz, világhírű szerzőktől. David Hare „Sky Light” című darabját magyarul „Fénytörés” címen látja majd a közöség, szeptember 26-tól. November 21-én követi Molnár Ferenc nagyszerű színműve, az „Olympia”. Végül pedig március 13-án – hogy oldjuk a hangulatot – egy ír szerző, Conor McPherson komédiája, a „Tengeren” következik majd.
Két fiatal művész is csatlakozik jövőre a Thália Színházhoz. Bánovits Vivianne már játszott itt korábban, Dóra Béla viszont az előző három évet „szabadúszással” töltötte. Mindkettőjük számára szempont „egy közösséghez tartozni”. Megkönnyíti ezt, hogy együtt is kezdenek, az „Utolsó vacsorában”. Noha ebből korábban filmfeldolgozás is készült, egyikük sem nézte meg, mert saját elképzeléseiket kívánják a szerepben megvalósítani. Az állandó tagok közül Mózes András, Sherlock Holmes mellett lesz dr. Watson. Véleménye szerint a hős barátja az egyik leghálásabb szerep a színpadon. Czakó Julianna nem először találkozik Molnár Ferenc darabbal. Tudjuk, hogy az Olympia, közel százéves, ám ő úgy érzi, mintha kortárs mű lenne. Olympia olyan nő, aki tehetne száz jó dolgot, mégis egy rossz válik meghatározóvá.
Szabó Győző sem nézte meg az „Utolsó vacsora” filmváltozatát, mivel tudja, hogy az előadás végére óriási meglepetés várható. Amikor szembeállítanak elveket, az mindig izgalmassá válik. A „Fénytörés”, szerelmi történet, Szervét Tibor itt most színész lett, pedig az előző évadban rendező volt. Mindkét feladatot ismeri tehát, ez segíti a szerep megformálásában. Sóvári-Fehér Anna számára izgalmas lehetőséget jelent, hogy a Black Comedy – ahogy a címe is mutatja – a története szerint sötétben játszódik. A nézők persze mindent látni fognak, csak a színészeknek kell úgy tenni, mintha sötétben lennének. Erre már előre gyakorol mozgásformákat, mert ő a valóságban fél a sötétben, főleg olyankor, amikor nem érzi magát teljes lelki egyensúlyban.
A „Fénytörés” rendezője, Valló Péter úgy látja, ez egy igazi „színész darab”. A 90-es évek közepén született és az angol Nemzeti Színházban már a negyedik felújításnál tart. Egy idős, de gazdag férfi és egy fiatal hölgy elmúlt kapcsolatának felelevenítéséről szól. A kétszereplős dráma egy szenvedélyes múlt és egy megváltozott jelen találkozása. Vajon van-e visszaút egy elhibázott kapcsolatba? Vagy a különböző társadalmi valóságok már örökre elválasztják egymástól a feleket? A játék vizuális világa is érdekes. A fiatal tanárnő Londonban külvárosi lakást bérel magának. Az eredeti angol cím tetőablakot jelent, átvitt értelemben föntről kellene jönni valami fénynek, ami segítőkészen megvilágítja az emberek életét. Kapcsolatuk újrakezdése azon múlik, hogy képesek-e megváltoztatni a másikról alkotott előítéletüket.
Az „Utolsó vacsora” rendezője, Horváth Illés, annyit elárult, hogy ez egy vegyes műfajú színdarab és előadás lesz. Rendkívül szellemes, nagyon szórakoztató, rengeteget lehet rajta nevetni, de nem csak ez az egy rétege van. Fordulatra fordulatot halmoz, a feszültséget végig fenn tudja tartani. Inkább a thriller műfaja felé tolódik. Roppant akciódús, egy pillanatra sem engedi lankadni a figyelmet. Fontos társadalmi kérdéseket is boncol, igazi társadalomkritikus szatíra. Amerika közepén, vidéken öt fiatal közösen vacsoravendégeket hív, hogy megvitassák a világ dolgait – majd, ha nem értenek egyet velük, elteszik őket láb alól. Egyik este azonban megérkezik Norman, a megosztó, de karizmatikus médiaszemélyiség, aki mindent a feje tetejére állít. Véres, humor és morális dilemmák, egy palack mérgezett bor társaságában.
6:57 de.
lehet hogy megnezem mert itt biztos nincs benne politika , amit szeretek de nem az szinhazban