Ellenáramlat

2014 december 3 8:05 de.33 hozzászólás

Tegnap estefelé megjelent a hír, mely szerint Putyin bejelentette: Oroszország a jelenlegi körülmények között nem tudja felépíteni a Déli Áramlat névre hallgató gázvezetéket.

A jelenlegi körülmények azt jelentik, hogy az Unio megtiltotta Bulgáriának a vezeték építését, melynek célja Európa biztonságos gázellátásának megteremtése lett volna, tekintettel az állandó ukrán-orosz cirkuszra, melyet elsősorban az idéz elő, hogy Ukrajna a gázt szereti, de fizetni nem szeret érte.

Ebből aztán rengeteg probléma fakadt a két ország között, az oroszok leállították a gázszállítást, az ukránok lopták a tranzitgázt, az árakon is veszekedtek.

Ukrajnában a lakosság nyomorult körülmények között él, és azt sugalmazták neki, hogy ennek az oroszbarát politikai vezetés az oka.

De ha csinálnak egy jó kis forradalmat és elzavarják a moszkvabarát vezetést, akkor mindjárt bekerülhetnek az Unióba, (ennek folyományaként a NATO-ba…) dől a lé és kitör az aranykor – minden probléma megoldódik.

A jó kis forradalom objektív feltételei adottak voltak, léteztek az elégedetlen néptömegek, a gazdaság romokban hevert, az oligarchák egymással marakodtak, a demokrácia gyermekcipőben botorkált.

Ezt a forradalmat mégsem a társadalmi viszonyok megváltoztatásának szándéka ihlette, hanem az a nyugati álom, hogy elérkezett a lehetőség Ukrajna kiszakítására az orosz hatalmi szférából, szorosabbra lehet ezáltal húzni a gyűrűt Oroszország körül.

A törekvés szép, csak éppen értelmetlen volt, hiszen az orosz vezetés nem egyszer nyilatkozott, hogy Ukrajnát nem engedi ki a sajátbefolyási övezetéből, és a legvégsőkig – szó szerint a legvégsőkig el fog menni ennek érdekében, és ez a legvégső pont ebben a relációban a III. Világháborút jelenti, csak, hogy pontosan értsük, miről is beszélünk.

A Nyugat eltaktikázta magát, mert azt gondolta, Putyin csak blöfföl, hiszen az oroszok eltűrték a Baltikum csatlakozását a NATO-hoz, eltűrték Koszovó elcsatolását Szerbiától, eltűrték Jugoszlávia darabokra szaggatását, az amerikai támaszpontok megjelenését a volt szovjet utódállamokban.
Igaz, Grúzia azért intő jel lehetett volna, figyelmeztethetett volna arra, hogy változott a világ, Oroszország – köszönhetően a gáz és olajbevételeknek is – visszanyerte katonai képességei nagyrészét és Putyin személyében egy koncepciózus, tehetséges vezetőre tett szert, aki hazájában kétségbevonhatatlanul népszerű és tekintélyes politikus, aki tisztában van saját felelősségével Oroszország iránt.

Oroszország egyszerre dúsgazdag és koldusszegény ország, melynek rengeteget kell még dolgoznia ahhoz, hogy gazdaságát több lábra állítsa, ne csak az energiahordozók exportjából éljen.

A Nyugat gazdag, de ennek ellenére is ezer bajjal küzd.

Legnagyobb baja az elvei és az általa folytatott gyakorlat közötti szakadék léte, de a II. Világháború óta katonai téren sem mondható fergetegesen sikeresnek.

Persze gyengének sem, de azért Irak, Afganisztán megmutatta, hogy van mire szerénynek lenniük.

És akkor még arról nem is ejtettünk szót, hogy Amerika el van adósodva Kínánál, mely katonailag egyre erősebb, gazdaságilag egyre sikeresebb, szóval a világ egyre bonyolultabb és veszélyesebb, nem érdemes a tűzzel játszani.

Európa és az oroszok viszonya speciális.

Az oroszok időről-időre szeretnének integrálódni Európa gazdasági-politikai rendszerébe, a nyugatiak hosszan hitegetik is, majd hirtelen kiderül, hogy olybá tekintik őket, mint amilyenek az ötvenes évek feketéi voltak Amerikának.

Viszont energiahordozók tekintetében igencsak rá vannak szorulva az orosz készletekre, ezért aztán az izmozásnak mindig határt szabnak, mellesleg katonailag Európa nem is ellenfél Oroszországnak, mely tényt Putyin nem hajlandó selyempapírba csomagolni, hanem – ha szükségesnek látja – bátran belevágja a Nyugati társadalmak képébe.

Aki azt képzelte, hogy az oroszokkal el lehet játszadozni az energiahordozók tekintetében, az tévedett.

Az európai nagyfiúk – miközben hangzatos szólamokat énekelnek az energiafüggetlenségről – pontosan tudják, mi az érdekük, és miután megépítették az Északi Áramlatot, hogy elkerüljék a teljességgel kiszámíthatatlan Ukrajnát, most megfeszítették bicepszüket és megtiltották Bulgáriának a Déli Áramlat építését, miközben alternatívát nem kínáltak sem nekik, sem a Déli Áramlattal érintett többi országnak sem.

Putyin megvonta a vállát, de aki csak kicsit is foglalkozik politikával az tudja, hogy ilyet egy politikus – Orbán kivételével – csak akkor tesz, ha már kész megoldással rendelkezik a helyzetre.

A kész megoldás neve itt Kína és India, arrafelé is lehet vezetéket építeni, a piac sokkal nagyobb és perspektivikusabb, mint a torzsalkodó Európa piaca, melyen egy rakás kis ország még mindig abban érzi magát érdekeltnek, hogy a kolostorokban gyógyfüvet termesszenek hitbuzgó szerzetesei.

Ha azt gondolja Amerika, hogy Putyint megrázta ez a döntés, hát téved, ha azt gondolja, hogy Amerika megússza retorzió nélkül, ismét csak téved, de legnagyobbat akkor téved, ha azt képzeli, hogy az oroszokkal való szembenállás élezése a saját érdekeit szolgálja.

Ha Putyint Kína és India felé hajtja, akkor az törvényszerűen együtt fog járni a kapcsolatok szorosabbra fűzésével, ami nem biztos, hogy Amerika számára kedvező fejlemény lesz.

Európa számára meg kifejezetten rossz lesz, ha elveszti a legnagyobb orosz exportpiac pozícióját.

A béke záloga ma nem csak az atomrakéták száma, hanem a kölcsönös gazdasági érdekek és függés is.

Orbán – hogy a bolháról is szó essen a kutyán – megszívta – és vele mi is.

Igaz, Putyin nem haragszik rá, de ugyanezt nem mondhatjuk el Amerikáról, de még Németországról sem.

Várható, hogy következő lépésként az amerikaiak keresztbe tesznek majd minden kezük ügyében található holmit Paksnak, mígcsak fel nem adjuk a tervet.

Esetleg a helikopter-beszerzés során tanúsíthatunk olyan magatartást, mely enyhít a helyzeten, de persze azt is nekünk kell fizetni, akárcsak Paks II. árát – ha felépül, ha nem, ha termel nekünk, ha nem.

Nincs ingyen leves, a nagypofájúskodásnak is meg kell fizetni az árát, néha kétfelé is, egyszerre.

És ezen a pályán nincs tingli-tangli, pávatánc, az elkötelezettségnek itt egyértelműnek kell lenni.

Kádár mindig azt mondta, hogy mi hol állunk, azt tudják ellenségeink és barátaink is, és ez így is volt, de ettől őt még becsülték és nagyra értékelték akkori barátaink és akkori ellenségeink is.

Hiába rázza a politikai elemzők zöme a kardot, csak markolata van, pengéje nincs, hiába jósolják, hogy az orosz gazdaság belerokkan ebbe a helyzetbe, nevetséges.

Elemzők szerint Oroszország jó pár évig bírja a magas gázárak nélkül is, kérdés, hogy Nyugat-Európa lakosságának hány foknál kezd el porladni a füle.

A gázellátásunk pedig mostantól bizonytalanabb, mint valaha volt, hiszen Ukrajna tekintetében ma már nincs miért engedékenynek lennie Putyinnak.
Ha elzárja a csapot, Merkel az Északi Áramlaton keresztül hozzájut a szerződéses mennyiséghez, az ukránok – és adott esetben akár mi is – nem.
És akkor gebaß esete forog fenn, mert akkor nem lesz annyi gáz a rendszerben, hogy nyugat felől lássák el Ukrajnát is és több más országgal együtt minket is.

Látom lelki szemeimmel, ahogy Orbán ül a cső egy számára speciálisan, porcelánból kialakított leágazásán, és kidülledt szemekkel erőlködik.
Ha szerencsénk van, nem csinál be.

Persze Csányi tehenei is szóbakerülhetnek, azok legalább nem beszélnek termelés közben marhaságokat…

33 hozzászólás

  • na, kérem. akad egy ország, ami többet és olcsóbban képes szállítani, mint az oroszok. úgy hívják, hogy Norvégia. Orbánnak csak 80 km-t kellene áthidalnia Magyarország energiabiztonsága érdekében, ugyanis a norvég vezeték vége a lengyel-szlovák határon öblösödik.
    csak hát, mi mostanában nem szeretjük Norvégiát.
    az azeri gázt, mint alternatív megoldást, el lehet felejteni. Baku cseppet sincs felkészülve se a földgáz kitermelésére, se továbbítására, még évekbe telik, amíg egyáltalán előbbre lépnek.
    Kína és India, mint piacátcsoportosítási lehetőség? ugyan, kérem! az orosz gáz Szibériában fakad, a szárazföldön ugyan lehet Kína felé vezetéket kiépíteni, de milyen áron!
    Indiát meg még nehezebb megközelíteni, még messzebb van, az egész koncepció blöffnek jó csak, mert nem éri meg!

  • Fényes István: Magának többek között még midig ez a hamis hiedelem a vesszőparipája??? Ne csak irogasson, olvasson és tanuljon is néha! Felteszem újra, talán veszi a fáradságot elolvassa és esetleg emlékezni is fog az adatokra. Kína az USA állami kötvényeinek 7.76%-át tartja kézben, nem is a legtöbbet. Enélkül pedig a Yuan sokkal kevesebbet érne.

    Az USA közel sincs annyira eladósodva külföldi bankoknak befektetőknek mint bármely más ország! Íme a tények.

    Az USA adóssága 2013 végén (utolsó összegzés, 2014 még nincs lezárva) $16.7 Trillion, ebből 11.9 Trillión (71.25%) hazai befektetők, nyugdíj alapok, sőt maga az állami nyugdíj alap kezében van. A tartozásunk a GDP 99%-a volt 2013 végén. Idén meghaladja majd a 100%-ot.
    $4.9 Trillió (28.75%) külföldi befektetők kezében van, és most jöhet a meglepetés.
    Az öt legnagyobb befektetők. (a sok kicsiről nincs listám)

    Brazil: $256.4 Billion
    15 Olaj exportáló ország közösen: $257.7 Billion
    6 Carib tengeri állam közösen: 287.7 Billion
    Japan : $1.135 Trillion (6.8%)
    Kína : $1.277 Trillion (7.6%)

    Tehát Kína “csak” 7.6%-át tartja a tartozásunknak.

    http://wallstcheatsheet.com/stocks/the-top-5-foreign-holders-of-u-s-public-debt.html/?a=viewall

    Mellesleg a yuan értéke mesterségesen van fenntartva, a kínai gazdasági adatok pedig az utóbbi 15-20 évben is hazai gyártású statisztikákkal van eltúlozva. Állítólag Kína jövőre elhagyja az USA-t gazdasági teljesítményben, de én kétlem, amikor a Kínai GDP 9.25 Trillio, az USA pedig $16.8 Trillio. Kell még néhány év ahhoz.

    A Magyar KSH adatai is megrendelésre készülnek a matolcs és viktor hatalmas bornír hazugságainak alátámasztására. (Varga Mihály pedig lényegtelen papagáj csak)
    Ezzel szemben pl. Magyarország tartozásának csak a Franklin Templeton befektető társaság majd 11,0%-át tartja kezében, ami $10.19 Billion. ha jól tudom, Magyarország össz adósságának majdnem 80%-a külföldi befektetők, bankok kezében van.

    Remélem az információ hasznos volt ö és az olvasók számára.

    Köszönöm,

  • Fényes István

    Ille Istvánnak:
    Hát lehet, Pistám, de ettől még a kínai gázszállítás realitás lesz, mint ahogy India sem álomvilágban élt, mikor kérte a kínai csővezeték meghosszabbítását Indiáig a BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrikai Köztársaság) országainak júliusi csúcstalálkozóján.
    Amúgy a Déli Áramlat helyett Ivánék Törökországba fognak gázt szállítani, lehet kezdeni huzakodni velük.
    A norvég gáz meg jól jönne, majd Orbán hazahordja lufikban a hátán…
    De ez mindegy is, hiszen itt nem a gáz a téma, hanem az USA fut a pénze után Ukrajnában, de hát tegye, ez csak szemfényvesztés.

    Gyula Bognárnak:
    Hadd ne adjak Önnek tanácsot, hogy mit tegyen, okos embernek tűnik, önmaga is ki tudja találni, mivel tehet nekem szívességet.
    És bizony-bizony, előttem is tiszta, hogy az USA-nak még a szara is ambróziaillatú, Kína meg egy kis pöcs, az oroszokkal együtt, India meg egy nagy cigányputri.
    Mégis, rettenetes korlátoltságomban azt gondolom, hogy a XXI. század Kína százada lesz, és ha menet közben nem irtja ki magát az emberiség, akkor a XXII. meg Indiáé.
    Magam is sajnálatosnak tartom, hogy nem tudom majd mondani Önnek, hogy naugye!
    Nem mintha abban reménykednék, hogy érdemes, – nem vagyok egy hittérítő típus – mégis idecsinálok Önnek egy cikket, én érdekesnek találom, de ez persze nem jelent semmit, itt láthatólag mindenki hülye – főleg én – csak Ön a gőzmozdony…

    http://aranycenter.hu/2013/10/adossaghegy-es-dollar-jovoje/

    Ahhoz pedig, amit az eladósodás mértékéről ír, csak annyit: ha egy húsz centis konyhakéssel szíven szúrnak valakit, abból a kés hegye lehet, hogy csak két centi, mégis az okozhatja a halált.
    🙂

  • Fényes István: Te, itt? én meg már régebben kiosztottam a „rajongóidat”, hogy Te nem foglalkozol az itteni hozzászólásokkal 🙂

    a norvég földgázhoz: azt a 80km vezetéket gyorsabban és olcsóbban lehet tovább építeni a magyar határig, mint Novoszibiszkből Csing-csung-csangig.
    így valszeg akad más megoldás is Orbán lufijai helyett.
    mire Ivánék Törökországba kiépítik a kerülő vezetéket, és ott a fogadó-elosztó állomást, valamint onnan tovább – most már más vonalon – a vezetéket Ausztria és Németország fel -min is keresztül: csak nem a tétovázó Szerbián keresztül, aki – cserébe, hogy soron kívül felveszik az Unióba – ugyanúgy eláll a projekttől, mint Bulgária?
    nagy sakkjátszma ám ez!

  • Fényes Istvánnak: Vannak javíthatatlan emberek, akiket a jelenlegi tények sem tudnak jobb belátásra bírni, hogy elismerjék, hogy alap nélküli állításokat közölnek. A jövő jóslásáról pedig felesleges vitába elegyedni, lehetetlen helyességüket bizonyítani.
    Ahogy a jogos kritikára és figyelmetlenségének felhívására reagált, érdeklődésem további írásai iránt elillant!

  • Na,
    végre valami érdekesebb vita, érvekkel, s nem(kevesebb) anyázással, zsigeri beszólással. Nehéz tisztán látni és jósolni, a meccs az tényleg zajlik.
    Nyáron Kínában jártam, komoly a prosperitás. Az 1,4 milliárd kínai nagyon szorgalmas, s a technológia nem a „népi kohók” szintjén áll. Sanghaiban és sok vidéki városban már csak elektro-motorbicikliket látni(sok helyen kötelező), a sok modern – hatalmas autópályákon hömpölygő autó mellett. Kúsznak a felhőkarcolók az ég felé, repkednek a kínai űrhajósok (van kellő számú töltet hordozó kapacitás…)- szóval van ott erő.
    Az oroszok ereje a földgázban, kőolajban meg a fegyveriparban van, gazdaságilag tehát sebezhetőek. Ugyan hatalmas tartalékokat halmoztak fel dollárból, de ezt könnyen le lehet amortizálni. Az orosz hadsereg megújult, az orosz értelmiség sokat tud, de a hi-tech nem általános, a gorbacsovi, jelcini évek leszakadását, visszacsúszását nehéz behozni.
    Az USA a palagáz/olaj fegyvert vetette most be, a cél egyértelmű, el akarja disszipáltatni az orosz valuta tartalékokat az olajár mesterséges leszorításával. A módszer a renitensek megrogyasztására is jónak gondolt (Venezuela, Irán, Brazília stb.). Az elkényelmesedett, identitását, helyét kereső Európa ebben a meccsben a kispadon próbál helyezkedni – érdemi katonai ütőerő (nukleáris fegyverzet) nélkül, napi 8 óra vagy kevesebb munkaidővel, hónapos szabadsággal, temérdek vendégmunkással, kövérre hízott, elvtelen középosztállyal, nagyon rossz demográfiai mutatókkal.
    Mo azt teszi, amit kell, próbálja védeni az érdekeit, vannak jó lapjaink, sok vizünk, potenciális mezőgazdaságunk, óriási gáztárolóink, fejlett út és vasúthálózatunk(némileg elavult), atomerőművünk adja az energia termelés 40%-át(olcsón). Ebből akár jól is ki lehetne jönni, ha hagynának. Meglátjuk ki az erősebb, A. Merkel, vagy USA-n belüli meghatározó lobbik.
    Az USA hagyományos fegyvezeti képességei egyértelműen fölényesek s az imidzsért is mindent megtesznek (elektromágneses ágyú, lézerfegyverek stb.).
    De Szíriában már nem az történt, amit az USA akart, mert Kina és O. összeállt…

    Mo már megépítette ill. hozzálátott az É-D gázvezetékhez, s e szempontból megtaláljuk a hangot Szlovákiával. Remélem a köcsönböl felépülő Paks+-t nem tudja megtorpedózni az USA, az Merkelnek is fájna.
    Küzdelmes (de szép) évek várnak ránk. Sok megoldás van, nem kell félnünk. Az önálló EU-ban a helyünk.

    P.S. Az oroszokat nehéz kiéheztetni, nehezebb időket is átvészeltek már, sokkal rosszabb körülmények mellett.
    Az alacsony olaj ár nem csak nekik fáj… ki bírja tovább? – jó kérdés.

  • @Fényes István
    A cikke újfent érdekes és igényes, egy dolgot azért mégis hiányolok.
    A helyzet jobb megértése érdekében érdemes lett volna az alábbi tényt is a serpenyőbe helyezni, mielőtt valaki azt gondolná, hogy a jenkik az ukrán állampolgárok demokratikus jogai, vagy a „fékek és ellensúlyok” miatt aggódnának:
    „Az ukrán kormány szerdai ülésén jóváhagyta a Chevron vállalattal kötendő, a nyugat-ukrajnai Olesszka palagázmező tervezett kiaknázásával kapcsolatos termelésmegosztási szerződéstervezetet – jelentette be Oleh Proszkurjakov ökológiai miniszter. A beruházás összértéke 10 milliárd dollár lesz.
    A mérési eredmények alapján akár 1,2 ezer milliárd köbmétert lehetne kitermelni az országban.”
    (eon.hu)

  • enterprise: az olajat nem lehet megenni. Oroszország további vágott állati húsfélék behozatalát (importját) tiltotta meg az Unió országaiból, köztük a bárányét (?!) is. nem túl logikus ötlet – hacsak nem mazochisták.
    A következő esetleg a gabonaembargó lesz? Volt már rá példa – nem is olyan régen – hogy Oroszország anyácska abból is behozatalra szorult. Ha valakinek, akkor Ukrajnának gabonából bőven van feleslege, de hát, mint tudjuk, most őket nem szeretik.
    Magyarország felszín alatt, vagy felszín feletti vízkészlete max. a tök alsó értékével bír, ugyanis nem eladó. a mezőgazdaságunk minden, csak nem potenciális, habár Orbán szereti húzóágazatnak láttatni, tán a hazai exportban elfoglalt helye okán.
    a gáztározók orosz gázzal vannak feltöltve. ha maga út és vasúthálózatunkat fejlettnek látja, akkor érdekes összehasonlítási alapja van 🙂
    Paks-1 valóban olcsón termel áramot, ezzel együtt villamos energiában importra szorulunk, különösen – hála a kormány merev energia politikájának – megújuló (zöld) tárgyában jó drágán.

    jó volt ez a brosúraszövege, de nem ártott volna előtte egyeztetnie a helyi tömbmegbízottal. ez kissé elavult direktíva 🙂

  • apuwader: ja. a mérési eredmények alapján. annak alapján a makói gázmezőben is van annyi – vagy még több. azonban a technológia csak az USA-nak van meg, így, amíg ők úgy nem döntenek, hogy eladják – vagy a helyszínen alkalmazzák – addig az szépen ott is marad a föld alatt.
    a makói koncessziót egyszer már eladtuk a kanadaiaknak, akik szépen le is vonultak, pedig a próbafúrás kitörési zárját még egy sámán is körbe táncolta 😀

  • Csak a rend kedvéért; ez így egy bugyuta tudatlan és tájékozatlan maszlag: „A mérési eredmények alapján”
    „Különféle jobb vagy rosszabb becslési eljárások alapján úgy tűnik!” a valóság!

  • Még egy kis bugyuta, tájékozatlan maszlag:
    Az ukrán gázipari óriáscég, a Burisma Holdings igazgatótanácsának tagja lett Joe Biden amerikai alelnök fia.
    Biztosan a kis drogos Biden junior önéletrajza volt a legmeggyőzőbb, ugye Gyuri bácsi?

  • @enterprise
    Én a jenkik legnagyobb ellenfelének az eu-t tartom, szerintem a meggyengítésünk a legfőbb gondolat odaát.
    Ha a ruszkikat gyengítik, csökken a vásárlóerő, az eu szívja meg, nem fogy majd az A8-as. Két legyet egy csapásra.
    Usa legnagyobb félelme egy eu, orosz, kínai összeborulás.
    ….
    Szíria helyzete megérne egy külön cikket, közkívánatra hátha ír egyet valaki. (pl.Fényes úr)

  • apuwader

    2014 december 4
    8:22 de.

    fel sem merült bennem, még kósza ötlet szintjén sem, hogy megpróbálod felfogni mit írtam!

    Hogy értelem helyett vádaskodsz az már várható volt!
    Ami pedig az alelnök fiának életrajzát illeti azon kifogást találni kemény értelmi hiányosságra utal!

  • „..Az orosz hadsereg megújult,…”
    .
    – Téves.
    .
    Az orosz hadseregnek van úgy 150.000 főből álló magasegysége, mely nagyjából másodvonabeli fegyverzettel rendelkezik (az első vonalas Hi Tech eszközök az első vonal), és ez a legkorszerűbb, amijük van. Egész stratégiai fegyvernemek viszont TELJESEN hiányoznak náluk, melyek nélkül egy óriáshaderő csak rokkant bálna. Ilyenek, mint stratégiai légi szállítóflotta, repülőgéphordozó- flotta (lehetőleg több is), stratégiai bombázóflotta, rakétaelhárítás. A haderő nagy része hatvanas, hetvenes évek színvonala. Az pedig már többször bizonyította, mennyit ér korszerű haderőkkel szemben.
    .
    Miféle megújulás ez?
    .
    „…Az USA a palagáz/olaj fegyvert vetette most be…”
    .
    – Hülyeség. nem „vet be” semmilyen olajfegyvert. Egyszerűen ezek a technológiák most érettek be úgy, hogy gazdaságosan termelhetőek ki a fosszilis energiahordozók. Máshol is az utóbbi egy- két évbe érettek be gázkitermelő beruházások, pl. az izraeli- ciprusi Leviathan és Tamar mezők.
    .
    Mármost, mindez korszerűbb, hatékonyabb kitermelést tesz lehetővé, ezáltal leverik az olaj- földgázárakat is, ami ugye, jó dolog. Nehogy már elnézést kelljen kérnie az USA- nak, mert doillármilliárdokat ölt be egy technológiába, ami mostanra forrott ki, és teszi lehetővé az olcsóbb, gazdaságosabb kitermelést…
    .
    „..USA hagyományos fegyvezeti képességei egyértelműen fölényesek s az imidzsért is mindent megtesznek (elektromágneses ágyú, lézerfegyverek stb…”
    .
    – Az nem „imidzs”. A miniatürizálás 2012 végére ért el arra a szintre, hogy a lézerágyúkat immár vadászbombázókra is fel tudják tenni, és hatékonyan alkalmazni. A következő nagyobb háborújukat már részben ezekkel fogják vívni.
    .
    „…De Szíriában már nem az történt, amit az USA akart, mert Kina és O. összeállt……”
    .
    1, Az USA ott semmit „nem akart”, ezért is nem avatkoztak be (pedig kellett volna, méghozzá – paradox módon – Asszad oldalán, de ezt már vagy ezerszer leírtam, na mindegy). Az Obama- adminisztráció egyáltalán nem tudtza, mit akar ott, ezért is nem avatkoztak be. Egy Reagan, egy G. Bush tudta volna.
    .
    2, Mutassa már ki hitelesen az ezt beíró, mikor, hogy, és milyen ügyben „állt össze Oroszo. meg Kína” Szíria- ügyben! Azt meg főleg mutassa be az illető, ez miként akadályozta meg az USA- t olyan valamiben, amit eleve nem is tett meg, nem is akart megtenni…
    .
    „..a köcsönböl felépülő Paks+-t nem tudja megtorpedózni az USA…”
    .
    – Nem is áll, szándékában. Mondhatni, ballisztikus ívből tesz rá. Aki másképp tudja, írjon erről egy hiteles elemzést, tényekkel.
    .
    „…Az oroszokat nehéz kiéheztetni, nehezebb időket is átvészeltek már, sokkal rosszabb körülmények mellett…”
    .
    – Aha… csakhogy azóta az átlag orosz is meglátta, hogy nem csaj jegyrendszer van, meg üres boltok. Azt meg főleg, hogy mindenkori legfőbb bajuk nem valami idegen hatalom, hanem saját, ultra- korrupt vezérmaffiájuk.
    .
    „…Az alacsony olaj ár nem csak nekik fáj……”
    .
    – De igen, mivel gazdaságuk nagy része az olaj- és fölfdgázexporrtól függött. Torz, korrupt, megreformálhatatlan gazdasági rendszerük van.
    .
    Norvégia, Japán, USA, Mexikó, mind olajnagykitermelők, mégsem „fáj” nekik semmi az olajárcsökkenés miatt. Miért? Mert gazdaságuk egészséges, jól szervezett, rugalmas. Szaudia és az arab olajkitermelők ugyan monokulturális gazdasággal rendelkeznek (olaj), de náluk meg ez azért nem probléma, mert a kieső iráni és orosz mennyiséget ők pótolják, másfelől olyan befektetéseik vannak világszerte, meg akkotra valuta tartalékaik, ami akkor sem dönti meg őket, ha az olajkitermelést csökkenteni kellene.
    .
    Na.

  • István:
    .
    „…a technológia csak az USA-nak van meg, így, amíg ők úgy nem döntenek, hogy eladják – vagy a helyszínen alkalmazzák – addig az szépen ott is marad a föld alatt…”
    .
    – Az USA alighanem eladná a technológiát, de akkora összegért, hogy azt senki nem tudná megfizetni. Naná, hát ők is dollársokmilliárdokat tettek be ebbe a dologba.
    .
    Egyébként, a legutóbbi technológiai áttörés olaj- és gázkitermelésben valóban ez volt, amit az USA tett, és ez mostanra érett be.
    .
    A következő az lesz, hogy a nagy mélységben lévő, tenger alatti mezőkig eljutni, több ilyen van már: 5-8 km mélyen. Aztán meg, ki tudja.

  • @Eldrad(?)
    Ez tényleg te voltál, vagy valaki belépett a neveddel?
    Ezt a „valakit” el ne ijeszd innen.

  • apuwader: miért nem maga? oly annyira jártas az a perifériális okoskodásban, itt a nagy lehetőség, csillogtassa meg mélyreható tudását!
    ne tétovázzon, az elemzés hosszúsága nem számít, van hely!
    higgye el, közölni fogjuk!
    p.s: a ruszkik saját kardjukba dőlnek az élelmiszer embargóval. A8-as nem éppen a milliók konyhájára kerülő marhahús megfelelője.
    próbálja már a muzsikkal elhitetni, hogy ehető – mert hát, a marhahús a többivel együtt embargós árú lett.
    nademajd a hajdinakása, mint ősi összorosz népi eledel (korábban több száz milliónyian ezen érték túl a szovjet New Deal-t)! ja, hogy nincs lehetőség napraforgó-repce-oliva stb. olajjal meglocsolni? semmi gond! majd meglocsolják kőolajjal!
    orosz-kínai összeborulás? van magának fogalma a geopolitikáról?

  • @Ille
    Ha a saját véleményemet elmondom, az nem „periferiális okoskodás”, helyette esetleg butaság, hazugság, logikátlanság stb. Inkább ezeket használja és megnézem hol hibáztam.
    ……
    „orosz-kínai összeborulás? van magának fogalma a geopolitikáról?”
    Persze én EU-orosz-kínai összeborulásról írtam és nem értem miért olyan lehetetlen ez? Kína legnagyobb kereskedelmi partnere az EU, oroszok az áruk második legnagyobb beszállítója az Uniónak, szabad-kereskedelmi egyezmények a láthatáron.
    Emiatt az USA gáncsolgat, ahol tud, ez nem lenne logikus?

  • apuwader: mi lenne, ha nem akarna kioktatni szóhasználatom okán? majd szóljon, ha maga lesz a fórum gazdája! hogy maga megnézné, hol hibázott?
    nos, arról már lekésett. 😛
    nem, nem a triumvirátusról írt, de mind1. majd szóljon akkor is, ha magára hallgatnak a hármak 😀

  • – Érdekes, ez a topic/cikk hogy eldugódott…
    – aw: Igen az USA legnagyobb konkurense az EU. Ezt már egyszer kifejtettem. A 2000-es évek elején már úgy tűnt, arról cikkeztek,az EURO átveszi a dollár szerepét. Az USA erősen aggódott… de azután megoldotta a kérdést ügyesen, ez a kis 2008-as bedőlés is az EU-n tolt egyet, lefelé…
    – Szíria: Az USA az évek során megtanult jobban külpolitizálni (nem Korea és Vietnam). Most csak kiadta az écát, s az EU bamba módon, agyatlanul(saját érdekei ellen) végrehajtja. Persze egy kis pénzt, egy kis felderítést, titkosszolgálatot tesz bele, de a végrehajtók, s a kirakatban: az EU. Líbiát Sarkó „önkéntes” dózerolta le (mi a francnak? – s mit számít, h előtte 2 éve még vígan ölelgették egymást Kadhafival, s kapta tőle az apanázst választásra, hja a politika nem a háláról, meg a gerincről szól), még a svédek is beszálltak, hátha el lehet adni egy-két Gripent, legyenek már háborús bevetésen…
    – Szíria: Igen, az USA átment skizóba. Először felélesztette a „szabadságharcosokat”, aztán kijött a palackból a szellem, jó lenne visszadugni. Na ja, nem lehet egyszerre ribancnak is meg szűznek is lenni…
    – Szíria: Irak-Tunézia(kisérleti terep)-Olajsejkség-Egyiptom-Libía-Szíria, ezeket először le kellett nyomni, különben Izrael nem tud nekimenni kockázat nélkül Iránnak – Na ja, közben a seprü elszabadult a bűvészinas kezéből, s nagyon hordja a vizet(IA), a varázsszó meg hiányzik, mint Afganisztánban…
    – Olajár: de igen, már fáj sokaknak, nagyon, s még jobban fog fájni. Már Kanada sem boldog, de nem lesz az GBR se… s még sokan mások. Februárban szépen el fog indulni az olaj felfelé…
    – Paks: Más atomerőmű építéseket már blokkoltak, a kérdés, mennyire kell Paks+(is) Merkelnek (meg az EU-nak is), ha nagyon, akkor meglesz (2020-ra minden német a.erőmű leáll, kell egy pár azért, ami jár Európában, szélre, napelemre nem lehet rábízni egész No energia ellátását (kőolajra, szénre, gázra – mégkevésbé)
    – Nem véletlenül jelent meg egy cikk a Financial Times- ban, amelyik egyetért az orbáni olcsó energiát az EU-nak vízióval…

  • @Ille
    2014 december 4
    8:39 de.
    „Usa legnagyobb félelme egy eu, orosz, kínai összeborulás.”
    ………………………..1….2……3……………
    …………………………………………………
    Próbálom a triumvirátus szót krétarajzzá egyszerűsíteni, mivel valamelyikünk tudása felületes.
    Tudom, az enyém.:)

  • apuwader, ezt benéztem – bár a maga esetében nem nehéz.
    javaslom, a jövőben maradjon meg a krétarajznál, az a maga szintje, úgy legalább megértik 😀
    tudja, előbb-utóbb eléri a pimaszságával azt, hogy legalábbis elgondolkozzam azon, hogy elküldjem a jó édes anyja szülőcsatornájába, de mivel tudom, hogy a kedves mama foglalkozásából kifolyólag még csak zokon se venné, inkább nem teszem.
    a tudásának szintjét meg jobb, ha nem hasonlítja össze az enyémmel. nem kellene, hogy megalázza magát.

  • @Ille
    „elgondolkozzam azon, hogy elküldjem a jó édes anyja….”
    Ezen már kétszeresen is túl vagyunk, harmadjára már finomított a dolgon, amikor „találtgyereknek” nevezett, akinek még az anyját se lehet szidni.
    Ha valamit „benéz” és ezt szóvá teszem, az miért pimaszság?

  • apuwader: az nem pimaszság, hanem, ahogy teszi, az az. de hát, ezt pontosan tudja, erre iskolázták be.
    hogy min vagyunk túl, az, megbocsásson, nem a maga határértékének a függvénye.
    nem lesz abban a szerencsében része, hogy szecessziós szóvirágokkal irányítsam el valami melegebb éghajlatra.
    ne felejtse el: nekem maga csak unaloműző, sima ujjgyakorlat, hogy ki ne jöjjek a formámból.
    stílusa szerint – ha tudja, miről beszélek – maga bauhaus. én meg csöppet cizelláltabb 😛
    mintha leragadt volna a személyemnél! annyira fontos vagyok magának?
    ne reménykedjen, nem az esetem 😀

  • Át kellene térni minél előbb a megújuló energiaforrások, „zöld”, hatékonyabb, energia és nyersanyag takarékos technológiák egyre nagyobb mértékű felhasználására. Az olyan energetikailag fokozottan kiszolgáltatott térségeknek mint Európa főleg, de világviszonylatban is. Például Dánia és Németország az évszázad közepére a megújuló energiákra való majdnem teljes áttérést tervezi. Érdemes lenne komolyan venni a tudóstársadalom figyelmeztetéseit, a globális éghajlatváltozás következményeihez képest a mai problémák kifejezetten eltörpülhetnek. Bizonyos szempontból a mai gazdasági, politikai, szociális és ökológiai krízisek a kapitalizmus jelenlegi formájának a válságát mutatják.
    Röviden: a jelenlegi üzletmenettel nem lehet prosperitásra és egy emberibb jövőre számítani, még ha legfejlettebb országoknak ( még egyelőre és viszonylagosan – pláne Orbánisztánhoz és a hasonlókhoz képest ) jól is megy. Bár Amerika hiába erős, nagy, technológiailag fejlett stb. és koncentrálódik oda meglehetősen egyenlőtlen társadalmi eloszlásban hatalmas vagyon, azét megvannak a maga gazdasági, szociális problémái. Kanada például életminőséget tekintve szerintem jobban áll.

    http://www.youtube.com/watch?v=LUWyDWEXH8U

  • Az energetikai lobbi által sulykolt téveszmék cáfolatára:

    http://www.energiaklub.hu/hir/milyen-lesz-nemetorszag-atom-nelkul

  • No offshore szél erőművei(partmenti szél erőművek) kicsit szelídítik azt a tpikus napi fluktuációt, amely a nepnergia erőműveket jellemzi.
    Mo-nak és sok más országnak ez nem áll a rendelkezésére, arról nem beszélve, hogy a szél erőművek sem biztos, h folyamatosan tudnak működni. Ilyenkor a differenciát az EU energiahálózatból nyerik oda pedig víz, atom, szén, gázolaj energiából kerül (más országokból).
    No ezzel számol, ezért tudja a.erőműveit leállítani (megy a francia, magyar, szlovák, cseh stb. rendszer)
    Valódi megoldást a fúziós erőművek hozhatnak, ezeken dolgoznak kecsegtető eredményekkel (…már csak 10 év kell, s elindul az első + energiamérlegű európai fúzisó erőmű…) immáron vagy hatvan éve…

  • enterprise: javaslom, egyszer tévedjen el Mosonmagyaróvár felé. képzelje el, ott is ugyanaz a szél fúj, ami a határon túl százával működteti a szélturbina tornyokat. Móvár határában mindössze egy tucatnyit lehet megszámolni belőlük.

  • Elég jól ismerem Mo széltérképét, erősen korlátozottak a lehetőségeink.

  • enterprise: ne komolytalankodjon! mit ismer maga? tán csak nem a szárazföldi hajózás okán? esetleg hőlégballonozásban is jártas? micsoda multifunkciós maga! mondja, a kormányzat még nem fedezte fel? fogadjunk, hogy még a Niagarán is fel tudna hajózni a vízeséssel szemben 😀

  • enterprise Nem értek hozzá, csak belebeszélek. Állítólag nagyon belezavar a sok szélerőmű a környezetbe. De az én bajom az, hogy nagyon rondává teszi a tájat. Autópálya mellett nem zavaró, de szép tájakon otromba hatást kelt. Itt nagyon sok van (szél is van hozzá), de nagyon utálom a látványukat.

  • Ille István Évente egyszer megyünk haza autóval. Hihetetlen, hogy évente mennyit szaporodik a szélerőművek száma. Autópálya mellett nem is zavar. De úgy tudom, iszonyú drága. Ha nincs aki befektessen?
    De arra nem gondoltál, hogy a mocskos nyugati multik a sok erőművel elhasználták a szelet, nekünk már nem maradt?

  • llanfair: hát, bántanak is azok a bús, őszi szelek…