Jön az orvosi vizitdíj és az egészségügyi reform
A québeci liberális kormány példanélküli módon megy neki a kanadai egészségügyi alaptörvénynek. Jean Charest miniszterelnök kormánya bejelentette, hogy a tartomány lakossága 25 dolláros vizitdíjat fizethet minden orvosi látogatás után. A Nemzetgyűlésben bemutatott törvénytervezett szerint, egy 10 perces orvosi konzultáció ára 25 dollár lenne és évente egyszer kell majd befizetni az előző 12 hónap teljes összegét. Az adóbevalláskor lehet jelezni, hogy hányszor mentünk orvoshoz és ezt követően küldi ki a tartományi kormány a számlát.
A vizitdíj bevezetése mellett, a Charest kormány még idén létrehoz egy új egészségügyi adót, melyet minden québeci polgár kénytelen lesz befizetni. 2010-ben 25 dolláros egészségügyi hozzájárulást fizethetünk, de 2011-től ez az összeg már 100 dollárra emelkedik és 2012-ben pedig 200 dollár lesz.
Kanada konzervatív kormánya idáig hallgatott a québeci egészségügyi reformmal kapcsolatban, pedig elképzelhető, hogy a törvénytervezett sérti a szövetségi alaptörvényt, az ún. Canada Health Act-ot. Az alaptörvény szerint a kórházakban, állami klinikákban és orvosi irodákban nem kerülhet sor semmilyen pénzügyi tranzakcióra. Éppen ezért találhatta ki a québeci kormány az adóbevallási kiskapút. Olyan megoldás mint amit az akkori Gyurcsány Ferenc kormány vezetett be Magyarországon (kórházakba és rendelőkbe elhelyezett autómata gépekbe kellett befizetni a 300 forintos vizitdíjat) Kanadában eleve szigorúan tilos lenne.
Különösen figyelemreméltó az a helyzet, hogy Michael Ignatieff, a kanadai Liberális Párt vezetője, sem ellenzi a québeci egészségügyi megszorításokat, pedig éppen egyik liberális elődje, a néhai Pierre Trudeau miniszterelnök betonozta be az egészségügyi alaptörvényt. A québeci Nemzetgyűlésben az ellenzéki Parti Québécois bejelentette, hogy hevesen harcol majd a tervezett reformok ellen és az Action démocratique nevű jobboldali kispárt is ellenzi a vizitdíjat.
Kanadai Magyar Hírlap
Comments are closed