Szocialisták maradnak az új demokraták
Egyelőre nem radírozzák a „szocialista” jelzőt az Új Demokrata Párt (NDP) alapszabályából, ugyanakkor nem zárják ki a harmadik helyre szorult Liberális Párt-tal való egyesülést. Többek között erről döntött vancouveri kongresszusán Kanada legnagyobb ellenzéki pártja.
Jack Layton elmondta, hogy számára nem különösebben fontos, hogy az NDP preambulumában a jelenlegi „szocialista demokrata” jelző szerepel, vagy Pat Martin parlamenti képviselő és mások által szorgalmazott, puhább „szociáldemokrata” szó. „Én nem használom ezeket a szavakat és nem ragasztok magamra különböző címkéket. Úgy látom, hogy sokkal fontosabb válaszokat adni azokara a kérdésekre, melyek a népet is foglalkoztatják”–mondta Layton.
James Moore, a kulturális örökségért felelős miniszter és a Konzervatív Párt által delegált megfigyelő az NDP kongresszuson úgy látta, hogy egy komoly identitás válságot él át a legnagyobb ellenzéki párt. „Ez mindenképpen egy olyan párt, mely hagyományosan markáns ideológiai vonalak mentén politizált és mely ma is büszkén nevezi magát szocialistának”–mondta a miniszter.
Nem biztos, hogy okos politikai döntés lenne az NDP preambulumának változtatása és a gyengébb szociáldemokráciához való áttérés, hiszen nagy québeci áttörésüket éppen az hozta, hogy az NDP képviselte leghitelesebben a markánsan baloldali Bloc Québécois által is felvállalt szocialista politikát. Ugyanakkor a szocialista címke valóban szélsőséges színekben tüntetheti fel a pártot angol-Kanadában és különösen a nyugati tartományokban, illetve vidéken. Egyes elemzők azonban rámutatnak arra a tényre, hogy a legjobb új demokrata szereplések angol-Kanadában általában a nagyvárosok szegényebb negyedeiben történtek, ahol éppen az ilyen markánsan szegénypárti, baloldali politikára és retorikára lehet igény.
És Layton hozta is a retorikát, különösen amikor a csaknem három hete sztrájkoló postásokra és a Canada Post körüli kizárásokra került a sor. Layton megigérte, hogy különböző halasztási taktikákkal megtorpedozza a kormány törvénytervezetét, mely arra kényszerítené a postásokat, hogy azonnali hatállyal hagyják abba munkabeszüntetésüket. Layton szerint a jobboldali kormány a Kanadai Posta privatizációját tervezi, melynek révén külföldi kezekbe kerülhet az állami levélkézbesítő. Layton több mint száz tüntető postással beszélt Vancouverben és „testvéreinek” nevezte a sztrájkoló munkásokat, mondván, hogy veszélyt jelent a jobboldal neo-liberalizmusa. „Nagy multinacionális vállalatok vehetik majd meg postánkat. Lehet, hogy először olcsó árakat ajánlanak, de később keményen megszívjuk”–mondta az ellenzék vezetője.
Comments are closed