Összefognak a magyar-szlovák televíziósok
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat közreműködésével valósul meg a „Közös értékeink” címet viselő Médiaprojekt, melyről Tamás István, a Kanadai Magyar Hírlap magyarországi szerzője tudósítását olvashatják.
Miskolcon az ITC, székházban Dr. Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg a Közös értékeink címet viselő, Európai Unió által támogatott, Szlovákia és Magyarország közötti, határ-menti, regionális médiaprojekt szakmai konferenciáját.
A televíziós projekt a felvidéki és magyarországi tévés társaságok közös együttműködő műsorcseréjét teszi lehetővé, melynek időtartama egy év. A projekt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati, Közművelődési és Sportintézet felügyeletével történik, mely része a Magyarország – Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 időszakának. A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), Magyarország és a Szlovák Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg 468.972 Euro támogatással.
Dr. Mengyi Roland arról beszélt, hogy ez a projekt az együttműködés magas szintjét követeli meg az együttműködő médiáktól. A partner televíziók mindegyike elkészíti azokat a kisfilmeket, amelyek bemutatják környezetük értékeit. Ezt követően Miskolcon a kisfilmekből egy egységes, szlovák nyelven feliratozott, egyórás adás készül a nyolc televízió anyagából. Ezt a szerkesztett műsort mutatják be vételkörzetükben a partner televíziók, így Magyarországról Kazincbarcika, Putnok, Sátoraljaújhely, Miskolc, Ózd, Felvidékről pedig Rimaszombat, Királyhelmec, Rozsnyó és Szepsi nézői is láthatják az adást.
Budai Erzsébet,a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati, Közművelődési és Sportintézet igazgatója beszédében kiemelte: az intézmény mindig is fontosnak tartotta a határ-menti kapcsolatokat, ennek okán már bonyolított le sikeres közös projektet a felvidékkel.
Harnócz Sándor, a Közös értékeink projekt vezetője előadásában elmondta: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és a Kassai-Besztercebányai Kerületben találhatók Európa legelmaradottabb települései. A határ-menti, lemaradó térségekben a munkanélküliség jelentős, megközelíti a 25-30 százalékot. A régió településeire a nagyfokú szegénység, a szegregáció, az elvándorlás, és az elöregedés jellemző. Ennek következtében rendkívül lassú a fejlődés. A projekt célja, hogy segítségével hozzájáruljon a jelen állapot megfordításához. Mérsékelje azt a folyamatot, mely ez idáig rossz irányba haladt.
Elhangzott továbbá, hogy a régióban gondolkozó televízió társaságok hatására várhatóan egyéb ágazatok is fejlődhetnek. Élénkülhet az oktatás, a turizmus, a gazdasági és kulturális együttműködés. A Gallup felmérése szerint a helyi lakosság nyolcvan százaléka tájékozódik a helyi médiából. Felmérés készült a projekt keretében arra vonatkozóan, hogy a nézők milyen témájú műsorokat néznek szívesen. A legtöbben a közéleti hírekre, a turisztikai és történelmi témájú összeállításokra, valamint a szórakoztatásra szavaztak.
A konferencián Zárug Péter Farkas politológus a média rendszerváltozás utáni strukturális változásáról tartott előadást, valamint Varga Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat külügyi szakmai tanácsadója, aki az Európai Unió határ-menti együttműködési programjairól adott részletes tájékoztatást.
Szendrey Júlia a PVTV ügyvezető igazgatója részletesen kitért a televíziók összefogásának fontosságára, jelentőségére. Putnok a történelmi tradíciói folytán a kistérségben centrális szerepet tölt be, mindig is a környék gazdasági, kereskedelmi, vasúti csomópontja volt. Ma a történeti Gömör vármegye Magyarországon maradt 21 településének központja, Gömör kapuja. Elmondta továbbá, hogy: lényegesnek tartja, – ne csak a város határain belül történtekről, hanem a környező, – sőt határon túli – települések eseményeiről is hírt adjunk a nézőknek.
A konferencián a televíziók vezetői, képviselői lehetőséget kaptak arra, hogy beszámoljanak eddigi munkájukról, valamint terveikről. Ezt követően az általuk készített kisfilmek bemutatására is sor került.
Tamás István
Comments are closed