A kanadai baloldal Shakespeare-i tragédiája
1982-ben nyerte elsÅ‘ választását Jack Layton, amikor a torontói közgyűlés szókimondó, harcias baloldali képviselÅ‘jeként kezdte el politikai pályafutását. Már a nyolcvanas évek elején is erélyesen védte az AIDS páciensek jogait, amikor az elÅ‘itéletek és a tudáshiány miatt egy féle pánikhangulat volt leginkább jellemzÅ‘. De Layton legnagyobb politikai sikere az idei májusi választáson elért eredménye volt, melynek révén a parlament legkisebbik pártjából hivatalos ellenzék lett, ráadásul egy erÅ‘s 103 képviselÅ‘bÅ‘l álló frakciója alakult. A prostata rák és a választási kampány elÅ‘tti csÃpÅ‘műtét ellenére, Layton ellenfeleit is meglepte agilitásával, azzal, hogy betegsége, a látható fizikai fájdalom és a mankóra, aztán botra való támaszkodása ellenére bejárta az országot és rendivül energikus kampányt folytatott. Szereplése az angol és francia televÃziós vitákban kimondottan hatékonynak és sikeresnek bizonyult. Amikor júniusban elkezdte új ellenzéki tevékenységét, a strájkoló postás szakszervezet mellett tört lándzsát azzal, hogy három napon keresztül, reggeltÅ‘l éjjelig, üléseztette a parlamentet és elhalasztotta a konzervativ kormány szakszervezet-ellenesnek vélt törvénytervezetét.
Layton bátorságának, eltökéltségének és szorgalmának dÃja a Stornoway nevű, hivatalos ellenzéki rezidenciába való költözés, árnyék-kormányának megalakÃtása lett volna. De éppen amikor Layton a nagy nehézségek ellenére politikai karrierjének csúcsára került, az azonnali távozásra kényszerül egy újabb rákos diagnózis miatt.
Mindenki aki látta Layton hétfői sajtótalálkozóját rémülve nézte, hogy egy hónap leforgása alatt mennyire leromlott Layton egészségi állapota. Kisebbnek, törékenynek, fáradtak és letörtnek tűnt. Rendkivül sokat fogyhatott és hangja is rekedt, halk volt. Nem mondta el, hogy milyen rákban szenved, később kiderült, hogy talán még ő sem tudja pontosan. Azt sem lehet tudni, hogy esetleg prostatarákja terjedt-e el, vagy valóban egy teljesen más, rosszindulatú daganatról van szó, ami nincs összefüggésben az előző diagnózissal. Layton azt igérte, hogy szeptember közepére, a parlament őszi ülésszak első napjaiban visszatér és csak ideiglenesen adja át a stafétabotot Nycole Turmel québeci képviselőnek.
Ha ez azonban nem sikerül, komoly problémákba ütközhet az erős vezető egyéniség nélkül maradt Új Demokrata Párt. Fenn áll az a veszély, hogy a Thomas Mulcair és Libby Davies közti rivalizálódás egy olyan belső háborúzást okoz, mint amilyen Jean Chrétien és Paul Martin, illetve támogatói között tört ki a kilencvenes években és amely jelentősen szerepet játszott a liberális párt amortizációjában. Thomas Mulcair az NDP québeci áttörése miatt méltatják, ugyanakkor Libby Davies 1997 óta az NDP ikonikus parlamenti képviselője, a párt balszárnyának de facto vezetője.
Layton egyik legfontosabb politikai teljesÃtménye az volt, hogy modern szociáldemokrata pártot próbált épÃteni a kilencvenes évek végére összezsugorodott, maradinak tűnÅ‘, a szakszervezeti vezetÅ‘k kezeiben lévÅ‘ kispártból, mely a munkásokon kÃvül a középosztály és a hazai kisvállalkozások védelmezÅ‘jeként lépett fel. Ezen felül Layton több hangsúlyt tett az NDP környezetvédelmi politikájára.
Amennyiben nem javul Jack Layton egészségi állapota és nem tud visszatérni a párt élére, óriási űrt hagy maga után, melyet nem igen lehet betölteni.
A választási kampány elÅ‘tt Jack Laytont számos riporter is kérdezte arról, hogy bÃrja-e a hadjáratot, hiszen alig épült fel a prostata rákból és a csÃpÅ‘műtétbÅ‘l. Layton, aki a United Church nevű protestáns egyház tagja azt felelte, hogy addig folytatja, ameddig ezt „a jóisten és egy  jó párt lehetÅ‘vé teszi.” Legutóbbi sajtótalálkozóján, felvázolta, hogy milyen Kanadát szeretne épÃteni, amennyiben egészségyi állapota pozitÃvra fordul.
„Reményt és optimizmust szerettem volna hozni Kanada szövetségi politikájába. Jobban törÅ‘dhetnénk egymással. Fiszkálisan felelÅ‘s kormányunk lehetne. ErÅ‘s gazdaságunk lehetne, mely az egyenlÅ‘séggel és a környezetvédelemmel párosul. A békesség támogatója lehetünk a világban. Néhány év múlva leváltjuk a konzervatÃv kormányt és felépÃtjük álmaink, reményeink, értékeink szeretett országát”–köszönt el Layton az újságÃróktól.
És remélhetőleg csak rövid ideig.
Comments are closed