Tavi Weisz kiállítása – Kelet-Európa szelleme Ottawában
Éppen Jim Watson, Ottawa polgármestere beszélt az újonnan felavatott Karsh-Masson galéria előtt amikor megérkeztem Tavi Weisz festőművész One Last Time című kiállítására. Watson mondta, hogy azért nyitottak egy új kiállítótermet a Városházán, hogy a lakosság érezhesse, hogy itt nem csak a politikáról és a bürokráciáról van szó – tehát nem csak bírság, vagy adótartozás kifizetése végett látogathatunk el a Városházára – hanem igazi kulturális központtá alakult, mely a főváros lakosságának kreativitását hivatott bemutatni. De amikor megnyílt a kapú és beléphettünk az új galériába, hirtelen egy egészen másik, lenyűgöző világba csöppentünk.
Tavi Weisz Erdélyben született, a Szilágy megyei Ipp nevű községben. 1999-ben a budapesti Szépművészeti Egyetemen szerezte mesterfokú képzettségét, korábban pedig a kolozsvári Képzőművészeti Akadémián diplomázott. 1999 óta él a kanadai fővárosban.
De amikor beléptem a kiállítóterembe, kelet Európa bonyolult, sokszor tragikus huszadik századja elevenedett fel előttem. Az első festmény egy megrázó ábrázolás Elena és Nicolae Ceausescu kivégzéséről 1989 Karácsonyán. A festmény címe: „Amikor a nappai fény kimúlt az égből.” A festőművész hangsúlyozza, hogy nem elsősorban – vagy legalábbis nem közvetlenül -politikai témákkal foglalkozik, hanem olyan társadalmi jelenségeket igyekszik feldolgozni, melyeket ő is közvetlenül, vagy közvetve átélt. Ilyen volt – például – a kisebbségi sors Erdélyben Ceausescu uralma alatt, a román katonai sorszolgálat és – közvetve – családi traumák és emlékek a Holokausztból. Stefan St-Laurent – az Ottawai Egyetem szépművészeti karának professzora – esszét írt Tavi Weisz legújabb alkotásairól. Szerinte a kiállítás – így együttvéve – az „emlékekből, érzelmekből, álmokból és rémálmokból álló ködfoltszerű összeállítás.”
Tavi Weisz 2002 óta tagja az Enriched Bread Artists nevű ottawai művészeti stúdiónak és kollektívának. Legújabb alkotásaiban az emberi gyengeség és múlandóság fedezhető fel, különösen amikor a huszadik század legtraumatikusabb történelmi eseményei szolgálják a kontextust.
A kiállítást a 110 Laurier Avenue West alatti Ottawai Városházán lehet megtekinteni 2014 január 14-ig, hétfőtől vasárnapig reggel 9 órától 20 óráig. A galéria Karácsony napján is nyítva tart.
9:48 de.
Jól hangzik. Kár, hogy messze van..