Előtérben a badacsonyi szőlőfajták
Eljött Badacsony a világ legszebb helyére és ez a kijelentés cseppet sem túlzás. Írásban is bizonyítható! A UCity Guides útikalauz meghirdette a legszebb kávéházak örökös versenyét. A sok országot átölelő, sok százezer vendégszavazat alapján, 2011-ben, a budapesti New Yorkot választották a világ legszebb kávéházának. A listát azóta is a New York vezeti. (https://www.ucityguides.com/cities/top-10-cafes.html) Ettől kezdve mindenhol ezt a jelzőt használják. Mint már korábban is, 2025-ben szintén itt tartotta bemutatóját a Badacsonyi Borvidék. A rendezvényre ezúttal 37 borászat hozta el legkiválóbb borait.
Ez már a 14. Badacsony New Yorkban elnevezésű, nagy sétáló kóstoló és számunkra ez az év legfontosabb rendezvénye -mondta el Borbély Tamás, a Borbély Családi Pincészet többszörösen kitüntetett borásza. Ide mindig olyan borokat igyekszünk hozni, amelyek most debütálnak. Ha jönnek hozzánk a sommelier partnerek, tudjunk olyan borokat mutatni, amivel ők sikeresek lehetnek az elkövetkező időszakban. Ma a 2023-as évjáratból hordós válogatást, a Rózsakő válogatásunkat és a Szürkebarát válogatást, a 21-es évjáratból két – szintén válogatásra – a Kéknyelű, és a Bácshegyi Olaszrizlingre esett a választásunk. A Rózsakő és a Szürkebarát – mivel ezek még fiatal borok – a gyümölcsösséget elegáns hordóhasználattal és a borvidék ásványosságával fűszerezve mutatják, míg a Kéknyelű adja a szép, megszokott, szikár, férfias karakterét, kiegészítve határozott savérzettel. Ha valaki – a közeledő húsvéti időszakban – halételt szeretne fogyasztani, ahhoz nagyon jól párosítható, egy jó bárányételhez pedig a Bácshegyi Olaszrizling kiváló választás lehet, akár hétköznapi, akár ünnepi asztalnál.
Ha egy borkedvelő, de a borokhoz különösebben nem értő ember bemegy egy üzletbe, miért a Büttner címkés palackot emelje le a polcról? „Mert ez a név egyet jelent a magas minőséggel” – tudtuk meg a Káptalantótiban dolgozó Büttner Borbirtok asztalánál. Főleg tartalmasabb borokat készítenek, ami hozamkorlátozás eredménye, a kisebb termés koncentráltabb, hosszabb életű, kiváló borokat eredményez. A termőhely, a bazalt ásványos minősége nagyon határozottan képes megmutatkozni bennük. A borbirtok érdekessége, hogy ők a helyi szőlőfajtákat részesítik előnyben. Főleg badacsonyi fajtákkal dolgoznak, ilyen például a Vulcanus, a Rózsakő és az Úrréti. Ez utóbbi nagyon ritka, az egész világon összesen két pincészet foglalkozik vele. A Vulcanus, badacsonyi keresztezés, a Szürkebarát és a Budai zöld fajtákból jött létre. Semleges aromájú, nincs saját karaktere, nem túl könnyű, de nem is a legtartalmasabbak közé tartozik. Nagyon sokoldalúan párosítható ételekkel. Ugyancsak helyi eredetű az Úrréti fajta is. Hárslevelű és Tramini keresztezéséből, 1916-ban nemesítették. Kicsit illatosabb, virágos, citrusos aroma jellemzi, zöldséges, vegetáriánus vagy vegán ételekhez, sajtokhoz ajánlható.
Az Illés Borászat 2020-ban alakult, a Csobánc-hegy déli oldalán, 7,5 hektár területen dolgoznak. A Badacsonyi Borvidék nagyon érdekes a vulkanikus altalaj miatt. Három nagy hegy, a Badacsony, a Szent György-hegy és a Csobánc tartozik ide, a róluk származó borok teljesen más jegyeket hordoznak, más aromákat mutatnak. A borászat egyszerű letisztult ábrájú címkét használ, olyat, ami visszatükrözi a badacsonyi bor, a régió lényegét, palackjaikban pedig szép kerek, ásványos, tiszta, jó minőségű bor van. A Holdkő Olaszrizling öregebb szőlőtőkékről a származik, háromszázliteres francia tölgyfahordóban erjesztették, utána közel 10 hónapig érlelik hordóban. Ebből a borból a 2022-es évjárat már 5 aranyérmet mondhat magáénak. Akik Badacsonyban járnak, biztosan meglepődnek, amikor látják, hogy itt három vörösbort is kínálnak. Kékfrankos, Cabernet Franc és Pinot Noir szerepel a választékban.
A Szent György-hegy déli oldalán, 1999-ben alapították a Szászi Birtokot. Itt hét hektárjuk van, de más területekkel együtt, összesen 18 hektáron dolgoznak. Ezen a rendezvényen egy izgalmas Rózsakövet, egy nagyon érett Szent György-hegyi Olaszrizlinget és egy édes desszertbort, a Zeust mutatták be. Boraik érdekességét növeli, hogy az egyik riolit-tufa, a másik bazalt területről származik, eltérő jellegzetességet hordoz. A Zeusról érdemes azt is elmondani, hogy bár édes bor, alkoholtartalma mindössze 9 %. A 120 grammos cukortartalom olyan desszertbort ad, ami megfelel az alkoholfogyasztás mérséklésére törekvő célkitűzéseknek. Minőségével kiemelkedik még az 1923-as évjáratú Olaszrizling, melyet további egy évig érleltek palackban.
Az asztal, ami előtt igen sokan megálltak, olyan névtáblát viselt, melyről elmondhatjuk, beszélő név és valóban a 2 hektár volt a birtok eredeti mérete. Az első évjárat a 2007-es, 2009-ben került piacra, akkor találták ki ezt a nevet. Azóta persze a méret a duplájára növekedett. Ők is a Szent György-hegyen dolgoznak, szinte 80%-ban vörösbort készítenek. Van ugyan Olaszrizling Szürkebarát és Rajnai Rizling is, de a saját telepítésük már kizárólag kékszőlő. A közhiedelemmel ellentétben a borvidékre a filoxéra előtt a kékszőlő is jellemző volt. Az ő kínálatukban a legismertebb a Tabunello, ebből adják el a legtöbbet, hátterében a Sangiovese olasz szőlőfajta áll. Az engedélyeztetése is e pincészet nevéhez fűződik, Olaszországban már a római kor óta ismert. Pinot noir jellegű bort ad, fiatalon pirosbogyós ízek jellemzik, 5 éves kora után elmélyült avar, dohány illatok, ízek mutatkoznak benne. Különösen paradicsomos ételekhez ajánlják. Másik sikeres boruk a Shiraz, mely a legjobban tűri a klímaváltozás nyomán jelentkező nyári szárazságot.
A sok különféle bort kínáló pincészet mellett helyet kapott egy sajtkészítő családi gazdaság is. A Szegi család a Tapolcától 8 km-re fekvő Lesenceistvándon dolgozik. Saját tehenészetükben mintegy 50 állatot tartanak, csak tehéntejet dolgoznak fel. Az érlelt sajtok 8-9 hónapig tartó érzékelésen mennek keresztül, friss sajátjaikat különféle módon ízesítik. Van közöttük natúr, füstölt, színes-borsos, magyaros-paprikás, ez kicsit csípős, lilahagymás, bazsalikomos, vörösboros. Ez utóbbi könnyen felismerhető fekete héjáról. A friss sajtok magas hőfokon, ecetsavas kicsapással készülnek, nincs bennük tartósítószer. A tejet nem forralják fel csak 90 fokra melegítik. Utána fűszerezik, formába öntik, préselik. Az érlelt sajtokhoz a tejet e célra előállított kultúrával beoltják. Sajátjaik boltokban nem kaphatók, borászatoknak, éttermeknek szállítanak.
A Málik -Pince közel 5 hektáros családi gazdaság. A természetességre és a hagyomány tiszteletére törekszenek A szőlőben nem használnak agresszív növényvédő szereket, gyomirtót, a pincében pedig nincs fajélesztő, tápsó, nincs irányított erjesztés. Acéltartály sem használnak. Boraik magyar ászokhordóban spontán erjednek és utána abban is érnek. Többnyire 9-10 hektoliteres, tölgyfa hordókkal dolgoznak, az érlelés ideje 6 8 hónap, de ezt meghatározza a fajta és az évjárat is. Kénből is csak nagyon keveset használnak. A borokat palackozás után még legalább fél évig pihentek. A területük a Badacsony déli oldalán helyezkedik el, kétszázötven-háromszáz méter magasan a tengerszint fölött, a jól ismert Kisfaludi ház környékén. A bazalt alapú kőzetből adódóan boraiknak ásványos jellege van, de a talaj változatossága is beleszól a bor ízvilágába. A rendezvényre több borral érkeztek, közöttük a Kéknyelű, Badacsonyban kizárólagos tájfajta, szépen mutatja a termőhelyi sajátosságokat, sós, ásványos, illata visszafogottabb. A Zeus is badacsonyi származású, az Ezerjó és a Bouvier kereszteződéséből jött létre. Ez utóbbi a mai Szlovénia területéről származhat, nagyon jó cukorgyűjtő fajta, ízgazdag, zamatos bort ad.
A Szent György-hegyen, annak déli, nyugati és keleti oldalán, 7 és fél hektáron gazdálkodik a Nyári Pince. Az Olaszrizling mindegyik területen megtalálható, de jól érezhető eltérés van a különböző helyről származó borok között. A déli oldalon jobban „elégnek” a savak, a nyugatinál inkább megmaradnak, a keleti valahogy a kettő között van. Persze számít az ültetvény kora is. A 2024-es Chardonnay igen jól sikerült, de nem marad le mögötte a Hárslevelű sem. Ez utóbbit általában reduktívan erjesztik és csak utána kerül hordóba. Lehetőleg sokáig hagyják a tőkén, hogy a szemek elkezdjenek töppedni, mazsolás szemek is legyenek közte, melyeknek ízeit a présben áztatással segítik érvényesülni. Acéltartályban erjesztik, és a „zajos” erjedés után kerül hordóba, abban is érlelik körülbelül egy évig.
7:42 du.
Nem a szolokrol, hanem a torok ettermekrol megint. A dokim hivatalahoz kozel nyilt egy uj, Ali Baba nevu etterem. Gondoltam, ha mar legutobb ugy leszoltam a torok ettermeket, ezt kiprobalom.
Rendeltem birkasultet, amit 8 nagy darabban hoztak ki rizsen. Volt hozza sult krumpli is, vegyes salata, valamifele indiai sajt, aminek nem jut eszembe a neve es tahini. Valamint kulon tanyerban hoztak meg egy masik daralt zoldsegkevereket, es egy szep, kerek kenyeret.
Asszem albertai birkahust vehettek, mert az ilyen iztelen, de nem akartam oket azzal cukkolni, hogy legkozelebb az olcsobb uj-zealandit vegyek, de meg az ausztral birka is jobb.
Lenyegeben finom volt, csak mivel a Ramadan vege ota en meg mindig bojtoltem nap kozben a gyomrom kisse osszehuzodott, es bar a rizs 2/3-at meg se birtam enni, majd szetpukkadtam. Jo nagy adag volt.
Alig birtam hazajonni.
Tehat megiscsak van jo torok etterem is.
3:05 de.
hat igen….evek ota akarok birkat enni Karcagon…..ugy nez ki hogy husvet utan meglesz az also felso protezisem es tudok majd harapni…..de lehet hogy majus vegen mar mickey mouse-kozeleben leszek….azert jo oda menni mert covid elott kozel 1.000 – egy ezer – hotel motel inn stb volt ott….most is lehet vagy 800 mert erezhetoen kevesebb a turista – szegenyedes – az ado csalo sri lankai tulajhoz megyek mert ott $ 300 a 7 ejszaka….ha nem csalna adot kb 400 lenne federal state city stb adokkal…sima ugy only cash=kesz penz es nem ad papirt rola hogy fizettem tehat fool proof…..termeszetesen en torzs vendeg vagyok….az uj turistak fizetik az adokat is
12:32 du.
kanadarol kommentelni…https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9054712&la=169427891
9:55 du.
joshua 2025 április 16 3:05 de.
Ajanlanam Argentinat ha mar birka, vagy marhahust akarsz enni. Ha olcsobban akarsz elni ajanlanam Paraguy-t.
joshua 2025 április 16 12:32 du
Ez a site tetszett. Jo latni, hogy meg mindig rengeteg az agymosott kanadai a keleti vegen, es remelhetoleg mind erre a csirkefogora fog valasztani! Engem elvittek tegnap szavazni, tehat elmentem bar tudom, hogy felesleges itt, ebben a varosban. Ezt a Deadmonton csufnev mellett Redmontonnak is hivjak, mert valami miatt a tobbseg meg van gyozodve arrol, hogy minel rosszabb bunozore szavaznak annal jobb lesz a sorsuk. Ezek itt imadjak a kommunista partot, amit a kobor apacak megtevesztese celjabol uj-demokrataknak hivnak.
9:13 du.
Hóligóst
2025 április 19
9:55 du.
@bucika
rövid leszek tramplee csodái szarabbak mint a csilicsalabácsiéi!
Ilonka más néven elonmusk 71% -os eladási hiánnyal küzd és ott karcolják meg az uccán ahol érik, a kóbor kutyának sem kell, MERT SZAR ÉS DRÁGA
BYN szerződést kötött MBS -sel az ottani gyártásra és leszarják mit röfög a tramplee!
a tramplee pénzügyminisztere úgy tűnik szakember szerű{?} és aszongya
az egész kelekótya óvodai homokozó fenntarthatatlan!
nem én mondom!
de a valóság beszólt és röhög
Kína aszongya semmi szüxége sincs süsüsztánra és hiába ordibál az a ribanc a szóvivő, hogy Kínának kell betérdelni mert mi nem fogunk?
senki sem térdel de a süsüsztán mexünik
a többit a te gazdasági guruságod majd elmeséli azoknak akik hajlandók elolvasni
csodálatos Csajkovszkij balettek zenéje a london szimfónikusokkal és Andrée Previn nel
egyébként jól vagy?
6:16 de.
Neztem ma par epizodot a Politikai Hobbistabol a Rumble-on.
Az egyiket majdnem kihagytam, de aztan csak jo volt, hogy megneztem. Ugyanis kiderult, hogy jol sejtettem, amikor korabban azt irtam a baratnomnek, hogy szerintem az USA hosszu evtizedek ota azert ‘hagyta magat atverni’ a kereskedelmi es vam egyenlotlensegekkel, mert billio-szamra akart raonteni dollart a vilag osszes orszagara, hogy aztan a dollar lehessen a vilag egyetlen penze.
Es lam, a musorban egy kozgazdasz megemlitette az ugynevezett Triffin dilemmat. A Triffin-dilemma, más néven a Triffin-paradoxon rávilágít az egységes globális tartalékvaluta létezésében rejlő konfliktusra. Ez a dilemma azért merül fel, mert a világ tartalékvalutájaként szolgáló ország valutájának képesnek kell lennie arra, hogy kielégítse az adott valuta iránti globális keresletet, miközben fenntartja saját gazdasági stabilitását. Lényegében az országnak hajlandónak kell lennie hiányt termelni és dollárt kínálni a világnak, ez azonban a túlkínálat és a valutába vetett bizalom elvesztésének kockázatát hordozza magában.
Itt van egy részletesebb bontás:
A dilemma: Egy tartalékvalutával rendelkező ország (mint például az amerikai dollár) felelős azért, hogy a fizetési mérlegén keresztül biztosítsa a globális pénzügyi rendszer számára a szükséges likviditást. Ez azt jelenti, hogy hiányt kell termelnie, és a világot saját valutájával kell ellátnia.
A probléma: Ha ez az ország leállítja a hiányt és a valutaellátást, akkor a világ gazdaságai likviditáshiánnyal és zsugorodási spirállal szembesülhetnek.
A kompromisszum: Ha azonban az ország továbbra is hiányt termel és ellátja valutáját, akkor fennáll a valuta túlkínálatának kockázata, ami bizalomvesztéshez és potenciális válsághoz vezet.
Tehat jol sejtettem. Tovabba, igy mar ertheto az is, hogy miert vadasznak a globalista urak es elvtarsak Trump-ra es Musk-ra. Ott van felul, hogy miert: „Ha ez az ország leállítja a hiányt és a valutaellátást, akkor a világ gazdaságai likviditáshiánnyal és zsugorodási spirállal szembesülhetnek.”
De Trump kenytelen megis megtenni ezt (nem annyira a vamok erdeklik ot, hanem az egyenlo merteku kereskedelem) mert a Triffin dilemman is tultevo problemak alltak elo a nemletezo hattarhatalom hulyesege miatt. De az tul hosszu lenne most.
4:24 du.
Hóligóst
2025 április 24
6:16 de.
a tréfliről még a triffli paradoxon sem tud okosat kihasalni,
{tudod a namajdénmegaszondom: „exhas” rácsapok és máris kijön némi fing, na ez a triffli}
az a túlkínálat és egyéb sminkek az utonálló rablón az csak annak eltakarása, az összes és bármilyen úgynevezett importyát ingyen kaptya!
kezdődött a marshall „segély”-jel szeméttelepek helyett , meg nagykohók helyett elküldték EU ba, a 411-es gőzmozdonyok ennek eklatáns példái de sokáig megállták a helyüket mert a süsüsztán gondoskodott róla, a KGST ben ugyanúgy mint az általa alkotott nyugateurópai szeméttárolóban megvegyék drága $-rt az „áruit”
{a marshall volt a mézesamadzag ha ez ilyen kedves a többi sem lehet csapda}
azaz túlárazva azaz a csereérték már zero értékkel járult hozzá a büdzséjükhöz ami usque 75 év alatt „csak” 36 billióra náluk trillió ra adódott és most, hogy
a világban valós versengés indult meg és mindenki más valós értéket termel mint Lesotho is a farmereket amit ez az észkombájn alaposan megvámolna?
ha annyiért el tudná adni… csináltak egy sztadit arról hogy a süsüsztán népe hogyan viszonylik a kamatos kamatok kiszámításához, eredmény senki sem tud semmit ott basszák át a palánkon ahol tuggyák, de az inflációra rá kellett jönnie, és paffá vált mint a rongysárkány a süsüsztán jelképe, még a vámok szenátorok agyában sem világosodtak meg
de most a csinnbummcirkusz folytatódik és a leégés is
nekem úgy tűnik, hogy ez a seggfej és seggbuta tramplee sem képes felfogni, hogy az a délibábja, hogy:
visszaédesgesse az elmenekült termelő egységeket akkora válságot okoz, amit a FED letérdel és imára hol a krematórium kulcsa felkiáltással
mert ugye magasabb bérek magasabb árak ez felfelé pörgő spírál aminek nincs vége hacsak valami kondorkeselyű el nem csípi vagy elmegy a „zűrbe”
és a zűr marad meg a tramplee hamvai