Montreálban választottak, Torontóban buktatnak polgármestert
Kanada két legnépesebb városa egyik válságból zökkent a másikba az elmúlt év folyamán. Montreálban két polgármester volt kénytelen lemondani az elmúlt hónapok alatt, mivel mindkettő nevéhez súlyos korrupciós ügyek tapadtak. Torontóban pedig a város ikonikus ultrajobboldali polgármestere bizonyítottan kokaint használt, illetve alvilági figurákkal (pontosabban: drogdílerekkel) állt kapcsolatban. Montreál éppen egy hosszú, sötét, az önkormányzat és a mafia összefonódásairól szóló epizódot igyekeznek lezárni az által, hogy Denis Coderre-t, egy volt liberális minisztert válaszottak meg polgármesterként. Torontóban pedig vasárnap szólalt meg először Rob Ford azután, hogy a város rendőr főkapitánya leszögezte: előkerült az a videóbizonyíték, mely erősen arra utal, hogy a jobboldali polgármester kokaint használt.
Győzött az egykori liberális bevándorlásügyi miniszter Montreálban
Az 50 éves Denis Coderre – az előző szövetségi liberális kormány bevándorlási minisztere – vállalhatja magára azt a kihívást, hogy leszámoljon Montreál városházán a Charbonneau vizsgálóbizottság által feltárt mértéktelen korrupcióval. Coderre szinte az egész életét a politikában töltötte. Csupán 19 éves volt amikor belépett a Liberális Pártba és 16 éven keresztül a kelet-montreáli Bourassa választókerület liberális parlamenti képviselőként tevékenykedett Ottawában. Coderre-nek komoly konzervatív kihívója nem is volt az önkormányzati választáson (igaz, a pártpolitika nem játszik annyira prominens szerepet önkormányzati szinten mind a tartományi, vagy szövetségi választásoknál) e helyett viszont a szociáldemokrata-zöldpárti Richard Bergeron Projet Montréal nevű pártjával, illetve Mélanie Joly-val (egy 34 éves liberális párti aktivistával) és a 71 éves Marcel Côté középpárti, montreáli üzleti körök által támogatott technokrata közgazdásszal találta szembe magát. A Bergeron-féle kemény baloldal szerint Coderre, illetve az önkormányzati privatizációt támogató Côté az „establishment” jelöltjei, miközben Bergeron és Joly ketten képviselik a balközép változást.
Végül Coderre 31%, Joly 27%, Bergeron 26%, és Côté 13%-ot szerzett a polgármesteri választáson. Ezzel az eredménnyel Coderre lett Montreál 44-ik polgármestere. A 65 képviselőből álló montreáli közgyűlésben 27 mandátumot szerzett Coderre, vagy a Coderre-rel szövetséges erők és ezzel kisebbségből lesz kénytelen kormányozni. A markánsan baloldali Bergeron Projet Montréalja második helyen van 22 mandátummal, míg Côté Coalition Montréal pártja 5 hellyel rendelkezik. Joly csapata összesen 3 képviselői-helyet szerzett. Bergeron egyik sikeres jelöltje az Outremontban induló Mindy Pollak, aki ezuttal a montreáli közgyűlés egyetlen haszid politikusa lesz. Két helyet szerzett a közgyűlésben Claude Dauphin, Lachine kerület polgármesterének pártja, aki éppen Lachine Montreáltól való leszakadása mellett kampányolt. Referedumot ígért a helyieknek Lachine függetlenségének visszaállításáról. A választási részvétel Montreálban 42 százalék körül alakult, ami marginálisan magasabb a 2009-ben tapasztalt 39 százalékos részvételhez képest.
A 2011 októberében Québec előző liberális kormánya által felállított Charbonneau vizsgálóbizottság fényt derített az építőipar és szervezett bűnözők kapcsolataira, valamint e kapcsolatokra épülő önkormányzati szerződések és pályázatok kiosztására és pártok finanszírozására. Gérald Tremblay montreáli polgármester 2012 novemberében mondott le, miután kiderült, hogy a polgármester pártja anyagi hasznot húzott abból, hogy a városháza egy maffia-kartell vezetőivel írt szerződést csatornázási munkák elvégzésére. Utódja, Michael Applebaum pedig júniusban mondott le, miután letartóztatták és 14 ponton vádat emeltek ellene. Montreál legnépesebb elővárosában – Lavalban – letartóztották Gilles Vaillancourt polgármestert 2013 májusában. Gengszterizmus miatt emeltek ellene vádat.
Coderre első polgármesteri feladata a szakszervetekkel történő kemény egyeztetésekhez fűződhet, ahol potenciális megszorításokról tárgyalhatnak a liberális jelölttel aligha felhőtlen kapcsolatokat ápoló szakszervezeti vezetők. Az csak nehezíti Coderre helyzetét, hogy az elmúlt években a montreáli önkormányzati büdzsének csaknem 30 százalékát emésztették fel korrupciós-gyanús ügyek és ezzel a háttérrel bonyolult lesz a várható megszorítások elfogadtatása. Coderre jelezte, hogy megválasztása után minél hamarabb létrehoz egy általános vizsgálói (Inspector General) posztot. A korrupciót visszaszorítani hivatott tisztviselő Montreál közgyűlésének felelne.
Torontóban romokban hever a polgármesteri hivatal tekintélye
A torontói rendőrség főkapitánya szerint előkerült az a videó, aminek eltűnéséről a KMH is írt júniusban, és mely felvétel Rob Ford polgármester kokain használatát, illetve alvilági kapcsolatait bizonyítja. Ford eddig hevesen tagadta az ellene felhozott kokain-vádakat, sőt: azt is tagadta, hogy egyáltalán létezik ilyen videóbizonyíték. A baloldali The Toronto Star című napilap lejárató kampányának titulálta az újság által először nyilvánosságra hozott videóról szóló riportot. Miután Bill Blair rendőr főkapitány elmondta, hogy „csalódott” a polgármesterben és, hogy kezükben van a videó, Ford három napon keresztül kerülte a nyilvánosságot. Vasárnap viszont végre megszólalt egy rádióműsorban, ahol bevallotta, hogy „hibákat” követett el, de ennek ellenére nem áll szándékában lemondani.
„Barátaim, elsőként vallom be, hogy nem vagyok tökéletes. Hibákat követtem el és most annyit tudok tenni, hogy bocsánatot kérek”–nyilatkozta Ford vasárnap. Az által említett hiba két olyan rendezvényhez fűződik, ahol ittasan jelent meg. A kokainhasználatát viszont nem kommentálta. „Ha valami törvénytelent tettem, akkor tartóztassanak le!”–üzente a polgármester Blair főkapitánynak. „Nem vagyok kokain-függő, nem vagyok drog-, vagy alkohol-függő sem. De szeretek egy-két pohárt elfogyasztani? Persze, hogy szeretek!”–mondta a polgármester. De legfontosabb szövetségesei – köztük a jobboldali Toronto Sun című napilap szerkesztősége – lemondásra szólították fel. Ford viszont úgy látja, hogy fiskálisan konzervatív politikája miatt ő lenne Torontó történelmének legjobb polgármestere. Azt azonban elismerte, hogy viselkedése miatt bocsánatkéréssel tartozik a polgárok felé, ugyanakkor továbbra is azt gondolja, hogy igazságtalanul támadta a baloldali média.
Vissza Montreálhoz – És vajon mi történt a KMH-nak is interjút adó Warren Budning-gal?
Olvasóink emlékezhetnek arra, hogy lapunknak nyilatkozott Warren Budning, Hampstead városának 5. számú választókörzetének képviselő-jelöltje, aki egy antiszemita támadás áldozata lett. Körülbelül 60 választási plakátját rongálták meg horogkeresztekkel, hitleri bajuszokkal és a „Heil Hitler” náci köszöntéssel a zsidó többségű montreáli elővárosban. Végül a fiatal, politikai újonc Budning diadalmaskodott a nála tapasztaltabb ellenfele fölött. Budning 1079, Ari Kugler (a győztes ellenfele) pedig 846 szavazatot kapott. William Steinberg viszont folytathatja a polgármesteri poszton miután kiütötte Budning szövetségesét, Bonnie Feigenbaum-ot.
Ahol nem is volt kihívó…
Néhány montreáli elővárosban egyetlen kihívója se volt az éppen regnáló polgármesternek, illetve kerületi képviselőnek. Ennek köszönhetően az angol többségű Westmountban Peter Trent győzelme körül nem volt kétely. De a szintén angol többségű (és jelentős magyar zsidó kisebbséggel rendelkező) Côte Saint-Luc-ban is úgy folytathatja Anthony Housefather polgármester, hogy nem volt ellenfele. Côte Saint-Luc 4. számú választókörzetében Steven Erdelyi győzött. Kihívója nem volt a magyar származású, héberül is folyékonyan beszélő jelöltnek.
12:59 de.
(y) Részletes és jó a cikk, Chris!! 🙂
2:08 de.
a toronto-i események megosztották az egész várost és olyanokat is véleményalkotásra késztettek akik korábban nem is érdeklődtek…a különféle lobby érdekek ütközése a városháza és ez nem előnyös a városnak és az sem, hogy agyon politizálják a napi életet ahelyett, hogy a választók érdekeit néznék
5:18 de.
Montreáli jelöltekhez egy torontói megjegyzés (a la USA):
Would you buy a used car from these guys… (Én nem !)
A bájos, intelligens Mélanie kenterbe veri a furcsa fiukat!
6:39 de.
majd ti kommentelitek:
http://nol.hu/belfold/a_kozigazgatasban_dolgozoknak_vizsgat_kell_tenniuk_nemzettudatbol?ref=sso
hát nem szép és örökbecsű?
12:07 du.
Igen tiszteletlen dolgot mondok most, elnézést: kedvenc magyar vicc-sorozatom: az agressziv kismalac figuràja jut eszembe mindig,amikor az ujonan megvàlasztott montreàli polgàrmestert nézem( Coderre )… nem is annyira kicsi pedig…viszont agressziv.
12:11 du.
marcus aurelius
2013 november 4
5:18 de.
Egyetértek.Ő az egyetlen szinpatukus figura a négyes jelőltből.
12:14 du.
rodeo36
2013 november 4
6:39 de.
Mi köze a betett linknek a cikkhez?
Hál Isten, itt NEM érdekel senkit a Népszabadság…..
2:19 du.
rodeo36
2013 november 4
6:39 de.
Rodeo harminchat,haliho:
rà se rànts, amit a kedves Figyelö irt, ö csak a sajàt nevében deklaràl : én pl. olvasok mindent, -pontosabban majdnem mindent: pl.a cikkedet amit ide betettél elolvastam.
De nem kommentàlom, nem baj,ugye?
-Kérded: a vàlasztok érdekei? Jo vicc…
—Ez a Melanie nöi hölgy:aki elöbukkant valahonnan: miböl is lehetett tudni, hogy intelligens? Jol lehetett fényképezni. À la Layton…
Fiatal és föleg bàjos politikushölgyekröl: pl. Mme Marois is bàjos, fiatal szimpatikus és intelligens volt….nameg ràmenös — de én nem szimpàtia alapjàn szavazok.
Még nem néztem utàna pontosan, de siralmas volt a szavazok arànya -résztvevése –
-M.Aurelius:én sem vennék egyiktöl sem hasznàlt autot…és ha csak autorol lett volna szo, -de legyünk 1 kicsit optimistàk.
A cikk viszont, amit Christopher irt, nagyon alapos és jo.
3:16 du.
Annamaria
2013 november 4
2:19 d
Annamária, kicsit utána kell nézni kik voltak a jelőltek . Pl. Melánia ügyvédnő, azonkivül, hogy intelligens és kellemes ember.Elég szerény és nem volt sok publicitása.
A volt emigrációs miniszterről ezt nehéz elmondani, aki nyert.
3:20 du.
Nos ehhez nem tudok és nem is karok hozzászólni,mert én itthon élek,erről a kintiek jobban és hitelesebben értesülnek,persze kinek mi a hiteles?……
Az ,hogy Annamaria ezt az oldalt olvassa ugye nem jelenti,
azt,hogy ő hitelesebb mint Figyelő aki esetleg másikat….
Gondolom mindketten kint élnek ,ők jobban tudják,meg ugye az
is erősen pártfüggő,mit nyilatkoznak!
11:39 de.
Nos, a montreali polgármester választáson, az itteniekre gondoltam, akik matematikai számításokkal bizonygatják, hogy a Fidesz nem jött be nagy többséggel mert kevés ember ment el szavazni. A montreáli szavazók száma százalákban a vasárnapi választáson, 43 % volt, feltűnően soknak találta a helyi újság, a legutóbbi választáskor a lakoságból csak 39 % ment el szavazni! Ennek a “tömegnek” a szavazata szerint, a nyertes polgármester jelőlt 32 %-al vezet a második helyezettel szemben, aki csak 26.5%-ot kapott.
Igen tanulságos…..a magyar választásokra tekintve.
(Áthoztam a másik topikból, ha valaki azt nem olvasná))
2:42 du.
Namàrmost:
-egyrészt kedves Figyelö azt irod: hogy a legszimpatikusabb volt a Mélania.
Ergo: a szimpatikusrabbra kell szavazni?
-Màsrészt kioktattàl,hogy utàna kell néznem:hàt kezicsokolom:én utànanéztem, mert nekem nem elég,ha egy jelölt szimpatikus -csinos- fiatal – egyetemet végzett -és akàr fehér lovon lovagolhatna be Montrealba: én akkoris megnézem, ki is ez a személy,mit csinàlt azelött,milyen programot hirdet meg az elkövetkezendö évekre,még mielött szimpatikus megjelenése levenne a làbamrol.
Melanie Joly egyik nyilatkozata volt: idézem:
„«Le conflit étudiant a été très mal géré par le gouvernement, il y a un problème de dialogue et de paternalisme. La jeunesse a besoin de se faire respecter dans ses revendications», mondà.
Itt az utalàs a diàkok törés-zúzàsba torkolló utcai ramazurijàra: amit Melanie a kormàny nyakàba varrt.
-Nekem màs volt a véleményem azokrol az eseményekröl. És ugy emlékszem Te sem nézted rózsaszin szemüveggel az eseményeket és nem a kormànyt hibàztattad. Ebben annak idején egyetértettünk.
Tovàbbà: „In the spring of 2013,Joly served as chief organiser of Justin Trudeau’s leadership campaign for the Liberal Party of Canada during the 2013 leadership election.”
Ezek utàn nem sokkal: mily érdekes:
„On June 17,2013:she announced her candidacy for Mayor of Montreal under the Le vrai changement pour Montreal -groupe Melanie Joly banner.”
Gemütlich!
Érdekes „véletlenek” jöttek egymàs utàn.
Mint màr emlitettem:nem hiszek a véletlenekben.
Különös tekintettel a politikai élet piszkos fogàsait szem elött tartva.Ja, és én nem vagyok amugy a Liberàlis Pàrt nagy hive:plàne ezzel az ifjú titànnal az élén.
Kéz kezet mos, vagy egymàs hàtàt vakargatjuk: de ez nagyonis hümmögésre késztet engem.
Melanie plakàtjai viszont mindenütt kint voltak, és ami igaz-az igaz: tanitani lehetne ahogy megkomponàltàk:képileg is zseniàlis volt,meg a szloganja is.
Egyszoval:én készültem a vàlasztàsokra, nemcsak néztem:olvastam is.
Mindenkiröl,a jelöltekrôl: amit csak publikàltak,elolvastam;mérlegeltem.
Nem kellene àllandoan kioktatnod: lehetne beszélgetni simàn, egyszerüen is,nem?
A szavazàsi aràny szerintem szànalmas. De:természetesen elfogadom,ez van.
A vigaszom csak annyi, hogy ha nem dolgozik rendesen Coderre, akkor megbuktatjuk. Irgum-burgum.
Az ellenzék jó és erős, a szàmonkérés nem fog elmaradni.
Ennyit a cserebogarak halhatatlansàgàrol.
—-Amugy:megnézted-e màr azt a filmet, amit ajànlottam? Nem? Igen? ha igen:hogy tetszett??
12:15 de.
Igazad van Annamária, mert sok olyat tudsz és vettél észre a hölgyről amit én nem.
Elnézést a „kioktatásért”:
Talán egyik oka,hogy felületes voltam, mert az idén már Cote St.Luc-ban lakom, így a montreali polgármester választás nem éríntette közelebbről.Új lakónegyedben szavaztam.
Szégyenlem, de nem emlékszem mi volt a film, amit ajánlottál.Ezért nem is néztem meg.
5:23 du.
Figyelő
2013 november 7
12:15 de.
Kedves Figyelö, nem probléma. Beszélgetünk, gondolatokat cserélünk,gondolatokat megosztunk.
A film, amit ajànlottam, Pasolini:The Gospel According to St.Matthew,itt 1 jelenet a youtuberol,ott megtalàlhatod az egész fimet is, megnézésre. Engem nagyon megragadott, amugy ez az egyetlen film Pasolinitol, amit szeretek.A többi filmje,sajnos, nagyon irritàlt.
http://www.youtube.com/watch?v=MzT6Lwj1yhA