Hol a kampány? Koncepciótlanság az ellenzéki oldalon…

2013 december 9 9:14 du.16 hozzászólás

Négy és fél hónap múlva urnák elé vonulhatnak a magyar szavazók, közöttük most először az a több mint 78 ezer határon túli magyar aki már benyújtotta a Nemzeti Választasi Iroda névjegyzékbe vételi kérelmét. Meglepő, hogy ennyire közel kerülve a szavazáshoz, mennyire koncepciótlannak és koordinálatlannak tűnik a demokratikus ellenzék. És a komolyabb koncepción felül, koherens, szavazókat felrázni hivatott tematika, illetve kampányüzenetek is alig vannak. Gyurcsány Ferenc megszokott hiperaktivitásán kívül, valahogy úgy fest, hogy a Magyar Szocialista Párt és az Együtt 2014 úgy gondola, hogy ketten megállapodtak, jó munkát végeztek, most kicsit pihenhetnek. És ez a taktika talán érthető, ha tényleg azzal a mentalitással vágnak neki a választásnak, hogy 2014 már elúszott és a cél leginkább az eddigieknél erősebb ellenzéki jelenlét megteremtése. Csakhogy ezzel nem csak a bizonytalan szavazókat nem hozzák lázba, de még az elkötelezettek is meggondolják, hogy megéri-e felállni a vasárnapi ebéd asztalától április 6-án.

The evil star of disarray / Muhammad Uzair Qadri

The evil star of disarray / Muhammad Uzair Qadri

Az MSZP októberben elfogadott Igazság, biztoság, szabadság, jólét című programja megadja a kampány hangulatát egy maroknyi közhellyel. „Igazság, biztonság, szabadság, jólét – meggyőződésünk szerint ezekre építve tehető  jobbá a világ”-áll a program első bekezdésében. Igaz, később jönnek azért specifikumok (például: tandíjmentes felsőoktatás, az idegennyelv oktatás erősítése, progresszív adózás, melyben „a gazdagok többet fizetnek majd” és az álláskeresési járadék folyósítási idejének emelése három hónapról kilenc hónapra), de nem látok tágabb stratégiát, sem pedig kampánykoncepciót arról, hogy miként lehetne hatékonyan kommunikálni a lakosság felé azt, hogy a 2004 és 2010 közti periódushoz képest az MSZP hitelesen balra igyekszik fordulni. A programjukat olvasva, szinte úgy tűnik, hogy csokorba gyűjtötték az összes klisét, amit baloldali politikusnak illik elmondani, de nincsen meg az eszköztár, melyen keresztül ezt hatékonyan kommunikálni fogják.

A Demokratikus Koalíció is előállt programjával. Az ő esetükben legalább elmondható, hogy hangsúlyt fektetnek annak kommunikálására és terjesztésére. A gond talán inkább azzal van, hogy a DK programja szintén régi közhelyekkel operál, bár az ő esetükben nem echte baloldaliságukat próbálják bizonyítani (az MSZP-től és még az Együtt-PM-től is jobbra állnak számos kérdéskörben), hanem azt, hogy mennyire „európaiak.” Feltehetően az eléggé amorf „európaisághoz” tartozik az euró bevezetése 2020-ban és a kötelező kétnyelvű (elsősorban magyar-angol) oktatás valamennyi elemi- és középiskolában. Érdemes megfontolni, hogy Svédországban – például – miért nem tervezik az euró bevezetését, miközben a Maastricht-i Egyezmény erre kötelezné őket? 2003-ban referendumot tartottak az euró bevezetésének ügyében és a lakosság 56 százaléka a csatlakozás ellen szavazott.

Bár a magyar gazdaság kétségkívül könnyen sebezhető és az is elképzelhető, hogy nagyobb támogatottsága lenne az eurónak Magyarországon mint Svédországban volt 2003-ban, mégis valamelyest elitista a DK hozzáállása ez ügyben, de a kétnyelvű oktatás területén is. Mintha nyugati, modern és európai elkötelezettségét próbálnák mindezzel bizonyítani, miközben ezt leginkább a szabadelvűség, az emberi jogok tiszteletben tartása területén kifejtett véleményekkel és cselekedettel tehetnék egyértelművé. Ráadásul a kötelező kétnyelvű oktatás valamennyi intézményben nagyon erőltetett próbákozásnak tűnik. Nem csak a tanárok képzése (annak hiánya) okoz problémát, de éppen a nyugati baloldalon okoz gyakran aggodalmat az angol nyelv terjedése, különösen amikor ez a helyi nyelvek és kulturák hátrányára történik. A kanadai Québec tartományban például elképzelhetetlen lenne, hogy bármelyik politikai erő azt javasolná, hogy valamennyi francia elemi és középiskolában francia helyett angolul tanítsanak minél több tantárgyat. Pedig puszta pragmatikus szemszögből nézve akár logikus lépés is lehetne egy olyan társadalom részéről, melynek hivatalos nyelvét csupán kétszázaléknyian beszélik anyanyelvi szinten Észak-Amerikában. Mégis: bal és jobboldalon egyaránt értékelik a francia nyelv védelmezését az „angolszáz tengerben”.

A kétnyelvűségen kívül, a DK még előállt néhány témával, melyek leginkább arra alkalmasak, hogy a kispártra felfigyeljenek, még akkor is ha szinte nulla az esély arra, hogy ezeket a terveket megvalósítsák…és még akkor sem, ha a demokratikus ellenzék kormányra kerülne. Ilyen például a Vatikáni Szerződés felmondása, a „számítógép minden diáknak” féle szlogen és a köztelevízió megszüntetése. Ez utóbbi például kimondottan furcsa terv egy baloldali párt részéről. Az állástalanná tett több száz dolgozóval mit kezdenének? És hogyan teremtenének platformot olyan hazai kulturális programok számára, melyek nem jelennek meg kereskedelmi csatornákon?

És a programnak van olyan része is, mely kissé kirekesztő: „Csak azok dönthessenek arról, hogy miként élünk hazánkban, akik magyar állampolgárnak születtek…” Bár itt leginkább az új határon túli magyar állampolgárokra gondolnak, megfeledkeznek arról, hogy az „európaisághoz” az is hozzátartozik, hogy egyre nagyon arányban élnek a tagállamokban bevándorlók. Ők bizonyára nem születtek magyar állampolgárnak, mégse kéne idegenként kezelni őket és a születéshez, illetve származáshoz kötni a magyarságot.

Szóval kanadai szemszögből nézve, eléggé kilátástalannak tűnik a helyzet. Van egy balra forduló MSZP, mely gyakran a leggagyibb balos szövegeket karolta fel egész hirtelen és van a DK, mely még mindig azt az EU-fóriát képviseli, mely 2004 májusában talán indokolt volt, de ma már elvárható lenne egy kissé árnyaltabb fogalmazás és politika. És természetesen ott van az Együtt 2014, mely még mindig keresi identitását és politikai hangját.

Négy hónapjuk van valahogy összehangolni és tematizálni a felettünk lebegő kampányidőszakot. Ha ez továbbra sem sikerül, még akár megerősödve kerülhet ki a választásból a jobboldal.

16 hozzászólás

  • Noszticzius Judit

    Nagyon szerintjunk,hogy KELL TÖBBES százalékos baloldali pártokra az összefogásért,akkor nagyon vidáman és nagy örömmel viselkedjünk 🙂 🙂 !!!! Ha jobboldali támogatók szavaznak többes százalékos Fidesz-KDNP-re + jobbikra,akkor én talán fogok hisztizni vagy tragikus lenni???? 🙁 🙁

  • marcus aurelius

    CA
    A választásig már nagy valószinűséggel négy hónap sincs!
    Az, hogy a helyzet ilyen lett, abban egy hangyányit a KMH is benne van… Tág teret adott a (gyakran nivó alatti) DK-s kommentelőknek, engedte futtatni a sodródó Bajnait, s engedte lesajnáltatni a pártját modernizáló, megújitó Mesterházyt. (A gyakori alpári hang pedig a jobbikosoknál vitte fel a vérnyomást.)
    Köszöntöm, MA

  • ne komolytalankodjon, MA! túlértékeli a KMH szerepét, az pedig, hogy ki DK-s kommentelő, beláthatja, nincs módjában beazonosítani.
    ami pedig a helyzet alakulását illeti: a hazai olvasóink nem miattunk fognak ide, vagy oda szavazni. ami pedig a diaszpórát illeti: eddig 77 ezer határon túli magyar regisztrált. bakfitty, semmit nem fog eldönteni a szavazatuk, még az sem, hogy ebből romániában 35 ezren szeretnének szavazni, még akkor sem, ha az összes romániai import magyar fidesz hívő. amúgy az USA-ból 350, Kanadából 260, Ausztráliából – ejnye, jimbo, bocskais barátom, csak ennyire futja? – regisztrált eddig, hogy szavazni kíván. cserébe csak pártlistára szavazhatnak, ami max. 2-3 listás mandátum kiosztását folyásolhatja be. a parlament meg 199 fős lesz.
    szóval, miről is beszélünk?
    túl van lihegve ez az egész. se a kettősök, se a diaszpórában élők az ég egy adta világon semmit nem számítanak az itthoni hatalmi játszmában.
    e tárgyban a fidesz is rendesen elkalkulálta magát, különösen, hogy rendesen megnehezítette a határainkon túl dolgozó magyarok voksolását.
    többet bukott, mint amennyit nyert. persze, ez lehet tudatos is, hisz az 500 ezer, külföldön munkát vállaló nem igazán fidesz-fan. így legalább ennyit kizártak a véleménynyilvánításból, így majdcsak tovább legelhet a jobboldali birkahad.

  • Georgina Bojana

    Most még egyelőre nagy katyvasz az egész. Kíváncsi vagyok, hogyan mászunk ki ebből az egészből?
    Reménykedek, hogy jól! 🙂
    Reménykedek.

  • Szerencsére legalább itt megengedett a hozzászólás a DK-s és mások részéről is!
    Viszont vitatkoznék néhány dologgal. A DK azon igénye, hogy azok szavazhassanak Mo-ról, akik helyben élnek lehet reális elvárás, de ma a diktatúránk választásirendsze-torzítási kísérlete révén a megvásárolt szavazókkal próbálja ezen úton is elcsalni a választásokat.
    Is itt most Ille Istvánnal is vitatkoznom kell, hiszen egyáltalán nembiztos, hogy 1-2 szavazat múlik rajtuk, de ha csak annyi múlna, akkor is nem mindegy, hogy egy közel szavazategyenlőségnél az hova számít. Akár a kormányzati pozíciót is eldöntheti. És ez még duplán torzít, hiszen ha elveszünk 2 mandátumot a demokratikus oldaltól, és a diktatúrának adjuk, akkor a különbség 4 lesz!
    Szintén előre elcsalása a választásoknak, amikor a félmillió neoemigráns szavazati lehetősége el lett lehetetlenítve! Kvázi ki lettek cserélve a külhoni megtévesztett hálálkodó magyarokéra! Ők még igaz, hogy vagy 70ezren regisztráltak, de áprilisig bármennyien tudnak. Sőt, a szavazáskori x-elésük mikéntje sem ismert, ill. már most fltételezhető jogosan, hogy a szavazataik titkossága sérül, és a szállításkor, begyűjtéskor a kicserélésük, rezsimkomformizálásuk valószínűsíthető, ill. simán kicserélhető, valamint tetszés szerint a fideszes választási bizottság által elcsalható, átírható, érvényteleníthető, sőt egyszeri általuk tartott újraszámlálás után azonnal megsemmisíthető!

    A választási csalások előre megvalósítása, ill. feltételének megteremtése már predesztinálja a végeredményét is, hiszen a számtalan beépített csalási lehetőség közül az igényeik szerint a megkívánt mennyiségben dőzsölhetnek, válogathatnak közülük, tehát a rezsim minden eredménye megkérdőjelezhető, illegitim!

  • nem szavazat, mandátum. lényegtelen, hogy akad fél millió újramagyar, annak szavazási szándékáról halovány szellentése sincs orbánéknak. állítom, még az igen tisztelt jubileumi böjte atyáéról sincs. a hála nem politikai fogalom – csak a fidesz tányérnyalóinál.
    ellenben egy tábor kétségtelenül gyarapodni fog, már, ha a kettősöket is beleveszik a statisztikába: a másik félmillióból, akik csak ugródeszkának használják a magyar útlevelet, és kitántorognak a lajtán túlra, megállás nélkül átrobogva az „őshazán”. na, azok se fognak a fideszre szavazni.

  • Georgina Bojana

    István! Remélem jóslatod beválik 🙂
    Jómagam reménykedem egy jobb jövőben, egy jobb világban!
    *
    Az is igaz, valamelyik este a barátaimmal – konferencia beszélgetésben – jól kitárgyaltuk, az ötvenes évek SEM, de az azt következő évek SEM voltak gondtalanok.
    *
    Élénken él bennem, amikor vidéken a DédAnyámnál Bojanánál aprócska gyerekként „teleltem”. Csodásan éreztem magam, egészen addig, amíg meg nem verték a kaput az agitátorok. A szobába benyomultak, hangos szóval, erőszakosan kiabáltak szegény DédAnyámmal, hogy írja alá az „önkéntes és dalolva belépését a téeszbe”. Ez azt jelentette, lemond a csodásan zsíros földjéről, az egyben lévő hatalmas tagokról. A megélhetéséről, a mindenéről. Először nem akarta aláírni, még hangosabbak voltak, még erőszakosabbak. No nem bántották, de látszott, AZOK előtt semmi sem volt szent, egy idős asszony egy félősen bújó kislánnyal (ez voltam én).
    Nekem aztán brekeghettek az önkéntes téesz-tagságról, szavukat nem hittem. De milyen érdekes, akkor is ott voltam, amikor a padlásról lesöpörték a diót, a kukoricát a csűrből, a kolbászokat az ágról az éléskamrában. Mindent vittek, SZÁMLÁT UGYE NEM ADTAK!!!! Bárkié volt az, gondolom a nagyobb rész a fosztogatóké, a maradvány a szegényeké. Csak azért, hogy igazolják magukat.
    *
    Itt „még” nem tartunk, de nem is akarnám, hogy visszatérjen az a rendszer. Pocsék volt.
    *
    No meg a külföldre menetel? Megszabták ki, mikor, hányszor és hová mehetett? Mint egy kalickába zárt madár, úgy éltünk. Nekem szerencsém volt, 3 útlevelem is volt. Mondhatom, kivételesként éltem. De a többség?!
    Most mehetnek az emberek össze is, meg vissza is. Munkát is vállalhatnak, más országokban akár diplomásként mosogatói munkakörben.
    Miért?
    A nyelvtanulás még mindig „setét lyuk” a magyar kulturában. Akiknek van papírjuk arról, hogy tudják a nyelvet, amikor külhonba mennek, szembesülnek az igazzal: nem. Úgy pedig magasan kvalifikált munkát nem tudnak bevállalni, elvégezni. Pláne, hogy nem ismerik a szaknyelvet, a minden szakmának a zsargonját.
    No, most itt tartunk.
    *
    De hogyan is lesz tovább?
    Erre vagyok kiváncsi, hogy szó ne érje a házat. Már megöregedtem 🙂
    Nincs mit veszítenem kíváncsiságom miatt.

  • Georgina Bojana
    2013 december 10
    10:39 de.
    Kedves Georgina!
    Érdeklődéssel olvastam régi emlékeit, dédanyja szenvedéséről és gyerekkori tapasztalatáról.
    Együttérzek, mert hasonlót éni átéltem.
    Amit az új kivándorlókról írt, azzal is egyetértek, mert valóban nyelvhiány miatt, csak alantas munkát kapnak az új kint élő magyarok.
    Ami a mai kormány, magyar állampolgársági megmoszdulásáról viszont más a véleményem. Azok nem ÚJ bevádorlók, azok vagy erdélyi, fel és délvidéki magyar származásuak, akik külföldön éltek.
    Úgyan így, a ma külföldön több évtíede élő magyarok is, akik valami ok miatt elhasgyták hazájukat, de Magyarorszgon születtek, szüleik, nagyszüleik magyarok voltak. Ezeknek a kettős állampolgárság is hiteles, járulék.Hogy majd a választáskor kire szavaznak, az 4 hónap mulva eldől.

  • Nakéremszépen.
    Öszefoglalom a szitut :
    Szeretném Ferit látni a hatalomba , mert már baromi régen gyurcsányoztam egy jó kiadósat.
    Most ugyebár nem sok értelme lenne , Mosthatolmonlévőt meg nem venném a számra. nem nyújt nekem igazi élvezetet a szapulása.

  • Én nem szőrözném egyelőre a DK programpontjait, mert a részletes kidolgozás még csak most kezdődik.

    És amikor ezekről a pontokról beszélünk, nem szabad elfelejteni, hogy milyen közegben születtek. Ha egy normális demokráciában lennénk, én is vitatnám a köztévé megszüntetését. De arra a propagandaeszközzé silányított valamire, amit köztévének hívunk Magyarországon, ebben a formában tényleg semmi szükség. Közpénzen folyik a Fidesz agit-prop, minden szinten, minden műsorban. Amennyibe ez kerül, abból lehetne jobb tévét is csinálni, és tudtommal ez is a DK célja.

    A kétnyelvű iskoláktól én egyáltalán nem félteném a magyar nyelvet. Itt nincs angol nyelv-tenger, mint Quebecben. Helyette az van, hogy tíz magyarból még makogás-szinten is alig tud pár ember eligazítani egy külföldit. A kedvenc példám Szlovénia, ahol még a parkőr is tud annyit, hogy idegennel szóba tud állni. Gyakorlatilag mindenki beszél valamilyen idegen nyelvet – tapasztalatom szerint az idősebbek között a német megy, a fiataloknál pedig az angol. És ez semmiben nem fenyegeti a szlovén nyelvet, pedig az még a magyarnál is jóval kisebb.

    Az euró valóban szakkérdés és nem érzelmi: ha majd esélyes lesz, meg kell vizsgálni, hogy hasznos-e az országnak, vagy sem. Az idő el fogja dönteni, most még kár úgy beszélni róla, mint a holnap feladatáról.

    A választás megint nem választható el a politikai környezettől. Ha nem lógna ki ordasul a baromi nagy lóláb, hogy mire megy ki fideszék részéről az egész, lehetne róla komolyan, megfontoltan, kompromisszumot kialakítva beszélni. De így nem, ahogy most van.

  • Gy F és köre saját álomvilágában él.Hasonlokkal találkoznak,egymást igazolják,bátoritják.Érzik,hogy egy képzeletbeli várban élnek,köröttük hullámzik a gaz klerikálfasiszta ellenhad,és az őket támogató tudatlan feudális paleolit lakosság.De majd ök!Igen!
    Ök majd megmutatják,hogyan kell „demokratikusan,jogállami,ejropai módra”élni…Megcsinálják…Hüvelykujj felfelé.mint az idióta jenki filmekben. Tudják a tutit.El is hiszik maguknak.S csodálkoznak ,más miért nem hiszi el.Pedig liberális társadalommérnökeik olyan szépen megtervezték a gombot,csak hozzá kell varrni a valóság kabátját.

    Na de van egy bökkenő,egy „tudatlan,erösen fasisztoid „nép…Le kéne váltani valahogy,vagy ha nem megy,”szemléletetváltozásra ” van szükség.8 évig probálták.Nem megy,ujra,és ujra kivirul a nyilas televény…Nem ugy máshol,ott ugye milyen szépen paríroznak.Lásd az engedelmes németeket.

    Próbálkoznak,tüsténkednek,lázas tevékenység-látszatban élnek.Racionálisan közelitenek a dolgokhoz.És ez sulyos tévedés.
    Itt és most az.

  • nehez egy eletem van http://www.nepszava.com – ot keresd

  • jó az előző is. nem gondoltam volna, hogy egyszer burkus laci fogja kommendálni 🙂

  • Pityu : Nem olvasok Népszava.hu .-t.
    Nem bírja már a gyomrom.
    Öregszem vagy mi..

  • geyzam, burkus adta az ingyen reklámot 🙂 habár – szvsz – az oldal, ahová a link vezet, még csak nem is begyöpösödött munkásmozgalmi harcosok írásait közli. lehet, hogy a .com-ra gondoltál? mert azt én sem nyitom meg, hacsak nem kényszerítenek rá.