Atombomba

2014 január 10 8:27 de.10 hozzászólás

paks

– Lehetséges, hogy a miniszterelnököt félretájékoztatták? – töprengett Esti, kezében az újsággal. – Másképp mondhatna akkora baromságot (még ha Indiában is), hogy: „a több atomenergia miatt nálunk lesz a legolcsóbb az áram, négy-öt éven belül”?! (Egy megawattnyi atomerőművi áramtermelő kapacitást szakirodalmi adatok szerint, átlagosan 5000 dollárért állítanak elő. Az előkészítésre 5, az építésre 7, az üzemidőre 50 évet lehet számolni. A piacon elérhető áramárat 90 euróra becsülve – a mostani 48 euró! -, a számítás vége: az Putyinról elnevezett, Nem Leszünk Gyarmat Magyar Nemzeti Atomerőmű, a tervezett élettartama alatt, nem fogja visszahozni a befektetést, sőt 100 milliárdos veszteséggel zár majd. Ha fel nem robban! Ez igazán előnyösnek tűnik, nem?)

– Valószínűbb – töprengett Esti kezében az újsággal -, hogy pontosan tudja: amit mond, fondorlatos blöff. A békemenetes idiótákon kívül mindenki tisztában lehet azzal, hogy a fejlett világban, az elmúlt másfél évtizedben alig épült atomerőmű, az atomenergia ipar leszállóágban van, a nukleáris innováció leállt. A fukusimai katasztrófa óta a baleseti kockázat vállalhatatlannak tűnik. Magyarul: az atomenergia rohadt drága és rettenetesen veszélyes. Igaz, a Putyintól megvásárolható Csernobil-mintájú reaktor ezermilliárdé’ szinte ingyen van. Ha felrobban, majd a hajléktalanok eltakarítják az atomhulladékot, mint Fukusimában. Hajléktalanból errefelé úgyis van bőven.

– Persze egy radioaktív katasztrófa megtizedeli a hajléktalanokat – töprengett Esti kezében az újsággal -, ha el nem pusztítja valamennyit. Sőt, még az is lehetséges, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerének Magyar Csapatára is ráborulna a gombafelhő. Akkor mi lesz? Lehet, hogy a sugárzás növekedésével a nemzeti oldal Ázsiába költözik, és csak a balliberális söpredék marad itt? Lehet ez valamiféle nemzetstratégia? Új Honfoglalás?

– De miért kell a miniszterelnöknek blöffölni? Kétharmad az kétharmad! Négy évig azt csinál, amit akar. Ezt hívják demokráciának. Mértékletességre utal, hogy még nem tiltotta be a másként-gondolkodást, nem húzta karóba, ültette tüzes trónra, küldte koncentrációs táborba az ellenkezőket. Vagy a bizonytalanokat. Vagy a kérdezőket. Hogy futballstadiont vagy atomerőművet építtet a kert végébe? Kinek mi köze hozzá?! – töprengett Esti kezében az újsággal.

10 hozzászólás

  • Tetszik az írás, de egyes adatokat másképp ismerek, ill. az atomerőművek megítélésében bizonytalan a véleményem.
    De a legszebb, hogy a kormányzó főkörnyezetvédőnk – Illés Zoltán (államtitkár) hallgat. Pedig egész életében radikális atomenergiaellenes volt. Még akkor is, amikor nemrég a szoclib kormányok tervezték Paks felújítását!
    Én úgy tudom minden eddigi szakmai forrásból, hogy minden alternatív lehetőségünkhöz képest az atomenergia előállítása a legolcsóbb, kb. harmada a többinek. Ezen kaszál nagyot az MVM és finanszíroznak fideszes cégeket, hiszen hiába termelték meg olcsón, azt is drágán adják egységesen…. (Ugyanúgy, ahogy a kistermelőktől is csak töredékáron veszik át az áramot. De ez már messzebb vinne, mert más okok is közrejátszanak, így csak röviden: a szélerőművek,termelése változó a szél alapján, az energia tárolása nehéz, drága, a fogyasztás szintén ingadozó az ipari termelés és a lakosság napi ritmusa szerint.)

    Fukosimai baleset a cunami miatt történt, és a világon rengeteg atomerőmű működik biztonságosan. Tehát lehet jól is csinálni.
    Paks felújítása és bővítése bár időigényes, de a felújítás gyorsabb. Emlékeztetnék mindenkit, hogy pont az orbán-illés fogat volt, amelyik korábban keresztbe tett annak, hogy az oroszok üzleti alapon, vagy a tartozásaik fejében felújítsák azt.

    A Duna mellé telepített erőmű biztonságosabb, mint bárhol máshol, mert a katasztrófa oka a túlhevülés, amit az elárasztással kordában lehet tartani legalább addig, amíg a hibát el nem hárítják.
    Az mindenképp megnyugtató, hogy világszerte ezres nagyságrendben meglevő atomerőművek tényleges baleseti száma minimális, és mondhatnánk nem létező kockázatot jelent. Ami előfordult az hanyagság (Csernobül), vagy más kívülálló okból következett be, mint a cunami.
    Nagyon szigorú magyar és nemzetközi ellenőrzés van folyamatosan, szigorú protokollal, leállítással, üzemidő-korlátozásokkal.
    Az áramelőállítása biztos, hogy nagyon olcsó így, egyedül az atomhulladék kezelésének, tárolásának költségei vitatottak. Ellenzők azt állítják, hogy nagyon drága. Leginkább elszállítják az oroszokhoz újrahasznosítani, vagy régi mély meddőbányákba helyezik el körbeburkolva. Persze azt is lehet rosszul csinálni és akkor pl. a vízbázis szennyezetté válhat.
    Egy biztos, hogy felelősségteljes dolog atomerőművet vállalni, de eddig is normális keretek között üzemeltettük (kis korrigálható hibákkal).
    Nyugodtabb lennék, ha az orbánbirtok mellett létezne atomerőmű (ami persze komolyabb folyó hiányában nem lehet).
    Egy biztos, nem a lakosság járna jól, nem lenne olcsó az áram, mert ma sem adják olcsóbban hiába állítjuk elő fillérekért, hanem ahogy ma is, a jövőben is elsimicskázzák az árkülönbözetet. A nemzetközi árak szerint fizetünk ma is és a jövőben is.
    Különben egy óriási lehetőség nem termelni, hanem féláron megvásárolni az áramot külföldről. (az áram tárolása a nehézkes, nemmegoldott) Az lenne inkább egy óriási invesztment, ha az országunk az energia tárolásában lenne első, mert azt fejlesztenénk!
    Összességében a kockázati események alapvetően ritkák, de ha esemény van, akkor az jelentékeny, és ezt kell inkább a mérlegelni a kedvező árak mellett is (meg azt, hogy a atomhulladék kezelése, tárolása ténylegesen mennyibe kerül…).
    Leginkább attól tartok, hogy csak pénzmosodaként működne, ill. elsimicskáznák a pénzeket!

  • e-migráns, azért azt se hagyjuk számításon kívül, hogy orbánék hatósági árat akarnak csinálni az áramnak. annak az áramnak, amit jó, ha 10 év múlva fog termelni az új blokk.
    ami pedig a hazai áramárat illeti: megint az a hüjje unijó – no meg gyurcsány – a hibás!
    ugyanis egy uniós előírás szerint az áramtermelés bizonyos %-ának – a franc se tudja, 5%, 10% vagy 20% – megújuló energiaforrásból KELL származnia. nekünk az meg nincs, ezért azt is rohadt drágán vesszük onnan, ahol van, csak azért, hogy bekeverhessük a hazai áramfolyamba.
    cserébe meg jó pénzért eladjuk a széndioxid kvótánkat, mert nálunk aztán üvegháztartást terhelő ipari termelés, na, az nincs! amúgy semmilyen se, de ez most jó pénzt hoz az államnak…

  • Az az igazsag, hogy megujulo energia is lenne tobb, de az ELMU toredekaron veszi csak be a termeloktol arra hivatkozva, hogy nem akkor akarjak nekiadni amikor tobbet fel tudna venni, hanem ahogy megtermelik. Persze az ELMU mar duplajaert adja el!
    Sajnos nem volt lehetosegem a temat jobban kifejteni, ezert amit irtam csak felszines informacio, csak ramutat reszletekre. Minden reszkerdes sokkal bonyolultabb, szerteagazobb, ezert csak a tendenciat jeloli ki, szamtalan ellenpelda is letezik azokra.
    Az allam, a kormany inkorrekt, mert tamogatnia kellene europai minta alapjan az alternativ energiatermeloket, ezzel szemben kizsakmanyoljak a nyomott atveteliarakkal!
    Hatosagi arral, vagy nelkule is tudnak sokkal olcsobban adni az aramot, csak nem akarjak, mert monopolhelyzetben van az allami MVM, ami a Szerencsejatek ZRT-vel egyutt a legnagyobb allami beveteltermelo. Persze a befolyo penzek mind az oligarchaik zsebebe mennek.

  • Kedves népidemokratikus!
    Németorszàgban lefogjàk àllitani az atomerömüveket,de nem talàlnak egyenlöre gazdasàgos megoldàst a potlàsukra.Eddigis szubvencionàltàk a szélerömüveket,igy mindig magasabb àrat kellett fizetniük az energiàért.
    Az adatai valoszinüleg hasraütésböl szàrmaznak,vagy az Okt.23.-i
    „béketlénségi gyülés” részvevöitöl ,esetleg a levitézlett Gyurcsànyéktol.

  • erős, mi kell ahhoz, hogy felfogja: éry b. egyetlen adatot nem írt le, a szakirodalom pedig kicsivel alaposabb, mint a maga bossurája.

  • Az idióta megint bekotty…

  • Kedves Éry Balázs!

    A magam örök-rakoncátlan módján, de semmiképpen nem a bántás szándékával, azt mondanám, hogy talán szerencsésebb lenne született zenészként más témában-terüten dur-moll-kodnia. Az ugyanis nem igaz, hogy az atomerőműves elektromosáram-energiatermelés leszálló ágban van, legfeljebb a termelés területe némileg nyugatabbra tolódik, a franciák nem túl nagy bánatára. A németek atomerőmű-leállítási bejelentése pedig egy bálfácán politikai döntés volt, és a dollármilliárdokat felemészteni tervezett wüstenstrom-projekt kisöccse. Talán érdemes lenne alaposabban értelmezgetni e-migrans ezzel kapcsolatos beírásait, amellyel lényeglátása és alapossága miatt túlnyomórészt azonosulni is tudok, azzal is, amit leírt, azzal is amit csak sejtetett, még ha a paksi erőmű továbbfejlesztését (+2 blokk) én személy szerint stratégiai bűnnek is tartom. Mint a megújulók rendíthetetlen híve ellenzem a bővítésre szánt jelen összegen számított 3 000 milliárd elherdálását, ami, ráadásul a megvalósulás idejére minimum 6 000 milliárdra fog növekedni. Ekkora összeg elköltése kapcsán már nem árt ‘rendhagyó’ módon gondolkodni, azaz józan paraszti ésszel!

  • népidemokratikusok,illék és geyzàk
    A paksi atomerömü bövitését-még évekkel ezelött- közös parlamenti
    döntés hatàrozta el.

  • nem éppen. erős elvtárs, javaslom, nézzen utána: arról született döntés, hogy meg kell vizsgálni a lehetséges megoldásokat. csak a maga idióta népvezére jelentette ki erről, hogy ez számára egyenlő a felhatalmazással.

  • Sajnos sok mindent nem tudok az Atom energiáról,mint hogy nagyon veszélyes,erről meggyőződhettünk,a látottak viszont riasztóak.
    Ha szavazhatnék, -nem támogatnám,