Hatalmi úszólecke a Kertészeti Egyetemnek – betoncsizmában

2015 június 5 6:57 de.2 hozzászólás

Kedden, a médiából összecsipegethető információk szerint, leült tárgyalni Palkovics László felsőoktatási államtitkár kedden a Budapesti Corvinus Egyetem vezetőivel. Amiből az egészen nyilvánvaló, hogy a kormányzat nem egy tervezett intézkedés előtt, hanem menet közben tekinti csak tárgyalópartnernek az érintetteket. Ugyanakkor közölte, hogy a pánik megalapozatlan volt, és mindenki húzzon haza.

Az államtitkár szavai nyomán azonban inkább mélységes pánikba kellene valószínűleg zuhanni. Megnyugvás helyett. Ha ugyanis az Index értesülései helyesek, akkor a Corvinus sorsa kormányzatilag egy olyan politikus kezében van, akinek halvány lila fogalma nincs semmiről. Mármint azon kívül, hogy bármi áron meg akarja tartani a maga, alighanem nyomorszintű, javadalmazással járó, pozícióját. Amely szempontból talán még a rektor is partner. Gyanítható ugyanis, hogy egy egyetemi rektor nem az oktatási ágazat közmunkás-béren foglalkoztatott tisztségviselőinek egyike. De el az ilyen irányú demagógiával. Olvasgassuk csak, mit írnak a kiváló államtitkár böffeneteiből szemezgetve?

Ezek között, például, van egy olyan költői kérdés, hogy. „Hogy lehet, hogy a budai részt csak a pesti oldalon keletkezett bevételekből lehet fenntartani?” Amiből nyilvánvalóan látszik, hogy az államtitkár megpróbálja eljátszani a tegnap Földre pottyant szellemi újszülöttet. Az ugyanis szinte biztos, hogy amennyiben azonos fejpénzt számolnak a két ágazatra, akkor nyilvánvalóan a kertészeti ágazat vesztessé válik. Egy kertészmérnök képzéséhez alkalmasint elég komoly infrastruktúra kell. Földterület, és az annak kezeléséhez szükséges teljes agrárgazdasági géppark, és hasonlók. Csupa filléres eszköz. S persze mindezek mellé kellenek az oktatási infrastruktúra olyan elemei is, mint a tantermek, szemináriumtermek. Nem egy esetben speciális felszereltséggel, ha lehet. A kettő közt pedig az átmeneti pénzfalók, amilyenek a laboratóriumok is például. Nem vitatva természetesen, hogy a közgazdászokra égető szükség van, és minden pénzt megérnek, egyvalami biztosan leszögezhető. Az, hogy egy közgazdászra egységnyi termőterületből kevesebb kell, ha ki kell képezni. Még akkor is, ha némelyik esetében, mint a hazai pirospetty-felelős esetében is, az ország jobban járna, ha kapálna inkább. Az MNB-t irányítása helyett. De nyilván ő a kirívó példa. Nem a közgazdászokat általában, csak kormányzatot minősíti. Ahogy az államtitkárai is. Akiknek nem fér alighanem a fejébe, hogy amennyiben azonos, vagy a közgázra magasabb fejpénzt állapítanak meg, akkor a költői kérdése szakmaiatlan és ostoba. Esetleg aljas és rosszindulatú. Szabadon választott.

A halál angyala

A halál angyala

Alkalmasint a többi, látszólag az ésszerűsítést szolgáló, és nem kevésbé költői kérdés is hasonlóan alapos előtanulmányokat sejtet az államtitkár részéről. Olyanok, hogy miért is kell egy kertészeti képzéshez a specialitásokkal tisztában levő Budán Kertészeti Gazdaságtan Tanszék. Az államtitkár pofátlanságával egyenértékű válasz nagyjából az lenne, hogy: „azért, hogy nála képzettebbek foglalkozzanak szakágazati kérdésekkel”. Az, hogy a mezőgazdasági ökológia, valamint a közgazdasági környezettudomány közti különbséget nem ismeri, már meg sem lephet senkit. Amióta a Fidesz egyik zsenije szerint a balneológia a cetvadászat volt,,, Ám a csattanó nem is ezeken a szinteken van. Az egy sokkal érdekesebb kérdése Palkovics álomtitkár kartársnak, hogy „Mit akar kezdeni az egyetem a lerobbant épületekkel?” Mármint azokkal, amelyek a folyamatos forráselvonás és az elsorvasztó alulfinanszírozás nyomán tényleg nincsenek top-formában. Tulajdonképpen akár jogos is lehetne a kérdés. Különösen, ha nem lennénk pontosan tisztában azzal, hogy hasonló kérdések szokták megelőzni azt a javaslatot, ami alapján: ha nem tudtok velük mit kezdeni, adjátok el. S mert a kormányzatnak esze ágában sincs forrásokat biztosítani bárminemű fejlesztéshez, a maffia-kérdés aljassága, és mélységei valósak. Márpedig egy másik kijelentés alapján szó nincs arról, hogy a kormányzat nevében az államtitkár bármilyen kötelezettséget is vállalna: „Senki nem akarja bántani a Corvinust, senki nem akarja eladni az épületeket, de az egyetem vezetésének lépéseket kell tennie a szervezet optimalizálására”.

Ezt követően az egyetem válasza is lényeges ismeretekkel árnyalhatja a mai magyar valóságról, oktatáspolitikáról alkotott véleményünket. Az egyetem közleményét a tárgyban az eladási botrányt kirobbantó VS.hu közli. Eszerint „a Budapesti Corvinus Egyetem vezetése június végéig készíti el a hatkarú egyetem jövőképéről szóló stratégiai dokumentumot”. Ami két dolgot is jelez. Patkóbélig benyelték azt a blöfföt, ami mögött semmilyen kormányzati garancia nincs, és csak költői sugalmazások, kérdések képezik a mantra magvát. A másik, hogy a rektor mélységesen mélyen meghajolva partner a kormányzati idiotizmusban. Az 1979-es Meteor című film egyik aranyköpését jutatva az eszünkbe arról, hogy miközben árad a Volga, bizottságokban vitatkoznak az úszólecke szükségességéről. Alkalmasint partnerré válva az időhúzásban is. Ha ugyanis június végére ígérnek valamit, akkor az pont a szünidőre teszi lehetővé a kar-robbantást. Amikor a számítások szerint ugyebár tanár és diák egyaránt nem sok van.

A csordogáló hírek alapján viszonylag egyszerűnek tűnik a képlet a szóvirágok mögött:

A kormányzat garanciavállalása: nulla;
A rektori szervilizmus: maximális.

2 hozzászólás

  • sebestyén eszter

    Hát per se, a szervilizmus tartja életben a fogatlan oroszlánokat. Nem a fideszesek szervilizmusa, hanem az embereké – úgy általában.

  • Egy kompromisszummal elfogadott hierarchia mentén nem is lenne akkora baj.
    De az akadémiai rendszer egy kontraszelektált hiperhierarchia. Szó nincs kompromisszumos elfogadásról. Jelenleg a kormányzat is az.
    A kontraszelektált, és egymást stabilizáló baromságok kritikátlan elfogadása azonban az egész rendszert destabilizálja.
    Kellő erőszakkal persze lehet a stabilitás látszatát fentartani, de egyre kisebb lökésektől orraborul.
    A CCCp-nek hatvan év kellett ehhez (egy sztálin-erősségű rendszerben Gorbacsov sosem lett volna főtitkár). Nálunk is elüzemelt negyven évet.
    Egyébként hülyeség azt hinni, hogy aki egy rendszert eláruló anarchista szellemi csökevényként segít megdönteni egy rendszert, az egy másikban jobb lesz. Az árulókat ezért utálták mindkét oldalon.
    Orbánék MSZMP-legénykék voltak, árulók lettek, most az országot árulják el éppen. Mert az ilyen személyiségeknek a konszolidáció maga a halál.