Szigorúbb nyelvtörvényvek jönnek: a multiknál kötelező lesz a francia szlogen
Québec kormánya úgy döntött, hogy szigorítanak a nyelvtörvényeken és hamarosan minden olyan multinacionális hipermarket, lánc, vagy vállalat, amely angol névvel vagy védjeggyel rendelkezik, francia szlogent lesz kénytelen feltüntetni a neve mellett az üzlet homlokzatán, illetve reklám anyagaiban. Tehát olyan nagyvállalatok mint a Best Buy, Old Navy, Costco vagy éppen a Walmart lesznek érintve a szigorított nyelvtörvény által. Québec liberális kormánya szerint a francia többségi tartományban bejegyzett vállalatok 20 százaléka kizárólag angol nyelvű védjeggyel rendelkezik. Ugyanakkor számos multinacionális cég már korábban is oda biggyesztett angol nevéhez egy francia szót, ezzel kívánták tiszteletben tartani a nyelvtörvények szellemét. Például Québecben a Starbucks Coffee „Café Starbucks”-ként jelenik meg. És nagy kanadai üzletláncok gyakran francia fordítást használnak Québecben. Igy lett The Bay-ből La Baie.
„Nem fogjuk arra kötelezni a külföldi vállalatokat, hogy fordítsák le franciára védjegyüket. Ugyanakkor el akarjuk érni azt, hogy minden üzlet homlokzatán legyen jelen a francia nyelv”–mondta Hélène David, a tartományi kulturális minisztere.
A kormány 2016-ra szerené bevezetni a szigorított nyelvtörvényeket és jelezte: valószínű, hogy állami támogatást nyújt azoknak a cégeknek, melyeknek az átállás komoly költségekkel jár.
A liberális kormány szigorítása tulajdonképpen válasz a Francia Nyelv Québeci Hivatala által elveszített perre. A hivatalt a Walmart, a Best Buy, a Gap, a Toys ‘R’ Us és a Costo vitte bíróságra, amiután felszólítást kaptak a legnagyobb multinacionális vállalatok, hogy fordítsák le védjegyeiket franciára. A multik erre azonban nem voltak hajlandóak és a bíróság is megerősítette, hogy nem kötelezheti őket erre a hivatal.
Ezért találta ki a kormány azt, hogy fordítás helyett, egyszerűen ügyeljenek arra, hogy az üzletik homlokzatán – legalább valahol – legyen francia szöveg. A kormány jelezte: nem fogja regulálni a szöveg méretét, vagy annak pontos elhelyezését, így tehát lehet akár az angol elnevezés mellett, vagy az alatt.
Korántsem olyan agresszív a liberális kormány szigorítása a nyelvtörvényeken, mint korábbi intézkedések a Parti Québécois kormányok alatt. Például 2012-ben olyan szigorítást tervezett a québeci kormány, mely megvonta volna az önkormányzatoktól a jogot, hogy angol nyelvű tájékoztatást is adjanak a lakosságnak, amennyiben az angolok aránya helyileg nem éri el legalább az 50 százalékot.
Mint ahogy Don Macpherson, egy québeci angol publicista a napokban írta: a jelenlegi liberális szigorítás nem a valóságról szól, hanem a szimbólumokról. Hiszen egy politikai, hazafias üzenetet küldenek a szigoratás által. Azt jelzik, hogy ez itt a mi területünk, ahol a francia nép és nyelv – Észak Amerikában egyedi módon – többségi és domináns státust élvez.
8:19 de.
2015. június 21-én a következő kommentek érkeztek a fenti cikkre:
4 COMMENTS
Figyelő
2015 június 22
10:25 de.
Igen, ez valóban sajnálatos.
Nagyon csodálkozom, hogy most a liberális kormányí akarja ezt bevezetni. Nekem szimpatikus volt a mostani quebeci miniszterelnök.
Nem hittem volna, hogy a PQ politikáját akaja folytatni.
Valószinű, hogy tiszta politikából, meg akarja nyerni magának a PQ szélsőséges tagjait.
Che
2015 június 22
11:04 de.
És még milyen racionális is …:
Qu’est-ce que c’est que ca ?
Starchild
2015 június 22
12:08 du.
Legjobb lenne ha véglegessen kiválnának. Semmi szükség rájuk és semmi haszon belőlük az országnak. Nem fog senki se sírni utánnuk.
Ille István
2015 június 22
1:22 du.
Szlogen…affrancba…én valahogy a szlogent a nyelv megcsúfolásának, megrontásának tartom.
A maga anyanyelvét még éppenhogy csak tanuló, de már olvasni-érteni képes gyerek ugyan mit fog pl. ebből levenni:
Marchez plus, mangez moins?
Pensez globalement, agissez localement?
HARIBO C´EST BEAU LA VIE, POUR LE GRANDS ET LES PETITS?
stb.
Ja, hogy csak a védjegyről van szó?
„JesuisCharlie”…
10:53 de.
Starchild, nem adok igazat.
T.i. Quebec a második legindusztriáliasabb tartománya Kanadának.
Az utóbbi évtízedekben onnan jöttek Kanada miniszterelnökei is.
Normális esetben, semmi baj a franciákkal, a francia nyelv csak többletet jelent az országnak.
Sajnos, mint mindig, a politikusokkal van a probléma.