Az Ottawai Magyar Ház vezetői hírtelen eltávolították a tanács egyik tagját
A kapcsolatfejlesztésért felelős igazgató – aki kérdéseket mert feltenni a magyar kormánypárti politikájáról ísmert Kanadai Magyarok Országos Szövetségéről – hírtelen el lett távolítva az Ottawai Magyar Ház Igazgatói Tanácsából. Lapunk információi szerint, Lapohos Tibor, az Ottawai Magyar Ház elnöke, illetve a KMOSZ területi alelnöke Kelet-Ontario-ban, az alábbi két soros, 2015. október 15-én datált levelében távolította el Petényi Juditot az Igazgatói Tanácsból:
„Kedves Judit!
Ma, október 15-én, az OMH Igazgatói Tanácsa úgy határozott, hogy visszavonja Tőled a Kapcsolatfejlesztési Igazgatói megbizatást. Úgy érezzük, hogy tevékenységed nincs összhangban elképzeléseinkkel és munkabírásunkkal. Köszönjük eddigi segítségedet, és sok sikert kívánunk a jövőbeli társadalmi munkádhoz.
Minden jót,
Az OMH Igazgatói Tanácsa”
Nem titok, hogy Petényi Judit, aki egyben az Ottawai Magyar Rádió szerkesztője, kérdéseket vetett fel a KMOSZ politikai részrehajlásáról, illetve arról is, hogy miért muszáj újra meg újra arról szavazni az Ottawai Magyar Házban, hogy tagja legyen-e vagy sem a szervezet a KMOSZ-nak, amikor arról már egyszer voksolt a ház 2014-ben és akkor a szükséges kétharmados többségnél kevesebbet szereztek a KMOSZ-párti erők.
Petényi Judit a tavasz óta végzett öntkéntes munkát az Ottawai Magyar Ház Igazgatói Tanácsában.
Júniusban és szeptemberben kerekasztal beszélgetéseket szervezett az ottawai magyarok és a helyi magyar szervezetek számára. A nyitott párbeszéd támogatója volt és ezt próbálta erősíteni a magyar közösségben. Olvasóink talán emlékeznek rá, hogy Judit engem is meginterjúvolt rádiójában. Ez volt az első meghívásom a heti egy óras magyar adásba, annak ellenére, hogy 11 éve szerkesztem Ottawából a Kanadai Magyar Hírlapot.
Judit összeállított egy kérdőívet az önkéntesek részére, ahol felmérhetik: ki, miben és mennyi időt tud a közösségekre szánni – összközösségi szinten, tehát alapgyűjtési akciók, magyar napok, családok közötti programok attól függetlenül, hogy az iskolához, cserkészekhez, az egyházi közösségekhez vagy a magyar házhoz tartoznak az illetők.
Judit egy valóban nyitott, párbeszédre épülő közösséget vizionált Ottawában, ahol jelenleg csaknem 1.900 a magyar anyanyelvűek száma, de nem sokkal több mint egytizedük vesz részt a szervezett helyi közösségben.
Mélyen sajnálatos, hogy nem kellett az Ottawai Magyar Ház vezetőségének Judit önkéntes munkája. Közben felhívjuk olvasóink figyelmét egy cikkre, amely a Kanada Világa című internetes lapban jelent. Ebben az Ottawai Magyar Fórum állásfoglalását hozzák le, mely az Ottawai Magyar Ház Igazgatói Tanácsának a legitimitását kérdőjelezi meg.
Legközelebb vasárnap, 2015. október 18-án, reggel 7 órától (Magyarországon 13 órától) szól a CHIN Radio egy órás magyar nyelvű adása, amelyet mindenképpen ajánlunk olvasóinknak. Az adás az FM 97.9 MHz-en hallható a fővárosban, az interneten pedig élőben, ezen a linken.
10:31 de.
Torontóban annak idején nem volt 18 ember, akik szembe mentek volna az akkori vezetéssel. Az eredmény mégis az lett, hogy a tagság kizárta a volt elnököt és alelnököt a MH-ból 5 évre.
Én kb 1 éve kértem interjút az ottawai MH jelenlegi elnökétől, de nem adott, azzal az indokkal, hogy ha majd lesz mondandója jelentkezik. Nem volt idáig.
Mindenesetre ha a szabadságról visszaterek ismét rakerdezek nála illetve a rádiós hölgynél mi miért történik Ottawában.
11:34 de.
Szégyenletes és gyalázatos, hogy a mai napig legtöbb kanadai magyar közösség vezetősége a FIDESZ elvárásai szerint, a félelem keltéssel, a szabad vélemény nyílvánítás korlátozásával, a kirekesztés és a diktátum eszközeivel menetelteti tagjait egy olyan országban ahol az ilyen elveknek semmi keresnivalójuk nincs.
Megint azzal a módszerrel találkozunk amelyet annó az egykori montreáli Nagybizottság feje, Androvics Tamás alkalmazott. azokkal szemben akik nem a FIDESZ sípszója szerint nyájaskodtak. Reméljük az Ottawai magyaroknak több bátorságuk, tartásuk lesz és nem birka módra fogják követni azokat akik ártatlan és jószándékú közszereplőket ebrudálnak ki a közösség soraiból kizárólag azért mert nem egy párt/kormány vonalát követik.
2011-ben Pordány László fújta a sípszót. Most Ódor Bálint teszi ugyan azt. Csak a FIDESZ, és mindenki más kussoljon ? Ez kell itt Kanadában ? Oktober 23-án Ódor és a FIDESZ egyeduralmát semmi sem ábrázolja jobban mint az, hogy mindhárom közép kanadai nagyvárosban, Ottawában, Torontóban és Montrálban – a FIDESZ embere tartja a díszbeszédet. Valaki megmondaná, hogy nemzeti ünnepeinket miért muszály e tájon egy pártmonopóliumként kezelni ? Megint jön 56 alkalmával, és a torontói Magyar Ház megnyítására egy sereg top-FIDESZES, Kövér Lászlóval az élén. Most egy olyan FIDESZ-es szónok lesz a Torontói Magyar Ház díszvendége, aki a Liberalizmust az AIDS vírusként aposztrofálta, a FIDESZ versenytársainak azt javasolta, hogy akasszák fel magukat, és kijelentette, hogy a politikába nem az igazmondás számít hanem az, hogy ki tud több szavazatot beseperni ? Ilyen emberek kellenek nekünk ide ? Ezt kívánja a torontói magyarság ? Tényleg csak az kell ide hogy a Orbán bedob 100 millió forintot az adófizetők pénzéből és övé vár, a többieké meg a lekvár ? Tényleg csak a pénz számít ? Tényleg kilóra megvásárolható ez a diaszpóra egy politikai párt által, amely még csak nem is a saját pénzét veri el, hogy politikai tőkét kovácsoljon magának e tájon ?
Sok sikert és erőt kívánunk Petényi Juditnak ahhoz az önfeláldozó és példamutató közösségi munkához amit eddig bizonyított. Reméljük nem fogják elhalgattatni hangját az ottawai vaskalaposok Reméljük, hogy a szólásszabadság, a nyitott párbeszéd támogatói Ottawába mellé állnak és felkarolják rádió műsorát.
11:52 de.
Maros Zoltan,
Megint csusztatsz! Az alelnokot vagy elnokot (attol fuggoen mikor) kizarni nem tudtak, mivel orokos tag.
De meg mindig varom valszod a masik blognal.
12:08 du.
Antal József
Rossz hírem van.
Mindkettő ki van zárva 5 évre a szervezet Alapszabálya alapján.
Másikra ott a válasz.
3:15 du.
Hát a politika már ilyen: ha tetszik ha nem, a kormány emberei vannak MINDIG az ő embereikkel. Én már sok magyar követet megéltem 58 év alatt Kanadában. Emlékszem egy néhányra, pl. az utolsó másik kormány követére is: Dr. Vastagh Pálra.
3:56 du.
„Miért muszáj újra meg újra arról szavazni az Ottawai Magyar Házban, hogy tagja legyen-e vagy sem a szervezet a KMOSZ-nak, amikor arról már egyszer voksolt a ház 2014-ben és akkor a szükséges kétharmados többségnél kevesebbet szereztek a KMOSZ-párti erők.”
Minthogy részt vettem ennek a szabálynak a felállitásában és megvédéséban, szeretném megmagyarázni a logikáját.
Ezt a szabályt azért hoztuk, hogy az Ottawai Magyar Ház mindenkori tagságának lehetősége legyen dönteni a mindenkori KMOSz-ban való tagság felől. Mindkettő – mind az OMH tagsága, mind a KMOSz tevékenysége és karaktere változhat idők során. Nem akartuk, hogy egy egyszeri, egy bizonyos helyzetben hozott döntés örökre bevarrja az OMH-t valamelyik oldalra. Onnan is tudom, hogy ez a helyes eljárás, hogy mindkét oldal szerette volna (és meg is próbálta) ezt a szabályt eltörölni, amikor azt gondolta, hogy ő fog nyerni. Maga ez a szabály biztositja, hogy KMOSZ pártiak avagy ellenzők ne rekesztődhessenek ki az OMH-ból. Azt gondoltuk, hogy ez a legdemokratikusabb eljárás, és a nyitottság, befogadás irányában működik. Most is ezt gondolom, és büszke vagyok rá, hogy az OMH tagsága is igy látja jónak.