A Rákosi korszak hangulata
Nem szokatlan a honvágy jelensége a diaszpórában, különösen itt a távoli Kanadában. Azonban találtunk egy igencsak hatékony kúrát a honvágy ellen, hála Budapest XVII kerületének és Búz Sándornénak, aki szót kért egy fideszes lakossági fórumon, amelyet Kovács Zoltán kormányszóvívő tartott. Igazán „nosztalgikus”, ötvenesévekbeli hangulat lepte el a termet, amely hangulat elől anno sokan elmenekültek…
Ime a riport:
…Búz Sándorné kérte Kovács Zoltánt, engedje meg, hogy köszönete jeléül kezet fogjon vele. Kérte továbbá, hogy ezt a köszönetet tolmácsolja Orbán Viktor miniszterelnöknek és a magyar kormánynak, aki a kabinet élén hihetetlenül sokat tesz értünk, magyarokért. Hozzátette: ez számára nagyon sokat jelent, s jelezte, az ország érdekeinek védelmében végzett következetes, határozott, fáradhatatlan munkája nagy biztonsággal tölti el őt és családját.
Kovács Zoltán kissé meglepődött, talán némiképp el is érzékenyült. A kézfogás némán megtörtént.
A kormányszóvivő megköszönte a hallottakat, s jelezte: holnap kormányülés, így azonnal módjában lesz átadni Orbán Viktornak Búz Sándorné üzenetét. Az ünnepivé emelkedett pillanatot nagy csend követte. A szó szoros értelmében szinte vágni lehetett csendet. A pár másodperces hallgatásból a jelenlévők többségének örömteli egyetértését lehetett kiérezni. A jelenet az elejétől a végéig nem tartott tovább két percnél. A hatás leírásához már nem kellenek további szavak”
A Csend és az Örömteli Egyetértés a Nemzeti Együttműködési Rendszer (NER) fontos és szilárd pillérei.
12:44 du.
Szerintem, nehéz levetni a régi, Rákosi kori szókásokat. Sajnos ma is megmaradt bizonyos embereknél!
A „személyi kultusz” maradandó szokás.
8:57 de.
Egy kicsit újra mosni akarjuk önkéntelenül is a tudatot. Ugyanis a személyi kultusz nem Rákosival, távolabbról Sztálinnal kezdődött. Tárgyszerűen a mindenkori őket megelőző társadalmakban is volt ez a jelenség – akár melyik földrész, vagy időszakot is vizsgálhatnánk. Nem?
9:43 de.
Igaz, a Horthy korban kis volt személyi kultusz Magyarországon!
Lehet, hogy ez magyar tulajdonság, felfelé nyalás stb.?
12:30 du.
„a személyi kultusz nem Rákosival, távolabbról Sztálinnal kezdődött. Tárgyszerűen a mindenkori őket megelőző társadalmakban is volt ez a jelenség”
Nem. Amíg hagyományos volt az egyszemélyi vezetés, nagyrészt felsőbb hatalmaktól (istenektől vagy az Istentől) eredeztetett megbízással, hatalommal és képességekkel, addig az nem személyi kultusz volt.
A személyi kultusz az alkotmányt és a törvényeket követő választott vezető (a nép vagy nemzet vagy társadalom „szolgája”) feladatának és pozíciójának megrontása, visszaélés a hatalommal.
12:36 du.
A kommunista rend személyi kultusza mögött az „ideiglenes” forradalmi terror és az átmeneti társadalom kényszerítő de majdan elhaló államának ideológiája állt.
A fasiszta és náci személyi kultusz mögötti ideológia a nemzetek vagy a „fajok” közti elkerülhetetlen és könyörtelen élet-halál harcra, az erősebb uralkodásának jogára és természetességére hivatkozott.
4:04 du.
endre
2015 december 6
12:30 du.
Ne is haragudj, ez úgy hülyeség, ahogy adva van! Az utána jővő „elmefuttatás” is!
11:55 du.
A személyi kultusz már eleve ütközik Marx és Engels tanaival. Semmi köze a marxizmushoz és annak bekövetkezte (bevezetése) a történelem, annak törvényszerűségei figyelmen kívül hagyására vezethető vissza. Például az olyanoknak, mint a termelőerők fejletlensége, vagy egy adott időszakban bevezetett rendszer időszerűtlensége révén, így az adott társadalom fogadókészségének elégtelen volta, és visszautasító mentalitása…stb.
Ilyenkor a legfelső vezetésnél kapaszkodóként lép be a vulgarizáló, épp a kiinduló alapfilozófiát mellőző, az előző társadalmak kultuszát az egyszemélyi vezetőt, mint élő istent felváltó hit viselőjének a módszeres politikája. E vezetőt szinte már-már földöntúli tulajdonságokkal ruházza fel, csak azért, hogy egy történelmi elképzelés fennmaradhasson…
A SzU. XX. Kongresszusa nyíltan leszámolt a (sztálini) személyi kultusszal, ám annak következményeitől még hosszú ideig nem tudtak megszabadulni, mely bizonytalanság bomlasztólag hatott az egész rendszerre, s végül annak felbomlásához vezetett.
12:07 de.
Ha már személyi kultusz, hát feledkezzünk meg a budai vár vadászudvarán majd-25 éven keresztül szinte menetrendszerűen hetente megrendezett katonai parádékról vitéz nagybányai Horthy Miklós (kinevezett)kormányzóúr őfőméltósága megtisztelő személyes közreműködésével felhabosítva…
12:09 de.
helyesbítek:
„…hát NE feledkezzünk meg…”
12:24 de.
Endre !
Akárhogy vesszük is, élő személy kötelező imádata, v. tisztelete, az személyi kultusz, még akkor is, ha ezt az éppen időszerű társadalmi rend ezt rendszerbe foglalja. Ilyen például az ókori fáraó, de a középkori király intézménye is. Ellenben például a (ős)közösségi és törzsi viszonyok közti hierarchia nem épült személyi kultuszra. Ott a törzsfőnek és a sámánnak gyakorlatinak minősülő funkciói vannak mely feladatok ellátása a társadalom alapját adják.
5:29 de.
Hogy van az, hogy a fejléc 10 kommentet regisztrál, miközben itt csak 5 olvasható? Az enyém is hiányzik !
6:35 de.
Nem haragszom. Persze, hogy a király (császár, fáraó) kultusza személyi kultusz is, de nem állt ellentétben a kor elfogadott szokásaival, felfogásával, így nem is kellett külön megnevezni személyi kultuszként.
Habár előfordult, hogy az uralkodó személyét és az általa képviselt eszmét fogalmilag és szétválasztották. Ez jelenik meg például a magyar szentkorona tanban is.
12:51 du.
málnaszőr
2015 december 7
12:07 de.
Láttam én is a testőrváltást!
Ennek semmi köze a személyi kultuszhoz!
Ez egy ősi hagyomány a magyaroknál.-
Igaz, Rákosi, Kádár korban nem volt dívat!
Viszont, az én gyerekkori emlékeimben nagyon élő valami!
Apám vasárnaponként déli időben mindig felvitt minket a várba a testőrváltást megnézni!
Véletlenül, egy osztálytársnőm édesapja testőr volt annak idején.
12:56 du.
Dubois
2015 december 6
11:55 du.
Hátakkor a Sztálin és Rákosi időkben, NEM fogadtak szót a marxi tanításoknak!
Annak tanúja vagyok!
1:08 du.
Lassan már csak a fekete autó „hiányzik”.
(Érted jöttünk elvtárs, nem ellened!)
2:30 du.
Terminus, sajnálatos ember!
Életében ilyen szabadsága még nem volt, de észre sem veszi, a berögzött, személyes gyűlőlettől!
2:57 du.
De tényleg, hogy megy ez kanadai magyaroknál? Reggel felveszik a kanadai ruhát, mosolyognak, toleránsak, együtt érzőek, szeretettel teljesek, emberszeretők, s dicsőítik Kanadát, hogy ez a földi paradicsom. Haza mennek felveszik a magyar ruhát, leülnak a gép elé, s átvedlenek? Jön a gyűlölködés, a magyar ellenesség, s mindenkire rá kiabálják, hogy Magyarország a földi pokol? Ezt valahogy így kell elképzelni?
3:18 du.
tropa
2015 december 7
2:57 du.
Rosszúl képzeled el!
Már rájőttem arra, hogy Kanadában éppen úgy mint Magyarországon két féle magyar él, azaz két féle vélemény van mindenről.
Ezt arra következtetem, hogy pl. Kandában, több féle RÉTEGŰ bevándorló magyar van.
Van, aki ’48-ban jött ki(ilyen már kevés él) ezek menekült katonatisztek voltak. Az ’56-oosok a forradalom leverése után jöttek ki, aztán, azóta mindenki kijött aki tudott jobb állásért, vagy rokonhoz, hiszen azóta a határok megnyiltak.
Az utobbi csoport az akikben, a Rákosi és Kádár nevelés megszorult és sajnos ebben maradtak.
2:32 de.
Kedves Figyelő!
Nincs bennem gyűlölet, csak jogos felháborodás.
Meg az olyan emberek sajnálata, akik homokba dugják a fejüket, vagy jó pénzért eladják a véleményüket.
Üdvözlettel:
terminus
11:02 de.
terminus
2015 december 8
2:32 de.
Talán ígyurcsány vagy Meggyesy jobban tetszene?
Én már öreg róka vagyok, és sok választáson vettem részt.
A tanulságot is levontam már, az egyik kutya, másik eb! MI soha nem nyerünk.
11:41 de.
Kedves Figyelő!
Ebben egyetértünk. (Meg van a közös alap.)
Üdvözlettel:
terminus
12:20 du.
Figyelő Sajnos a kutyák sem egyformák. Van barátságos, és van sunyi. Még pitbull féle vadállat is. Nem mindegy milyen fajta a nagykutya. És igen, Gyurcsány jobb lenne (nem a jó), ha ez a választék marad. 🙁
1:06 du.
llanfair
Már abból volt részük. Köszönik szépen! Minden maradék magyar vagyon, érték eltűnt kezei alatt…