Richard Strauss: Salome Operabemutató a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon
Strauss vérfagyasztó zenedrámája tölti be Szent Iván éjének idején a Margitszigetet az idei nyár lehengerlő operabemutatójában, mely Salome egyszerre ártatlan, morbid és tragikus történetét varázsolja színre.
Amikor Richard Strauss témájául Oscar Wilde „botrányos” Saloméját választotta, a korabeli közönség megdöbbent, hogy az operaszínpadon Keresztelő Szent János és Salome történetét erotikus és véres látomásként merik eléjük tárni. A mű azonban már az 1905-ös drezdai ősbemutatón is óriási sikernek bizonyult; Gustav Mahler egyenesen „napjaink egyik legfontosabb műveként” emlegette a századelőn a darabot.
A legnagyobb kihívásokat támasztó énekesi és színészi feladatok egyikébe tartozó Salome címszerepében Sera Gösch, a fiatal, világklasszis török szoprán először mutatkozik be Magyarosrszágon. Az előző évad A trubadúr című nagysikerű operabemutatójának Azucenája, a neves mezzo-szoprán, Komlósi Ildikó is újra látható, ezúttal Heródiás szerepében. A Magyar Állami Operaház zenekarát Kocsár Balázs vezényli.
Bemutató előadás a Szabad Tér Színház és a Magyar Állami Operaház együttműködésével.
(Forrás: színház)
Heródes: Gerhard Siegel
Heródiás: Komlósi Ildikó
Salome: Sera Gösch
Jochanaan: Szemerédy Károly
Narraboth: Balczó Péter
Apród: Kun Ágnes Anna
Első zsidó: Horváth István
Második zsidó: Kiss Péter
Harmadik zsidó: Megyesi Zoltán
Negyedik zsidó: Boncsér Gergely
Ötödik zsidó: Szüle Tamás
Első nazarénus: Dobák Attila
Második nazarénus: Kóbor Tamás
Első katona: Egri Sándor
Második katona: Cserhalmi Ferenc
Egy kappadókiai
Kőrösi András
Rabszolga: Rácz Illés
Közreműködik a Magyar Állami Operaház zenekara
Oscar Wilde azonos című drámája nyomán a szövegkönyvet írta: Richard Strauss
Szövegíró Oscar Wilde nyomán: Hedwig Lachmann
Díszlettervező: Csikós Attila
Jelmeztervező: Schaffer Judit
Koreográfus: Pártay Lilla
Magyar nyelvű feliratok: Horpácsy Balázs
Angol nyelvű feliratok: Adrian Courage / Arthur Roger Crane
Rendező: Szikora János
Karmester: Kocsár Balázs
Ismertető:
Sera Gösch
szoprán
Sera Gösch isztambuli, majd bécsi tanulmányai után 2012 és 2015 között a bécsi Volksoper szerződtetett tagja. 2015-től kezdve szabadúszóként dolgozik, pályájának kezdetén Bécs sokáig központi szerepet játszott karrierjében: 2012 és 2017 között fellépett a Bécsi Zeneegylet Aranytermében, a Konzerthaus Nagytermében, a Bécsi Állami Operaházban, a Hofburg császári palotában, a Jeruzsálemi Tavaszi Fesztiválon pedig a bécsi Opera kórusa kísérte.
Ezek után egyre több országból kapott felkérést, így például 2015-ben Ljubljanában Alben Berg Lulu-szvitjét énekelte a Szlovén Filharmonikus Zenekarral Keri-Lynn Wilson vezénylete alatt, valamint koncertezett a New York-i Lincoln Centerben, Washingtonban és Philadelphiában. A következő évben az Egyesült Államok mellett (Washington, New York, Boston) Kanadában is fellépett, majd Violettaként debütált Verdi Traviatájában a Várnai Állami Operaházban. 2017-ben Reinhold Gliére ritkán hallott koloratúrszopránra írt koncertjét énekelte ugyancsak Ljubljanában, és ugyanebben az évben Moszkvába is eljutott, ahol Mozart-áriákkal lépett színpadra.
Sera Gösch kedvelt szerepe a Szöktetés a szerájból Konstanzéja, akit játszott már a luxemburgi Théâtres de la Ville, az antwerpeni Toneelhuis színházakban és a Mannheimi Nemzeti Színházban. Barokk, illetve oratorikus művekben is gyakran szerepel. Címszereplő volt például Händel Rodelinda című operájában, a zeneszerző Feltámadás oratóriumában pedig Angelót énekelte. Bonnban a Máté-passió, Rómában a János-passió szoprán szólistája volt.
Az idei évben a Calgary Filharmonikus Zenekarral újévi koncertet adott Kanadában, márciusban koncertszerű előadásokon énekelte Szófiában a Salome címszerepét és Khrüszothémiszt az Elektrából. A közeljövő fontos fellépése lesz a Várnai Állami Operaházban a Lammermmori Lucia címszerepe, amelyet a Bravissimo operagála követ a torontói Roy Thomson Hallban.
Fotók: Gergely Bea
4:11 du.
O, a Margit szigeti eloadasok! Meg ma is emlkszem, az ott latott Aidara! A kornyezet a Szigeten, ad egy extra „valamit” a nyari eloadasoknak!