A magyarországi kormány ellen tüntettek
Több ezren tüntettek a budapesti KépviselÅ‘i Irodaház elÅ‘tt egy borús vasárnap délután, követelve Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter lemondását és a Fidesz kormány autoriter politikájának leállÃtását. A KépviselÅ‘i Ház egyik ablakából egy transzparens lógott, melyen „a Gyuri más csomagol” szavakat lehetett olvasni. Az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért – más néven a millások – szervezték a demonstrációt, melyhez a Szolidaritás, a Negyedik Köztársaság (4K!) és a szakszervezetek támogatói is csatlakoztak. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma is demonstrált a magyar fÅ‘városban és ehhez csatlakozott Gaskó István, a Liga elnöke, arra azonban talán nem számÃtott, hogy a tüntetÅ‘k közül jónéhányan leárulózzák, miután az Orbán-kormánnyal egyeztetett pénteken a munkaadók és a munkavállalók jogairól.
A Széchenyi rakpart szinte teljesen megtelt több ezer tüntetÅ‘vel, akik Matolcsy felmentését követelték a kormánytól, illetve egy nemzetgazdasági válságtanács létrehozását szorgalmazták, melyben párton kÃvüli pénzügyi szakértÅ‘k vehetnének részt.
Matolcsy miniszteren kivül Orbán Viktor kormányfÅ‘ és Schmitt Pál köztársasági elnök ellen is felszólaltak az ellenzéki tüntetÅ‘k. „Egy preambulumra tárogató köztársasági elnök csak kÃnos és nevetséges, a gazdasági hozzá nem értésbe viszont mindannyian beledöglünk. Bóvli a gazdaságpolitika, bóvli az ország hitele, hitelessége, bóvli a forint, és ennek ezermilliárdokban mérhetÅ‘ ára van. Eltapsolták a megtakarÃtásainkat a semmire. Ott tartunk, mint másfél éve, csak még a gatyánkat is lehúzták rólunk”–fogalmaztak a millások.
A tüntetÅ‘k hét pontban foglaták össze követeléseiket. Matolcsy eltávolÃtásán kÃvül az IMF-fel folytatott kÃnos fideszes tárgyalások részleteinek nyilvánosságra hozatalát követelték és úgy szintén, hogy a Fidesz azonnal állÃtsa le rendkivül gyors tempójú és – gyakran átgondolatlan – jogalkotási gyakorlatát, például a választójogi törvénytervezet területén és a Nemzeti Információs és Bűnügyi ElemzÅ‘ Központ (NIBEK) nevű új titkosszolgálatot létrehozó indÃtványt.
A rendevényen Tamás Gáspár Miklós filozófus is felszólalt, aki az új munka törvénykönyv körüli szakszervezeti megegyezést bÃrálta, mondván hogy ez volt a magyar szakszervezeti mozgalom történetének egyik legsötétebb napja. Ugyanakkor fontos ellenzéki, a demokratikus rendet támogató szerepet játszhatnak a szakszervezetek. „Ma nem nagyon látok más erÅ‘t, ami a hazát megmenthetné”–mondta TGM az érdekvédelmi szervezetekrÅ‘l.
Comments are closed