Kongresszusi tiltakozás miatt vonták vissza az egyházügyi törvényt?

2011 december 16 4:25 du.1 comment

A Kanadai Magyar Hírlap birtokába került az a Mike Pompeo kansasi kongresszusi képviselő irodájából küldött, Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett és december 16-án datált tiltakozó levél, melyben kongresszusi társaival együtt szólal fel a Fidesz-KDNP mélyen diszkriminatív, emberi jogokat sértő egyházügyi törvénye ellen. Pompeo képviselőn kívül, a tiltakozó levelét Trent Franks, Howard Coble, Heath Shuler, John Carter, Dan Burton, Randall Hultgren, Vicky Hartzler, Howard Berman, Mike Kelly, Joe Pitts, Tim Walberg és Eni Faleomavaega washingtoni képviselők írták alá.

A kongresszusi képviselők kifogásolták, hogy a jelenleg bejegyzett 350 egyház közül csak 14 egyház folytathatta volna jelenlegi tevékenységét, ha 2012 január 1-én hatályba léptetik az új törvényt. És szinte lehetetlen visszanyerni a kormány által törölt státust, hiszen ehhez a parlamenti képviselők kétharmadát kéne meggyőzni. Mint ahogy a levélben olvasható, a Fidesz-KDNP által kijelölt procedura sérti az egyház és állam ketté-választásának elvét, illetve az államnak a vallási kérdésekben való semlegességét. Az amerikai képviselők szerint a törvénykoncepció nem csak az amerikai, hanem az Európai Unió, az Európai Tanács és az Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) ember jogi elveivel, normáival is ellentétes. 

Aligha állíthatják majd a jobboldalon – akár Magyarországon, akár a kanadai magyar közösségekben – hogy megint balliberális, vagy netán „szocióliberális” támadás érte a kormánypártot, hiszen Pompeo a Republikánus Párt képviselÅ‘je, úgy mint az aláírók többsége.

Az eredeti, 2011. december 16-ai levél itt olvasható!

1 Comment

  • Köszönjük az amerikai képviselÅ‘knek, hogy kiálltak a vallásszabadság ügye mellett. Ahogy az Unió épülete elÅ‘tt hetek óta éhségsztrájkoló magyar lelkésznek is (akit már fogadott az Emberi jogok biztosa is) De az is közrejátszott, hogy a magyar Alkotmánybíróságtól „kiszivárgott” hírek szerint a törvényt alkotmányellenesnek akarták nyilvánítani és a kormány elÅ‘re menekül. Valószínűleg elÅ‘bb majd a Házszabályt módosítják, (a tervezetet már benyújtották) hogy vita nélkül 1-2 nap alatt lehessen törvényeket elfogadni, és majd változatlan tartalommal, vagy némi kozmetikázással újra elfogadják: csak éppen a kiherélt Alkotmánybíróságnak január 1. után már nem lesz joga megsemmisíteni.