A Lehet Más a Politika és a határon túli magyarság
Hosszabb interjút adott Jávor Benedek, a Lehet Más a Politika új frakcióvezetője az Erdélyi Riportnak és bár a beszélgetés kisebbik része foglalkozott a határon túli magyarság helyzetével, mégis fontos fejlemény lehet, hogy az ökopárt egyre inkább hallatja hangját a diaszpórában. Az erdélyi lap rámutatott arra a tényre, hogy az LMP ismertsége még relatíve alacsony a hátárontúli magyar közösségekben. Ugyanakkor kétségkívül igaz, hogy bőven akadnak olyanok Erdélyben – és természetesen Észak-Amerikában is – akiknél a Fidesz kirekesztő politizálása, a hátáron túli magyarság szavazat-maximalizálása való kihasználása visszatetsző, de mégsem gravitálnak a Magyar Szocialista Párt felé. Kanadai szemszögből nézve, ennek okait elsősorban Magyarország legujabbkori történelmében kereshetjük, de részben abban is, hogy kormányzásuk alatt, a baloldal nem fektetett kellő hangsúlyt a magyar-magyar kapcsolatokra, ezt a területet szinte teljesen átengedte a jobboldalnak.
De akkor mégis hogyan látja az LMP a magyar-magyar kapcsolatokat, a diaszpóra „szerepét” a tágabb magyar nemzetben, illetve a magyar társadalomban? Jávor Benedek szavaiból látszik, hogy e téma valóban foglalkoztatja az ökopártot.
„Szerintünk nem az a cél, hogy a hazai belpolitikai harcokhoz szövetségeseket vagy csatlósokat hozzunk létre a határon túl, hanem hogy az ottani közösségek megfogalmazhassák igényeiket, céljaikat, és ezek megvalósításához az anyaország segítséget tudjon nyújtani. Ehhez szoros kapcsolatra van szükség, hogy megérthessük, mik a konfliktusok, mik a közösség túlélésének lényeges pontjai. Én remélem, hogy ha érdemben próbálunk kommunikálni velük, és nem a magyar belpolitika műbalhéit kiterjeszteni rájuk, akkor az LMP által nyújtott választási lehetőség találkozni fog ezen közösségek érdeklődésével”–mondta az LMP-s frakcióvezető az Erdélyi Riportnak.
Jávor Benedek jelezte, hogy az LMP már valamennyi kárpát-medencei magyar közösség politikai szervezeteivel felvette a kapcsolatot és nyílvánvaló, hogy ezzel a lépéssel is készülnek a 2014-es választásokra.
Itt érdemes megjegyezni, hogy ha tetszik, ha nem: a határon túli magyarság szavazati joga most már valóság. Hiba lenne bármelyik demokratikus ellenzéki pártnak azt feltételezni, hogy a határon túl tombol a Fidesz népszerűsége. Ha Kanadát nézzük, akkor igaz, hogy a helyi magyar közösségek hangadói gyakran a kormánypárthoz húznak, de amikor egy kicsit közelebbről vizsgáljuk meg a szituációt, kiderül:
1. A kanadai magyarság egyáltalán nem homogén és a túlnyomó többségnél inkább kulturális és családi szálak fűzik az ittenieket Magyarországhoz. A politikai meggyőződés harmadlagos fontosságú tényező.
2. Az Óhaza politikáját, közéletét a kanadai magyarok többsége csak felszínesen követi, bár az is igaz, hogy a kormánypárti nyomtatott sajtótermékek éppen a kanadai magyarok politikai „tudatlanságát” és az emigránsok életútjuk során szerzett antikommunizmusát a balközép ellenzék lejáratására használják fel. Azt a mítószt prezerválják, hogy az egész magyar ellenzék valamilyen formában a pártallami múlthoz fűződik és a patriotizmust elveti. Ezért – szerintük – Magyarországon nincsen elfogadható politikai alternativa.
3. A kanadai magyar diaszpóra többnyire apolitikus vezetői is ügyelnek arra, hogy saját baráti és közösségi köreiből származó politikai, vagy világnézeti megnyilvánulások miatt ne kerüljön veszélybe az ottawai magyar Nagykövetséggel fenntartott kapcsolatuk. Ez Montreálban, Ottawában és Torontóban különösen érezhető. Mint ahogy már számtalanszor megírtuk, Pordány László – Magyarország Kanadába akkreditált nagykövete – politikai kérdésekben „egyívásúnak” nevezte a kanadai magyarságot és bár ez a tavaly júniusban elhangzott deklaráció nem felel meg a valóságnak, a külképviselet ezzel üzent az itteni magyaroknak: velünk vagytok, vagy ellenünk.
4. A közösségi vezetők és aktivisták jelentős része a kiközösítés félelme miatt hallgatja el politikai nézeteit, illetve a Fidesz egyes intézkedéseivel kapcsolatos kritikáit, fenntartásait. Az elmúlt hónapok során a Kanadai Magyar Hírlap nem egyszer kapott postai úton olyan leveleket, melyben név nélkül mondják el közösségi aktivisták fenntartásaikat a fideszes pártpolitikát folytató kanadai magyar vezetőkről, hangadókról és az ottawai magyar Nagykövetség kirekesztő, partizán magatartásáról. Ők a nyilvánosság előtt biztosan nem fognak felszólalni ez ellen, hiszen a véleménynyílvánítás ára a baráti és a közösségi kapcsolatok megszűnése. De egy ottawai szavazófülke anonimitása bátorító hatással bírhat.
Ha már úgy alakult, hogy a határon túli magyarságot is bevonják a magyarországi politikába, 2014-ben lehetőség nyílhat a hamis mítószok lebontására, valamint a világnézetileg és politikailag sokszínű diaszpórával folytatott párbeszéd megkezdésére. Egy dinamikus, szociálisan igazságos, patriota és a határontúli magyarság felé nyított LMP-nek mindenképpen szerepe lehet a magyar – magyar diskurzusban.
4:26 du.
Juj, szavazhatok majd én is 2014-ben? Ez lenne az első alkalom életemben, hogy oda is szavazhatnék. Na végre egy örömhír!
4:31 du.
eppen abban kene peldat mutatni, hogy aki nem ott el, az ne szavazzon, aki nem oda adozik, az ne szavazzon! en sem szavazhatok kanadaban magyarkent, pedig itt elek mar 15 eve….
4:52 du.
Misi,
amilyen hülye vagy, nem is csodálom…..
Örülj, hogy egyáltalán beengedtek.
4:59 du.
tevedsz nemes
nekem itt orultek, sot nekem mindenhol orulnenek! orban is orulne, ha hazavinnem a penzem! csakhogy az en adombol nem fogja epiteni az orban-vagyont, azt csak az ilyen merevedeszavaros, sorvadt agyu nacicsirakkal tudja megcsinalni, mint TE! ide legfeljebb a tefajtad nem johetne, mert ide erkolcsi bizonyitvany is kell!
5:30 du.
Számomra is erkölcsi kérdéseket vet fel a szavazati jog kiterjesztése, különösen a magyar politikai rendszer polarizációja miatt. Csak attól tartok, hogy a másik oldalt nemigen foglalkoztatja ez az erkölcsi dilemma és ha már keleti szél fúj, akkor régi szovjet marsrutkákban szállitják majd a fideszes szavazókat az ottawai nagykövetségre, nehogy lemaradjanak a választásról. És ez bizony nem alaptalan félelem részemről.
10:29 du.
Azt mindig nagyon szeretem amikor a Szarházi félék féltik a demokráciát külföldön Magyarországon. Majd amikor levonulnak a szónoki emelvényről, akkor Lendvai Ildikó csókolja szájon (brrr) és Kovács László veregeti hátba a párttársakat (a többi mocsok nevét, meg sem említem). Aki ezekkel a Brezsnyev szájszagától bűzlő vén komcsikkal képes egy asztalhoz ülni, egy pártot alkotni, arról csak a megvetés és szánalom hangján beszélhetek. Felfordul tőlük a gyomrom. Hiteltelen minden szavuk.
-hajrá sötét mongolidióta vörösbolsevista kullancsok:)
Mesterházy amnéziájára mi sem jellemzőbb mint, hogy Bécsbe ment el hazánkat „elemezni”.Eltévesztette a házszámot. Elemezni itthon kell, nem a szomszédnál.Érdekes, az osztrákok nem Budapestről köpdösnek Bécsre, de egy ország sem tesz ilyet. Indorítóak ezek a szoclibek .Muszáj neki valahol táncszteppelni,mert itthon már senki nem veszi komolyan.
Koppancs meg a társai az Apró-zümmögőkórus egyik primadonnája.
Bakker! Most jut eszembe! Kun Béla is járt Bécsben! Aztán hogy, hogy nem a taxiban felejtette a táskáját. Benne a magyarországi illegális kommunista párt teljes tagnyilvántartásával. A véletlenek különös összejátszása lehetett ismét, hogy az autóba utána a hortysta titkosrendőrség egy tiszje szállt be. Aki magával vitte a táskát és megnézte mi lehet benne.
Remélem a történelem most nem ismétli önmagát. Ellenkező esetben nem lennék Szanyi kapitány helyében. Hiszen az aktatáska most a bankszámlákat tartalmazhatta.
Az lmp a szokásos hazaárulást, hataloméhséget , és tökhülye arrogáns bábszínházat akar eladni a választóknak . lesz pár hülye akinek a kell de ezzel választást nyerni a büdös életben többet nem fogtok
10:34 du.
– szärt (lmp) felcicomázzák díszítik tortának szolgálják fel az akkor is sz@r marad.
10:35 du.
Na, Árpi szerint nemsokára az Operában is fölléphetek, mint szólista. Majd küldök tisztelet jegyet a koncertra, jó?
1:33 de.
Kovács nagyon elszaladt a fantáziád, akár krimi író is lehetnél.
3:53 de.
Kovács Árpád: a te gyűlöleted tartja fenn az orbáni rendszert, hadd gratuláljak.
6:59 de.
Oké Kovács engem a Lendvai Ildikó csókoljon szájon Téged pedig a Szájer József
7:56 de.
Kanadában, különböző nemzetiségüek közül nagyon sok két állampolgársággal rendelkezik Szavazhatnak is legtöbben, az eredeti hazájuk választásakor. Nem hinném, hogy ezt úgy vennék honfitársaik, hogy a regnáló kormány szavaztokat gyűjt ezzel. Hiszen a kormányok mindenhol változnak. A franciák, a németek, olaszok , angolok stb, szavazthatnak követségeiken a „hazai” választáskor.
CSak Christophernek és Fidesz ellenes társinak nem tetszik, hogy magyar is szavazhat külföldön. Vajon, ha az MSZP vagy akár az LMP lenne hatalmon, akkor is ágálnának ellene?
9:06 de.
A magyarok, a magyar állampolgárok eddig is szavazhattak külföldön a saját követségeiken. Nincs ezzel semmi baj, sőt helyén való. Általában egy-két héttel előbb is szokott ez megtörténni pl. Észak-Amerikában, mint Magyarországon. Ami újdonság, hogy a magyarországi állandó bejelentett lakcímmel nem rendelkezők, és akik adót nem fizetnek, terhet nem viselnek Magyarországon most azok is bele fognak tudni szólni mégpedig a Magyarországon élő nemzettársaik jövőbeli életébe, sorsuknak alakulásába (jó vagy rossz az a sors, az jelen esetben teljesen mindegy), melynek következményeit nem ők hordozzák, nem ők viselik! Sok százezer ember von majd egy „X”-et, ami mögött számukra nincs kockázat, nincs felelősség csak egyszerű szimpátia -teljesen mindegy melyik párt iránt! Ez nem etikus, nem helyénvaló! A kettő között árnyalatnyival azért nagyobb különbség van, amit nem szerencsés összemosni azzal, hogy ez Fidesz ellenes vagy adott esetben MSZP, LMP szimpatikus lenne. Ez egyszerűen a józan ész ellen van!
9:11 de.
hulye Bencsics
a szavazas szempontjabol teljesen mindegy, hogy akkor ki van hatalmon, hiszen a kovetkezorol dontunk, az viszont abszolute erkolcsi problema, hogy milyen jogon szavazna maga lottyedt segg magyarorszagon, amikor itt el, a gyerekei is es nem fogja viselni a dontes kovetkezmenyeit….persze magahoz illik ez az erkolcstelen hozzaallas, azert kedveli a papot es orbant….szegyellje magat maga ven mumia! ilyen alapon egesz ontario beleszolhatna anglia helyzetebe es egesz quebec a franciakeba!
9:24 de.
Remzső úr nem olvasta figyelmesenamit írtam! Gondolja, hogy az itteni MÁS nemzetiségüke, akik szavaznak IIT, azoknak mind lakásuk van Olaszországban? EZ a dívat, csak a magyaroknál volt szokásban, másoknál nem.
9:58 de.
A külföldön élő francia, a portugál, és igen az olaszok is választhatnak -de teljesen más struktúrájú a lebonyolítás és teljesen más ezen külföldi állampolgárok képviselete az adott parlamentekben. Franciaországban egy folyamatos jogkiterjesztés következményeként ma a felsőházban 6 szenátor, az alsóházban pedig 11 képviselő érvényesítheti a 2,5 millió külföldön élő francia állampolgár érdekeit. A portugál diaszpóra a világban 4 képviselőt juttathat a parlamentbe. Négyet és nem egy egész pártot! Óriási a különbség! Olaszországban egy 2001-es törvénymódosítással tették lehetővé a külföldön élő olaszok szavazását, melynek köszönhetően 6 szenátort és 12 képviselőt küldhetnek a törvényhozásba a határon túliak. Ezzel egy időben létrehozták a Határon Túli Olaszok Minisztériumát is. Magyarországra viszont csak azt szeretné átültetni a Fidesz ami neki ízlik. Ha egy kicsit is hasonlítana a fenti három ország választási rendszerére a magyar, akkor vajmi kevés kifogásolni való lenne. Legyen a határon túli magyaroknak képviselete, teljesen természetes, de ahhoz nagyobb átalakítás szűkséges, és nem egy egyszerű pártra leadható voksolási rendszerre! Meglátjuk, 2014-ig még sok víz folyik le Dunán!
10:34 de.
Ne legyen türelmetlen! EZ AZ ELSŐ alkalom, hogy zavazhat a külföldi magyar arra akire akar! Hol vagyunk mi még a nyugati országoktól, ahol NEM kérdi senki KIRE szavaz a külföldi, hanem még képviselők is reprezentálják!
6:27 de.
Nagyon jó a cikk.Örülök,hogy a kanadai magyarok tárgyilagosan látják a Magyarorszéágon történteket.Magyarország most nagy veszélyben van.Hozzá nemértők irányitják az orszságot,roszzul.Sajnos a mai hatalmon lévők semmilyen kritikát,tanácsot nem fogadnak el.Önfejüen cselekszenek,tevégkenységükkel az ország a szakadék felé rohan.Kérjük a Kanadában élőjket,hogy 2014-ben szavazartukat ne az ideologhgiai hovatartozás határozza meg,hanem a Magyarországhoz vala ragaszkodás.Ha igy mennek e dolgok tovább Magyarország a világ szényenévé válik.Fogjunk össze,ne emngedjük Magyarország eltünését.Már nincsennek gyáraink.Nics MALÉV.és félő,hogy nem lesz BKV.és a süjesztőbe kerül az ország.Fogjunk össze.Bizzuk az ország irányitását hozzáértő szakemberekre,és tarstsuk távol a haszonleső,hataloméhes politikusoktól.
Berecz Istán.
6:48 de.
Magyarország jövőjét illetően, szokjátok a gondolatot:
http://www.youtube.com/watch?v=vPawzK0b58c
11:00 de.
Az aki nem viseli szavazatának következményeit,annak nincs erkölcsi joga a választásokon való részvételre.
11:39 de.
T.Klára!A napnál is világos hogy azért adták meg a határon kivülieknek a jogot hogy szavazhatnak,mert stavazókat akarnak maguknak szerezni.Remélem hogy ez a trükk visszájára fog fordulni.A Lepsényi Józsefnek igazat adok,hogy nincs joguk beleavatkozni a mi sorsunkban,éljenek itt,élvezzék a jelenlegi kormány áldásos tevékenységét s akkor megtudják!