Távozik a kanadai Liberális Párt vezetője

2008 október 24 11:23 de. Távozik a kanadai Liberális Párt vezetője bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Stéphane Dion, a kanadai Liberális Párt vezetője bejelentette, hogy legkésöbb hat hónap múlva távozik a párt éléről. A liberálisok várhatóan jövő május elején tartanak egy kongresszust és valószinű, hogy ekkor választanak a küldöttek új vezetőt. De egyes hírek szerint az is lehet, hogy egy hónappal korábban választanak új vezért.

Dion elismerte, hogy kudarcot vallott választási kampánya és szereplése, de egyben rámutatott arra is, hogy a Stephen Harper miniszterelnök Konzervatív Pártja negativ és igazságtalan kampányt folytatott ellene, melynek köszönhetÅ‘en a választópolgárok nem ismerhették meg a liberális miniszerelnök-jelölt igazi arcát. „Megbuktam. A konzultációk során kiderült, hogy amikor kollégáim és barátaim ajtóról ajtóra mentek a választópolgárok felkeresésének érdekében, egymás után azt halloták, hogy nem szeretik a párt vezetÅ‘jét. A múlt most már a múlt. Nagyon szerettem volna sikeres lenni, de egy demokráciában el kell fogadnunk az eredményt és tovább kell mennünk”-mondta Dion hat nappal az október 14-ei választások után, elsÅ‘ sajtótalálkozása során.

Dion elfogadta azt, hogy Å‘ kénytelen elvállalni a felelÅ‘séget a választási kudarcért, melynek nyomán a Liberális Párt 19 mandátumot veszített el ezzel frakciója összesen 76 képviselÅ‘bÅ‘l áll az új parlamenti ciklusban. De a balközép párt vezetÅ‘je szerint, nem az Å‘ szereplése miatt szenvedett a hivatalos ellenzék vesztességet, hanem inkább azért mert a konzervatívoknak sokkal több pénzt pumpáltak be a negativ  és lejárató kampányba mint a Liberális Párt, melynek eleve kevesebb pénze volt a választási hadjárathoz. Dion szerint pártja egyszerűen nem tudott hatékonyan válaszolni a konzervatív vádakra jelenlegi „pénzügyi krízise” miatt. A legtöbb elemzÅ‘ szerint azonban a kudarc egyik legfontosabb oka a Dion nevéhez fűzödÅ‘ környezetvédelmi terv volt, melynek egyik központi pillére egy karbon adó lett volna.

Dion helyére magasrangú liberális politikusok máris pályáznak. Bob Rae, Ontario egykori baloldali kormányfője és Michael Ignatieff, nemzetközileg ismert politológus és iró minden bizonnyal ismét indulnak a pártvezetői posztért, miután Dion 2006-ban mind kettőjüket legyőzte. A távozó liberális vezető egyik szóvivője elmondta, hogy Dion semleges marad a pártelnöki választás alatt.

Kanadai Magyar Hírlap

Tags:

Comments are closed