Radikális megszorÃtásokat tervez Toronto polgármestere
Összesen 17,3 millió dolláros megszorÃtást javasolt a torontói polgármesteri hivatal által készÃtett terv a kultúra területén, mely a város 98 önkormányzati könyvtár rendszer részleges bezárását is kilátásba helyezte. Rob Ford polgármester és Doug Ford testvére (aki egyben Etobicoke önkormányzati képviselÅ‘je) az amerikai Tea Party mozgalom által felkarolt jobboldali ideológia követÅ‘i Kanadában, melynek fÅ‘ eleme nem a racionális, fiszkális konzervatÃv gondolkodás, hanem a populizmus és az állam radikális mértékű visszaszorÃtása, szinte bármi áron. Doug Ford egy rádióinterjúban azt találta mondani, hogy kerületében több a könyvtár mint a diszkontos kávét és fánkot áruló Tim Hortons gyorsétterem-kávézó és hogy „egy szÃvdobbanás alatt,” gondolkodás nélkül bezárna közülük jó néhányat.
Pedig a Toronto Public Library rendszer a világ legnagyobb forgalmat lebonyolÃtó önkormányzati könyvtárhálózata. Évente 18 millióan látogatnak el a város könyvtáraiba és 32 millió könyvet, DVD-t és hanganyagot kölcsönöznek ki. Grant Campbell a University of Western Ontario konyvtárosa szerint a könyvtárak népszerűsége tovább növekszik.
A tervezett könyvtárbezárások ellen Margaret Atwood, Kanada legsikeresebb ÃrónÅ‘je is felszólalt és elmondta, hogy manapság a könyvtárak egyáltalán nem csak a poros könyvek kölcsönzésérÅ‘l szólnak, hanem biztonságos közösségi otthonként működnek, ahol a város lakossága és minden demográfiai csoport ingyen hozzáférhet internetes kávézókhoz és kulturális programokban vehetnek részt. „Ez a sok duma arról, hogy csak az értelmiségieknek és az eliteknek tartanak fenn könyvtárakat egy halom szar. Az önkormányzati könyvtárak felhasználói általában nem rendelkeznek nagy jövedelemmel. Nem kéne a Tim Hortons fogyasztóit uszÃtani a könyvtárakat látogatókra, hiszen ugyanazokról az emberekrÅ‘l van szó”–mondta Atwood.
A 71 éves Atwood harminc éve él Torontóban, de most megfontolja, hogy esetleg a közeli Hamiltonba költözik, ahol szerinte az önkormányzat jobban megbecsüli a művészeket és a kultúrát.
„Nem csak a megszorÃtásokról van szó, hanem a polgármester egész attitüdjérÅ‘l is. A polgármester városunkat képviseli és az lenne a dolga, hogy pozitÃvan beszéljen Torontóról. E helyett állandóan csak azt lehet hallani, hogy mekkora a felfordulás, hogy milyen szörnyű minden. Ha utálsz egy várost, akkor minek akarnál ott polgármester lenni?”–mondta Atwood.
Ha végülis Atwood el költözik Torontóból, Doug Ford észre sem fogja venni. A polgármester testvére egyik interjújában kijelentette, hogy fel se ismerné Kanada legnépszerűbb és legismertebb szerzőjét, ha véletlenül összefutna vele az utcán.
A Ford testvérek fülkeforradalmat hÃrdettek a tavalyi önkormányzati választások alatt és azt igérték a választópolgároknak, hogy adót csökkentenek, miközben továbbra is jó minÅ‘ségű solgáltatásokat nyújt a város. Azonban kiderült, hogy 2012-re csaknem 800 milliárdos deficittel találja szembe magát Kanada legnagyobb metropolisza, Ãgy a polgármester bejelentette, hogy két milliárd dolláros megszorÃtó tervet készÃt el az önkormányzat.
A torontói könyvtárhálózat 98 fiókjához képest, Montreálban csak 44 helyi könyvtár működik, Bostonban 26 és Chicagoban pedig 78.
Comments are closed