Emberéleteket véd az új mérőműszer

2022 február 2 12:22 de.6 hozzászólás

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar, Határrendészeti Tanszék, valamint az Innovációs és Technológiai Iroda tervezésében – szervezésében, határforgalom-ellenőrzést segítő rendszer tesztelésére került sor Csongrád-Csanád megyében, a magyar – román határszakasz egyik igen forgalmas pontján, a csanádpalotai határátkelőnél. Az eseménynek Magyarországon túlmutató, nemzetközi jelentősége van.

Bizonyára sokan emlékeznek még a délkelet-angliai Essex megyében, 2019 októberében bekövetkezett tragédiára (a kép a helyszínen készült). Harminckilenc holttestet – köztük egy tinédzserét – találtak egy bolgár kamion pótkocsijában, jelentette be akkor Priti Patel belügyminiszter. A nyomozás később megállapította, hogy valamennyien vietnami állampolgárok, egy jól szervezett embercsempész hálózat áldozatai voltak. A 2021-ben lezajlott bírósági tárgyalás során a két szervezőt, Ronan Hughest és Georghe Nicát húsz, illetve huszonhét év szabadságvesztésre, Eammon Harrisont a kamion sofőrjét, tizennyolc év fegyházra ítélték, 39 rendbeli emberölés címén. A kamion a csempészett emberekkel több határállomáson is átjutott. A pótkocsit, amelyben a 39 vietnami utazott Harrison szállította a belgiumi Zeebrugge kikötőjébe. A vontató nélkül átkelő pótkocsit egy másik sofőr, a 25 éves Maurice Robinson vette fel az angliai oldalon, a Temze torkolatában fekvő Purfleet komptermináljában. Robinsont az Old Bailey büntetőtanácsa 13 év és négy hónap börtönre ítélte. A 39 vietnamit 2019. október 22-én hajnalban Robinson holtan találta a délkelet-angliai Thurrock ipari parkjában álló kamion rakterében, miután utasítást kapott Hughes-től, hogy engedjen be nekik levegőt, de ne engedje ki őket a kocsiból. A holttesteket akkor fedezte fel, amikor kinyitotta a pótkocsi ajtaját. A nyomozás azt is megállapította, hogy az ügy mögött olyan hálózat állt, amelyik jelentős számú illegális bevándorló csempészését szervezte Nagy-Britanniába. A tragédiára nem kerülhetett volna sor, ha a kamiont átengedő határállomások már fel lettek volna szerelve egy olyan műszerrel, amilyet most három napig a csanádpalotai határátkelőnél próbáltak ki. Az egyedülálló, határforgalom-ellenőrzést támogató rendszert a magyar szakemberek január 26-a és 28-a között Csanádpalota Autópálya Határátkelőhelyen tesztelték. Az elektromágneses technológián alapuló Gate Guard a szlovák RALEN Research Center szabadalmaztatott fejlesztése, amely lehetővé teszi a kamionokban vagy egyéb gépjárművekben elrejtőzött személyek gyors észlelését. A RALEN termékeit a világ több pontján, köztük az Egyesült Királyságban, a lengyel-belarusz, a szlovák-ukrán, valamint az amerikai-mexikói határon is alkalmazzák.

A teszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Biztonsági Technológiák Nemzeti Laboratórium elnevezésű projektjének keretében valósult meg. Létrejöttét a Rendészettudományi Kar Határrendészeti Tanszéke kezdeményezte és szervezte, az előkészítő munkában pedig az Egyetem technológia- és tudástranszferért felelős szervezeti egysége, az Innovációs és Technológiai Iroda is részt vett. A háromnapos programot a helyszínen Németh Gábor rendőr alezredes, a Határrendészeti Tanszék tanársegédje vezette. A próba helyszínére és időpontjára, a jelentős kamionforgalom figyelembe vételével, a Csongrád-Csanád Megyei Rendőrfőkapitányság tett javaslatot. A rendszer tesztelése szerdán éjszaka kezdődött. Csütörtökön délutántól estig tartó próbával folytatódott, majd pénteken egy reggeltől kora délutánig tartó munkával zárult. A Gate Guard nemcsak a magyar, hanem a külföldi szakemberek körében is nagy érdeklődést váltott ki. Csütörtökön például a román rendőrség képviselője mellett az osztrák és a török rendőri kontingensek parancsnokai tekintették meg a rendszert működés közben. A külföldiek kétoldalú, nemzetközi megállapodások alapján látnak el szolgálati feladatokat Magyarország déli határszakaszán. A szlovák cég munkatársai egy mobil demórendszerrel érkeztek Csanádpalotára, amely két, a kamionok első és hátsó rendszámára irányított kamerából, egy elektromágneses hullámokat kibocsátó egységből, valamint egy három monitort tartalmazó operátorfülkéből állt. Az átvilágítási folyamat teljes mértékben automatizált, a technológia kizárólag a kamionokban vagy egyéb gépjárművekben elbújt embereket azonosítja, az állatokat nem! Így a rendszer kifejezetten alkalmas az illegális bevándorlók gyors kiszűrésére és az embercsempészet elleni hatékony küzdelem segítésére.  A berendezés igen fontos jellemzője, hogy a Gate Guard az emberi egészségre teljesen veszélytelen! Egy kamion sofőrfülkéjének és rakodóterének átvilágítása körülbelül másfél perc alatt megtörténik. A rendszer folyamatosan, napi 24 órában üzemképes, hálózati áramról működik, az esetleges áramszünetek idejére pedig még UPS-sel, azaz szünetmentes tápegységgel is ellátták. A Gate Guard igény szerint napelemekkel is működtethető. Az adatokat optikai kábel továbbítja, az operátor pedig az általa figyelt monitorokon részletes információkat lát az ellenőrzött járműről. Ilyenek például a beérkezés időpontja, az első és a hátsó rendszám, a származási ország és természetesen az átvilágítás eredménye. A háromnapos tesztelés sikeresen zárult, a rendszer a járművekben próbaképpen elbújt rendőröket minden esetben jelezte.

(fotó: Prófusz Péter)

6 hozzászólás

  • Orsós Elemér

    Én ezt az „illegális migráns” jelenséget is felettébb furcsállom, mert akinek van 3-5 ezer Dollárja, EUROja simán átmehet kényelmesen a határ átkelőhelyeken egészen a céljáig, helyette inkább vállalja az azonosító okmányai eldobása után a veszélyes „kalandokat”. De az is lehet hogy egy fillérje sincs, viszont -eddig sosem látott kecsegtető vagyonért vagy valami másért(szerintem az utóbbi)- vállalja a nélkülözésekkel, megaláztatásokkal járó rizikós megpróbáltatásokat, amit „szamaritánus jótékonysági szervezetek” szégyenlősen anonym finanszíroznak neki. Valami itt erősen bűzlik, legalábbis kurvára logikátlan, de meg lehet a rejtélyes magyarázata, amit bevalva lehet hogy, kitalálóknak szégyelni kellene, viszont ehhez is minimális erkölcsi alap szükségeltetne! Tovább nem is ragozom, mert még a végén megkapom az agyalágyult konteos minősítést!

  • Elemér

    1000 dollárért mar vehet repülöjegyet Shanghai-ból oda-vissza
    Hogy vizummal hogy állunk ugy általában az érdekesebb lenne

    De hogy Vietnamból nem kell vizum, és már az Eu-ban is van

    Minden hazugság a járvánnyal együtt – és a nagy Testvér figyel …
    Ugyhogy ki a konteós – számomra nem kérdés

  • Elemér

    Bocs, Saigon helyett Shanghajt irtam

  • Orsós Elemér

    Gabriel
    2022 február 3
    9:28 de.

    Szerintem abba az ezer dollárba egyenként Afganisztán, Pakisztán és Irán is bőven belefér, de hát akkor a megmaradó jelentős különbözetet mire kaphatják? Na vajon mire?

  • Tisztelt Revay professzor Ur

    Ha nem veszi rossznéven felbátorodva egyik olvasótarsam témaajánlásán, amit a tanár urhoz cimzett én is sugallnék egy kis érdekességet.
    Nem tudom mennyire lenne kivitelezhetö, elküldöm:

    https://fb.watch/aXUjnC0NyT/

  • A Marciusi ifjak koveteltek a szabad-mozgasuk, koltozkodesuk jogat 1848-ban.

    Ma az Europai Uniobn az nem lehetne valosag!
    De vajon miert nem?????

    Egy Unioban miert nem mozoghatna, utazhatna, koltozkodhetne minden polgar korlatlanul, szabadon?????

    Tehat meg a leg-alapvetobb egyeni-jog is korlatozva ottan!