L’art pour l’art politika

2015 július 2 8:14 de.7 hozzászólás

A napi hírekbe, és a háttértörténetekbe bele lehet fáradni. S bele is lehet unni. Méghozzá nagyon. Méghozzá előre megfontolt szándékkal. Mert aligha vitatható az a kommunikációs szándék, ami mindennek a túltárgyalására irányul. Mert mindenki vágyik a véleményének a kifejtésére. Erre aztán jól rá is lehet játszani.

Ahogy rá is játszanak mindazok, akik a közfigyelem hivatásos koldusaiként tengetik mindennapjaikat. S itt nem a média szereplőire gondolok, és nem is a bloggerekre. Nem azért, mert haragban vagyok a tükörrel, hanem azért, mert a média, a sajtó mindig is reflektív műfaj volt. Bármennyire is szeretné néhány médiaceleb azt hinni, hogy személyesen rángatja a passzát-szelet. Ez csak akkor következhet be, ha kilép a korábbi kereteiből és nyílt politikai szerepet vállal. Volt már ilyen a világtörténelemben. Lesz is. Nem is baj. Azonban ott vannak a politikusok, akik a zászlóra legtöbbször azt írják ki, hogy csak a tömegekért, csak nekünk, csak értünk. Agitálnak, hazudnak, megvezetnek, próbálkoznak, és vitatkoznak, felszólalnak, virágot szórnak. Közben pedig alapjában véve hülyének néznek. A különbség legfeljebb a pofátlanság mértékében, az asztalról lehulló morzsák terítési szisztémáiban van. Az utóbbi során akár szélesebb rétegek is jól járhatnak. Míg a másik oldalon ott vannak azok, akik szívük szerint az asztal alá hullott morzsákat is felnyalnák. Ha nem félnének a nyelvükbe menő szálkáktól. Melyek virtuális megfelelőit oly boldogan keresik mindenki más szemében.

Addig is persze kell azt a nyelvet használni valamire. A hatalmi piramis alján például arra, hogy a tulajdonos előtt sorakozó fenekeket tisztára lehet vele nyalni. Később arra, hogy ki lehet nyújtani lefele. Annak jeleként, hogy „én itt vagyok, ti ott vagytok, megszívtátok apócák”. A kettő közt pedig lehet harcolni a fenekek számának csökkentése, a kézben tartott morzsák számának növelése érdekében. Ennek egyik eszköze a közvélemény fárasztása. Akarva vagy akaratlanul. Akarva, amikor a gumicsont-raktárból előkapnak valamit, amire aztán szép hosszú pofázási körök láncát lehet felfűzni. S akaratlanul, amikor az említett láncszemek után kapdosnak, mint éhező a manna után. Ezzel a jelenségkupaccal aztán élhet a hatalom kedvére. Nem is kell különben hihetetlen média-koncentráció ehhez. Habár a jelen magyar nemzeti csúcsnak ez is megadatott. A hatékonyságot ebben az esetben is a média-suzélesség és blikkfang-érték szorzata. Ha nagyot lehet durrantani, akkor nem kell sok helyen „eladni”. Terjedni fog magától is. Mert megkommentelik, aztán a kommenteket megvitatják, és a vitatkozókat is le kell hülyézni valahol. Ahogy a minap, nem egyedi jelenségként a falállítók nagy barátja közölte a falat ellenzővel, hogy „ne beszélj hülyeséget”. Mert ez az az érv, ami mindent visz. Nem kell gondolkodni, nem kell megérteni a másikat. Azt sem, amit mond. Érvelni sem kell. Alkalmasint kár lenne azt hinni, hogy ez a jelenség nem oldalsemleges. Próbálja meg valaki kétségbe vonni valamely csoport városlezárási jogát, és máris megtapasztalhatja, hogy nem kell a szélsőjobbra elmenni egy kis kioktatásért. Simán megkapja, hogy a város mindenkié, mindenki ott vonul, ahol akar. Az éppen aktuális zászlótól függetlenül.

Aztán eljön az a pont, amikor már látszólag mindenki elmondott már mindent. Mindenki elmondta a másikat mindennek, és mindenkinek elege van mindenből. Ekkor lehet meghúzni a nagy dobásokat. Ekkor már milliárdokat vagy akár trilliárdokat lehet a szerteteríteni, mert már mindenkinek tele van a hócipője. Ahogy jól lemérhető a netes kommentek alapján, hogy határzár-ügyben is közeledünk ehhez a ponthoz. Mert az istenadta nép elsősorban azt szereti, ha békén hagyják. Ha frusztrálják, belefásul. A hatalmi frusztrációkba is. Az ellenzékiekbe is. A hatalmi szövegekre legyint. Az ellenzéki megmozdulásokat pedig otthon-maradással bünteti. Látjuk? Naná. Lassan akár nyilvános kerékbetöréseket is szervezhetnének, és valószínűleg az ellen is tízen mennének el tiltakozni. Amely „tömegből” azonnal három tábor hasadna ki. Az egyik ellenezné a kerékbe törés, míg a másik kettő egyike ellenezné az ellenzőket. A harmadik pedig fórumot tartana arról, hogy melyik csontnál kezdjék a bunkózást. A határzárra lefordítva, jelezze valaki, hogy látott százezres ellenzői tüntetést. Az emberek belefáradtak. Különösen a zseniális hangulati előkészítést követően lehetett ezt az eredményt viszonylag gyorsan elérni. Elég visszalapozni akár fél évre a híreket. Az embercsempészekről rendszeresen jelent meg híradás. A hazai menekült-kezelés viszonyairól meg szinte soha. Az iszlamisták rémtetteiről gyakran, míg az iszlám kultúráról, mint olyanról alig. Mire belengették a nemzeti rasszizmus részletes kérdőívét, addigra a köztudta meg lett kérem dolgozva.

Sokan készséggel elhiszik, hogy mindenki csak a magyarok munkájáért és az itten tejjel feltöltött Duna, és mézzel csobogó Tisza ügyében érkeznek az emberek. Egyik kezükben gépfegyverrel, a másikban pedig atombombával. Minimum. Aki pedig ellenzi „mindenkit egy masszába mosunk” szemléletét, az nemzetellenes, hazaáruló, és olykor talán embert is eszik. Az ezzel kapcsolatos, „mindenki nyilatkozza a magáét” mozgalom kibontakozása pedig elvezetett oda, hogy tulajdonképpen mindenki legyint már mindenre. A régi szocreál reflexek mentén a személyes túléléssel foglalkozik. Ez van. Ezt akkor is célszerű tudomásul venni, ha nem kötelező szeretni. A jelenlegi kormányzat, ahogy a nagy elődök közül számos, nagyban játszik. Mára akkor is legyintenének a százezrek, ha nem egy ideiglenesnek blablázott drótfonatról lenne szó, hanem méregfecskendőket célba-lövő android-hadseregről a határon. A sok kicsi tüntetéskével pedig az utóbbi ellen sem lehetne pár száz embernél többet mozgósítani. Úgy meg különösen nem, hogy egy-egy párt vezetése leül, jól megnézik egymás köldökét, majd nyilatkoznak és hazamennek.

A jelenlegi ellenzék, és a jelenlegi ország nyugodtan leülhet. Egyes. A kommunikációt, az idegek csatáját az Orbán-kormány nyerte. A jelenleg lefutóban levő menetet mindenképpen. Kiütéssel. Alkalmasint azok a tömegek, akiknek ez egyre jobban nem fog tetszeni, akik esetleg nem vándorolnak ki, és akik majd egyszer megtartják a kormányváltó utcai népszavazást nyugodtan benyújthatják a jelenlegi ellenzéknek is a számlát. Őfelsége ellenzéke gyakorlatilag 2012. októbere óta viselkedik úgy, mintha megtörtént volna a háttéralkú. A választások elvesztésére is. Mert a parlamenti fizetés akkor is jó buli, ha szava nincs valakinek. Mert a hatalom felé vezető úton a második vonalnak is több csurran-cseppen, mint egy nyírségi munkanélkülinek. Mert nyilatkozni jó dolog. Főleg, ha előre tudható, hogy a ködösítésen kívül nincs jelentősége. Holott az igazság valahol ott a ködben van. Ahol semmi sem csak fehér vagy fekete.

7 hozzászólás

  • Már régóta gyanakszom, hogy kulisszák mögötti alkukról van szó, különben nem lenne az ellenzék ilyen béna. A DK – már csak vezetőjének személyét illetően is – még csak-csak, de a többi kész röhej. A Jobbikot meg nem tekintem ellenzéknek, mert a mi – illetve az ő – kutyájuk kölyke.
    Ez van. De ugyan, kell-e ezt szeretni?

  • sebestyén eszter

    Amellett, h igazad van, nagyon lehangoló írás, ill. éppen azért lehangoló, mert igaz. Ezt a majdnem oda kommenteltem a GN-en, de visszafogtam magam. Most nem ezt teszem. Nem azért, mert nem tudok uralkodni magamon, hanem azért, mert tegnap megjelent ez a Puputól http://kanadaihirlap.com/2015/07/01/hatartalan-penzvagy/ -> ha a két írást valaki szintézisbe hozná, egy tökéletes rendszerkritika lenne. És ez az a rendszerkritika, amire az ellenzék és az ellenzék értelmisége (mint mindig: tisztelet a kivételnek) képtelen. Mindig rábuknak a Fidesz vezérelte kommunikációra, ergo nem csinálnak semmit.
    Plusz ide is leírhatnám, amit a tegnapi Pupu-cikk alatt hosszan kifejtettem, de nem akarom ismételni magam.
    Plusz, amit ezen a nyilvános felületen is megannyiszor megtárgyaltunk: a kis „kedvenc” ellenzéki ékeink.
    A végeredmény: soha nem szabadulunk meg tőlük. Soha. Szerintem még a Jobbiktól se kell félni.
    Plusz: az ellenzéki bázis olyan konteókkal kibélelt bölcsőben ringatja magát, h majd Merkel meg a Nyugat, meg az Obama meg a franc tudja, megment minket. Aha, sohanapján. Ezt egészíti ki, h az ellenzéki politikusi „kar” is várja a csodát,a népharagot, de az se lesz, szintén vesd össze, amit tegnap Pupuhoz írtam. Továbbá számítanak olyanokra, h majd az éhséglázadás és hasonló konteók. Sztem ez se lesz, vagy már rég vannak, csak nem tudunk róla, mert szép csöndben a karhatalommal felszámoltatják, pl. körbeveszik a területet, és mint a Legyek urában megvárják, amíg a „lázadók” felzabálják, megsemmisítik egymást.

  • sebestyén eszter

    @István, nyilván vannak alkuk, a Fidesz 2000 óta építette be az embereit az ellenzékbe. Ezen a felületen is írtam már, h Szigetvári még polgári körös volt (annak csak kis hányada maradt fideszes, nagyjából belőlük lett a jobbik) és fidesz tag, amikor beszállt a medgyessy-kampányba, továbbá nagyjából ez idő tájt lépett Mesterházy is ki a fideszből. Röviden szólva, szerintem egyrészt jól látod, annyival egészíteném ki, h nagyon precízen olyan stratégiai pontokra tették az embereiket, mint ahogy plasztikus hasonlattal élve, amikor egy épületet fel akarnak robbantani… Érted… Ezt csak abból gondolom, és nincs más bizonyítékom, mint a való élet, hogy éppen akkor, amikor megkaparintják a 2/3-ot, a legnagyobb ellenzéki párt élén az ő emberük, az egyetlen „mszp” vezette parlamenti bizottság (nemzetbiztonsági) élén szintén az ő emberük (a mai napig), és szintén az ő emberük még csinál is egy pártot, belerángatva ezzel egy népszerű miniszterelnökjelölt-várományost. SZV és MA összejátszása attól a perctől kezdve evidens számomra, amikor MA bajnait nem engedte belépni az mszp-be (szigetvárit igen :))), és SZV erre föl győzte meg bajnait, h külön párt kell. Másrészt szerintem van az a bizonyos tanult tehetetlenség jelensége és azonosulás az agresszorral jelenség, amit tegnap Pupu cikke alá írtam. Lehet, h bonyolultan fogalmaztam, meg mivel csak egy komment, nem cikk, nem figyeltem a logikai szerkezetre, de szerintem te biztos megérted.
    A DK vezetője: nem véletlenül őt kell démonizálni, ugye… És ezt is MA és SZV pártja együtt tették a fidesszel karöltve. Ott volt továbbá egy a magyar társadalom számára lehetőségként kínálkozó Árok-Kónya páros. Mivel szakszervezeti vezetők voltak, volt alattuk hálózat, és szakszervezeti vezetői mivoltjuk nyilván voltak politikai kapcsolataik, és nyilván baloldalon. Ad egy: őket is szét kellett szedni. Ad kettő: mi volt a két fiú szétválasztásának első lépése: gyurcsány… De ekkor még együtt maradtak, megcsinálták a formalizált mozgalmat is, de valamely játszma kapcsán mégis szét lettek szedve, de igazából ebben a sztoriban is a gyurcsány momentum (egész pontosan, jelen esetben szimbólum) a lényeg.

  • eszterlánc: ugyancsak találó elemzés…

  • Az Árok-Kónya duó sajnos valóban lehetőség – lett volna.

    Sajnos mindkét emberről kiderült, hogy illúzió volt a bennük sejtett lehetőség.

  • cornelius,

    Ez az ellenzék gyakorlatilag fáradtságos munkával, előre megfontoltan vesztette el a választásokat. 2012-től keményen ügyezve a dolgot.
    A jelen forrás régebbi írásaiban követjető módon:

    http://endresy.blogspot.de/2014/04/kasszandrak-neveben.html
    http://endresy.blogspot.hu/2014/04/orbania-kasszandrai-neveben-ii.html

  • sebestyén eszter

    @cornelius, magam azt állítottam róluk, h szándékosan szét lettek szedve, ez is a terv része volt.